Bukowno

„Twarde prawo, ale prawo” – ta stara zasada prawnicza idealnie pasuje do sytuacji, w jakiej znalazła się jedna z naszych Czytelniczek. Mowa o mieszkance Bukowna, która od kilku tygodni ma problem z parkowaniem samochodu przed własnym domem.

Od pewnego czasu ulica 1 Maja w Bukownie znajduje się pod obserwacją Policji. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na niewłaściwe parkowanie pojazdów wzdłuż chodnika lub bezpośrednio na nim. Jak tłumaczą przedstawiciele tej formacji, powodem rozpoczęcia akcji były w głównej mierze zgłoszenia napływające za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwem. Kierowcy narzekali, że auta pozostawiane przy posesjach utrudniały ruch na drodze.

Każdy medal ma jednak dwie strony. Z naszą redakcją skontaktowała się niedawno mieszkanka tejże ulicy. Relacjonowała, iż dostała już drugi mandat za zaparkowanie samochodu przed swoim domem. – Tu nie ma wielkiego ruchu i kierowcy są w stanie spokojnie ominąć zaparkowane pojazdy – twierdzi nasza rozmówczyni. – Może da się znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie? – pyta proponując przy tym wyznaczenie miejsc parkingowych wzdłuż spornego traktu. Szukając odpowiedzi postanowiliśmy zasięgnąć języka na ten temat w Urzędzie Miejskim w Bukownie.

– Ulica 1 Maja jest drogą gminną i prawie na całej długości po obu stronach zabudowana jest na dużych działkach domami jednorodzinnymi. Ze względu na istniejącą szerokość pasa drogowego nie ma możliwości budowy wzdłuż tej ulicy parkingów. Również ze względu na szerokość jezdni wynoszącą około 6,5 m nie ma możliwości wyznaczenia na niej miejsc parkingowych – mówi Marcin Cockiewicz, wiceburmistrz Bukowna.

Jak tłumaczy przedstawiciel magistratu, dla poprawy bezpieczeństwa użytkowników drogi, zgodnie z zatwierdzonym przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu projektem stałej organizacji ruchu, zostało tam wykonane oznakowanie poziome na jezdni. Uwzględni ono zakazy wynikające z prawa o ruchu drogowym. – Przepisy wynikające z tejże ustawy obowiązują wszystkich użytkowników dróg. Jeśli więc przed posesją na ul. 1 Maja obowiązuje zakaz zatrzymywania pojazdów, to niestety właściciel takiej posesji jest zobowiązany zaparkować na terenie swojej posesji, albo szukać innego miejsca, gdzie taki postój jest możliwy – podkreśla zastępca burmistrza Bukowna.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Kto według Was ma rację? – Zapraszamy do dyskusji!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
1 rok temu

A jak się paniusi nie chce wjeżdżać na podwórko, to niech cofnie o 5m płot i będzie miała miejsce do parkowania..