Olkusz

 W Olkuszu ruszył pierwszy w Małopolsce punkt szczepień powszechnych. Mieści się on w hali MOSiR – u przy ul. Wiejskiej. Pierwsi mieszkańcy szczepili się od poniedziałkowego poranka. Według deklaracji Nowego Szpitala w Olkuszu, odpowiadającego za stronę medyczną, możliwe jest wykonanie 700 szczepień dziennie.

Podczas otwarcia wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział, że takich punktów na terenie województwa docelowo będzie 43. W naszym powiecie, poza Olkuszem, drugie takie miejsce powstanie w Wolbromiu. – Utworzy się w ten sposób swoisty łańcuch życia, bo przecież szczepionki ratują wiele osób przed zakażeniem koronawirusem. Pilotażowy punkt uruchomiliśmy w Olkuszu, bo znajduje się on blisko województwa śląskiego, które zmaga się ze szczególnie trudną sytuacją epidemiologiczną. Powodem jest także fakt, że duża liczba mieszkańców powiatu olkuskiego pracuje w branży przemysłowej na Śląsku. To, co tutaj widzimy, to efekt pracy wielu osób, które przygotowały ten pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych. Dotychczas ta hala służyła sportowcom. Dzisiaj jest halą życia i będzie służyła wszystkim Mieszkańcom powiatu olkuskiego i Małopolanom – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Samorządowcy połączyli siły i w dość krótkim czasie udało się uruchomić olkuski punkt. W jego funkcjonowaniu pomagają również lokalne służby mundurowe. -Wierzę, że na tym obiekcie rozegra się decydująca walka z wirusem SARS-Cov-2, zwycięski mecz o zdrowie i powrót do normalnego życia mieszkańców naszego powiatu – mówił starosta Bogumił Sobczyk.

Hala, na której odbywają się szczepienia, została nieodpłatnie udostępniona przez władze gminy Olkusz. – Szczepienia są dla nas nadzieją na jak najszybszy powrót do codzienności, za którą tęsknimy: przywrócenia pełnej sprawności krajowej gospodarki, organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych z udziałem publiczności, czy zwykłych spotkań towarzyskich. Stanie się to możliwe po wypracowaniu zbiorowej odporności na koronawirusa. Jestem przekonany, że dziś dokonujemy dużego kroku w tym kierunku, dlatego z tego miejsca w imieniu mieszkańców dziękuję, że pierwszy punkt szczepień powstaje właśnie w Olkuszu – mówił w poniedziałkowy poranek olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

W punkcie, na jego początkowym etapie działania, mogą szczepić się osoby zarejestrowane (przez infolinię 989, e -rejestrację na portalu pacjent.gov.pl lub przez SMS o treści SzczepimySie na nr 880 333 333), zgodnie z harmonogramem szczepień. W hali uruchomiono sześć stanowisk szczepień. Zaraz po wejściu do obiektu, w głównym holu, pacjenci wypełniają kwestionariusz. Punkt jest otwarty  w godzinach 9.00 – 18.00 przez siedem dni w tygodniu.

 Zgodnie z deklaracją wojewody, przed halą ma zostać ustawiony namiot, gdzie na swoją kolej będą mogli oczekiwać pacjenci. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze