osiecka5

Rozpoczęcie drugiego etapu budowy obwodnicy Olkusza spowodowało zamknięcie ul. Armii Krajowej. W miejscu dotychczasowego wlotu na ul. Osiecką powstał plac do zawracania. Zmieniła się organizacja ruchu, która dla większości z mieszkańców jest bardzo uciążliwa. 

Otóż, teraz do bloków położonych na skraju osiedla można dojechać jedynie wąską osiedlową drogą od strony ul. Legionów Polskich. Mieszkańcy wskazują też na dodatkowe problemy wynikające m.in. z braku możliwości szybkiego dojazdu na miejsce zgłoszenia służb ratowniczych.

Głos w sprawie problematycznego rozwiązania drogowego zabierają nie tylko niezadowoleni mieszkańcy, ale również przedstawiciele władzy lokalnej. Stosowną interpelację w sprawie otwarcia wjazdu i wyjazdu ul. Armii Krajowej do ul. Osieckiej wystosował Wojciech Panek. Radny miejski zaznacza, że przez zamknięcie ulicy, droga i czas dotarcia do pracy znacząco się wydłuża. Dodatkowo, z racji braku miejsc parkingowych, mieszkańcy zostawiają swoje samochody wzdłuż drogi, co utrudnia poruszanie się ul. Armii Krajowej. Radny Panek zwrócił również uwagę burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi na coraz gorszy stan nawierzchni tamtej ulicy. Autor interpelacji nawiązał do kwoty 200 tysięcy złotych przeznaczonej na budowę łącznika pomiędzy ul. Armii Krajowej a ul Osiecką, prosząc jednocześnie o przedstawienie dotychczasowego stanu zaawansowania prac planistycznych oraz przedstawienie etapów zaplanowanych przez magistrat działań, zmierzających do wykonania w/w inwestycji w roku bieżącym, wraz z terminami realizacji poszczególnych etapów działań.

osiecka1

Burmistrz nie zwlekał zbyt długo z udzieleniem odpowiedzi. – Skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z ul. Osiecką, ze względu na obowiązujące warunki techniczne, nie może znajdować się w obrębie oddziaływania skrzyżowania obwodnicy z ul. Osiecką. Ponadto Starostwo Powiatowe w dniu 16 lipca 2014r. wniosło sprzeciw do złożonego zgłoszenia włączenia ul. Armii Krajowej do ul. Osieckiej po śladzie sprzed budowy, ze względu na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – informuje Roman Piaśnik.

W związku z tym, przedmiotowe włączenie musi zostać oddalone od obwodnicy, co wiąże się z koniecznością pozyskania gruntu pod inwestycję. Według ustaleń planowane włączenie przebiega przez działkę nr 5137 zlokalizowaną pomiędzy ul. Armii Krajowej blokami nr 44 i 46 przy ul. Legionów polskich oraz ul. Osiecką. Działką tą zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Olkusz.

osiecka4

W związku z tym Gmina przeprowadziła w bieżącym miesiącu rozmowy z Nadleśnictwem Olkusz, deklarując chęć nabycia działki. Nadleśnictwo uruchomiło natomiast procedury stosowne do obowiązujących ich przepisów w zakresie zbywania nieruchomości będących w ich zarządzie – kontynuuje burmistrz Piaśnik, który jednocześnie dodaje, że po zakończeniu procedur przez Nadleśnictwo, Gmina będzie mogła w drodze przetargu nabyć przedmiotową nieruchomość, na którą w budżecie na rok 2015, rzeczywiście jest przeznaczona kwota rzędu 200 tys. zł.

Ciężko jednak na tę chwilę sprecyzować czas rozpoczęcia, a tym bardziej ukończenia planowanej inwestycji. Dalsze działania Gminy uzależnione będą od terminu zakończenia procedur prowadzonych przez Nadleśnictwo, na które Urząd nie ma wpływu. Znaczącą rolę odegra również cena nieruchomości.

– W przypadku nabycia do końca września przez Gminę gruntu pod inwestycję za kwotę niższą niż 200 tys. zł, zostanie zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowej – kończy burmistrz Roman Piaśnik.

Dobra wola oraz pieniądze na inwestycję są. Mieszkańcy ul. Armii Krajowej muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Upłynie jeszcze trochę czasu, zanim znowu będą mogli włączyć się do ruchu drogowego, korzystając z łącznika z ul. Osiecką. Warto w tym miejscu dodać, że znowu – zgodnie z przepisami – będą mogli wyjechać z terenu osiedla, bo jak pokazują zdjęcia, nie brakuje kierowców, którzy już teraz „na dziko” praktykują swoje drogowe przyzwyczajenia z poprzednich lat.

osiecka3

osiecka2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Olewiajko.
Olewiajko.
6 lat temu

A Trzebinia nadal na tablicy przez szpital.

Artur
Artur
6 lat temu

[quote name=”rr”][quote name=”monika d.”]W związku z tym że tą sprawą zajmuję się osobiście informuję.że wyjazd z Armii Krajowej nie powinien był być w ogóle ruszany bo jest poza terenem inwestycji obwodnicy.Na wyborach do zarządu osiedla przedstawiłam szczegółowo całą sytuację.Będzie złożony wniosek przez p. Rosołka w tej sprawie w najbliższych dniach,jeśli będzie taka potrzeba to z podpisami mieszkańców.I nie ma takiej opcji żeby wyjazd był w innym miejscu bo właśnie to było by niezgodne z przepisami i wszelką logiką.Sprawa jest otwarta i w toku![/quote]

Czy przypadkiem Pan Rosołek nie głosował w poprzedniej kadencji za obwodnicą, a co za tym idzie za zamknięciem Armii Krajowej?[/quote]
A może ten ktoś przypadkiem mógłby zadzwonić do mnie i się dowiedzieć prawdy , czy budowa obwodnicy miała coś wspólnego z ul. A.Krajowej, a nie wypisywać bzdur na temat tej ulicy i przy okazji na mój temat.

rr
rr
6 lat temu

[quote name=”monika d.”]W związku z tym że tą sprawą zajmuję się osobiście informuję.że wyjazd z Armii Krajowej nie powinien był być w ogóle ruszany bo jest poza terenem inwestycji obwodnicy.Na wyborach do zarządu osiedla przedstawiłam szczegółowo całą sytuację.Będzie złożony wniosek przez p. Rosołka w tej sprawie w najbliższych dniach,jeśli będzie taka potrzeba to z podpisami mieszkańców.I nie ma takiej opcji żeby wyjazd był w innym miejscu bo właśnie to było by niezgodne z przepisami i wszelką logiką.Sprawa jest otwarta i w toku![/quote]

Czy przypadkiem Pan Rosołek nie głosował w poprzedniej kadencji za obwodnicą, a co za tym idzie za zamknięciem Armii Krajowej?

PO
PO
6 lat temu

[quote name=”monika d.”]W związku z tym że tą sprawą zajmuję się osobiście informuję.że wyjazd z Armii Krajowej nie powinien był być w ogóle ruszany bo jest poza terenem inwestycji obwodnicy.Na wyborach do zarządu osiedla przedstawiłam szczegółowo całą sytuację.Będzie złożony wniosek przez p. Rosołka w tej sprawie w najbliższych dniach,jeśli będzie taka potrzeba to z podpisami mieszkańców.I nie ma takiej opcji żeby wyjazd był w innym miejscu bo właśnie to było by niezgodne z przepisami i wszelką logiką.Sprawa jest otwarta i w toku![/quote]
Popieram!!!, Popieram!!!! wszystkie tłumaczenia „włADZY” są po to aby wjazdu nie było, a tak na marginesie dlaczego wyjazd ma być bezpośrednio do IMPERIALU’

monika d.
monika d.
6 lat temu

W związku z tym że tą sprawą zajmuję się osobiście informuję.że wyjazd z Armii Krajowej nie powinien był być w ogóle ruszany bo jest poza terenem inwestycji obwodnicy.Na wyborach do zarządu osiedla przedstawiłam szczegółowo całą sytuację.Będzie złożony wniosek przez p. Rosołka w tej sprawie w najbliższych dniach,jeśli będzie taka potrzeba to z podpisami mieszkańców.I nie ma takiej opcji żeby wyjazd był w innym miejscu bo właśnie to było by niezgodne z przepisami i wszelką logiką.Sprawa jest otwarta i w toku!

aleikuk
aleikuk
6 lat temu

Dalszy ciąg bojów o obwodnicę, która miała „odkorkować” Olkusz, ale niestety tego nie zrobiła. Utopione pieniądze, niezadowolenie mieszkańców osiedla młodych. Korki do zjazdu na Rabsztyn jak były tak nadal są a obwodnica świeci pustkami i służy w większości mieszkańcom Olkusza. Tak można podsumować sens budowy obwodnicy od strony Krakowa zamiast od strony Katowic.

pIs
pIs
6 lat temu

„Nie ma zgody na wydawanie kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykup terenu od Lasów. Proszę dokonać zmian w planie zagospodarowania, by można bylo po starym śladzie puścić wyjazd!”
Popieram!!!!! Panie Burmistrzu do dzieła!!!! Czekamy na szybką , męską decyzję. Szkoda pieniędzy na wykupy, plany itd. Wystarczy zabrać kilka krawężników, dołożyć kostkę albo asfalt i wyjazd otwarty – czas 5 godz/rob. a pieniądze przeznaczyć na parkingi na Pakusce, których brakuje.

miguel
miguel
6 lat temu

Cytat ze strony urzedu miasta:
Obwieszczenia, zarządzenia
/24.04.2015/ Informacja
W sprawie udzielenia informacji dotyczącej wykonania włączenia ulicy Armii Krajowej do ulicy Osieckiej informujemy, że Nadleśnictwo Olkusz uruchomiło procedurę stosowną do obowiązujących ich przepisów, dotyczącą zbycia nieruchomości, na której zaplanowana jest przedmiotowa inwestycja. Po przeprowadzeniu procedury zostanie ogłoszony przetarg, w wyniku którego Gmina będzie mogła nabyć nieruchomość.

Nie ma zgody na wydawanie kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykup terenu od Lasów. Proszę dokonać zmian w planie zagospodarowania, by można bylo po starym śladzie puścić wyjazd!

baśka
baśka
6 lat temu

same władze określały ten fragment drogi jako OBEJŚCIE.
[quote name=”pIs”]Panie Wacuś gdzie taki zapis jest?????To nie jest obwodnica lecz fragment drogi wojewódzkiej!!!![/quote]

pIs
pIs
6 lat temu

Panie Wacuś gdzie taki zapis jest?????To nie jest obwodnica lecz fragment drogi wojewódzkiej!!!!

Wacuś
Wacuś
6 lat temu

Nie pieprzcie panowie głupot,o tym ze wjazd z Armii Krajowej będzie zamknięty wiedzieliście w trakcie projektowania „obwodnicy”w granicach administracyjnych miasta.W przepisach dotyczących budowy dróg można znaleźć przepis że od drogi tej klasy co obwodnica nie może być skrzyżowania bliżej niż 400 m.Było o tej sprawie mowa na spotkaniu w Dworku Machnickich w sprawie budowy tego pryszcza dla mieszkańców Pakuski i Osiedla Młodych.Samochody które parkują na Armii Krajowej parkują niezgodnie z Kodeksem Drogowym,jest to strefa zamieszkania i w niej dozwolone jest parkowanie tylko na parkingach oznaczonych znakiem drogowym 'Parking”.Podobnie zabronione jest parkowanie na trawnikach.Tylko kto ma tego pilnować,Policja i Straż Miejska całkowicie olewają sprawę.

pavv
pavv
6 lat temu

Trzeba umieć sobie radzić, a jak widać doskonale sobie radzą.

@
@
6 lat temu

[quote name=”bolek”]z innej beczki:

Dlaczego niektóre gminy apelują do mieszkańców ….[/quote]
Gdyby to było zgodne z prawami rynkowymi to o podłączenie się do kanalizacji powinien zabiegać sam zainteresowany właściciel szamba, bo podłączenie do kanalizacji wg prawideł rynkowych powinno być tańsze- odpada praca i eksploatacja beczkowozu, odpadają koszty paliwa i wszelkie kłopoty transportowe i smrodowe, które beczkowozy ciągną za sobą ich smugę jadąc do ścieku, który i tak prowadzi do tego samego celu czyli oczyszczalni- same kłopoty. Jeśli więc jest przymuszanie do wyższych kosztów z tym związanych to znaczy, że jest to niezgodne z prawami rynku a więc rodzi tylko „teorię spiskową” tudzież prawdę, że ktoś się chce nachapać dużo kasy w tym układzie. Bo tak wynika z ekonomii tej usługi. Kanalizacja to przecież poważne usprawnienie i obsługując w krótszym czasie więcej gospodarstw powinna być dużo tańsza od beczkowozów.

jhgfjk
jhgfjk
6 lat temu

Popieram w 100% baśka. Kto uchwalił taki durny plan zagospodarowania? Dlaczego w trakcie budowy obwodnicy zapewniano mieszkańców, że po zakończonej inwestycji nie będzie żadnego problemu, żeby ponownie połączyć ul. AK i Osiecką w starym miejscu. Czyżby to była kolejna kiełbasa wyborcza? Czy my naprawdę jesteśmy aż tak bogatym miastem, żeby marnować publiczną kasę. Dlaczego przez czyjąś bezmyślność chcecie teraz wycinać kawałek lasu? Mało zabrała nam go obwodnica? Czy nie można takich dużych pieniędzy przeznaczyć na dalszy remont ul. Legionów Polskich koło bloków 46 42 44 40 i 48, budowę chodników i miejsc parkingowych? Może w końcu któryś z pakuskowych radnych zapyta o opinie zainteresowanych mieszkańców, zamiast samowolnie pisać pisma niby dla dobra mieszkańców. Zupełnie jak na swoim własnym podwórku. W końcu to mieszkańcy Was wybrali, żebyście reprezentowali ich interesy a nie swoje widzimisię. Liczcie się z naszym zdaniem , gdyż pomijając je w zupełności daleko nie dojedziecie.

pIs
pIs
6 lat temu

„Skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z ul. Osiecką, ze względu na obowiązujące warunki techniczne, nie może znajdować się w obrębie oddziaływania skrzyżowania obwodnicy z ul. Osiecką.”
Panie Burmistrzu proszę to przetłumaczyć na język zwykłego obywatela.Proszę podać przepis prawa(Ustawa, data, paragraf), który zabrania zrobienia wjazdu po starym śladzie za 10 tyś zł. Czy to znaczy, że trzeba wydać ok 400 tys. zł. na wjazd i kto na tym zarobi na pewno nie mieszkańcy Bardzo dobrze się wydaje nie swoje.Panie Burmistrzu i Panie Starosto czy tak trudno się dogadać i zrobić coś dobrego dla swoich wyborców – przy wyborach zapamiętamy!!!. Jak zwykle obiecanki – ścieżka rowerowa do Osieka?, parking przy Bylicy?
Panie radny Panek gdzie realizacja programu (macie większość w radzie!!!!!)

Z ARMII
Z ARMII
6 lat temu

Przecież widać, że tam mieszkańcy wjeżdżają i wyjeżdżają. I szkoda wydawać kasę na coś co nieoficjalnie już istnieje. Ludzie sobie radzą bo zanim dostaną coś od burmistrza i to ich wcześniej szlag trafi.

olkuszanin12
olkuszanin12
6 lat temu

Ten łącznik jest potrzebny bo ludziska przenoszą samochody na plecach 😆 😆 😆 😆 ,
a tak prawdę powiedziawszy są większe potrzeby niż wyrzucanie ok. pół bańki dla próżniaków bo nie chce mu się przejechać dalej 100 -200 metrów 😆 😆 😆 😆

Demokryt
Demokryt
6 lat temu

„demokrację” p bolek to będziesz miał jak będziesz miał odwagę na murze napisać „Demokracja”

baśka
baśka
6 lat temu

Burmistrz ma racjonalnie gospodarować publicznym pieniądzem, zatem konieczne jest przeprowadzenie takich zmian w planie zagospodarowania, które pozwolą na wytyczenie wyjazdu w dotychczasowym miejscu.
Nie wydawajmy 400 tysięcy na nowy łącznik, bo to jest irracjonalne i pokazuje po raz kolejny jak w Olkuszu się bezmyślnie „buduje”.
A argumenty, że wlot jest za blisko obwodnicy są bzdurne. Nikt nie wnosi taich zastrzeżeń np do łącznika na Krasińskiego, który też jest w bezpośredniej bliskości obwodnicy.

bolek
bolek
6 lat temu

z innej beczki:

Dlaczego niektóre gminy apelują do mieszkańców o podlączanie sie do kanalizacji że to obowiązek? Jeśli ktoś ma szambo i najmuje beczkowóz to dlaczego nie moze tego nadal robić? to tak jakby własciciel sklepu zmuszał ludzi do kupowania u niego:) a przeciez mamy demokracje i wolny rynek nie? 😆