W dniu 16.05.12 w Szkole Podstawowej w Sienicznie odbyło się otwarcie wystawy pod nazwą „Magia minionego czasu”. Uroczystość prowadził Kacper Kocjan, uczeń kl. IV. Rozpoczęło ją odśpiewanie pieśni szkoły. Przecięcia wstęgi dokonały Pani Dyrektor, mgr Małgorzata Babiuch oraz Ewa Kwiecińska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego i zarazem kustosz wystawy. Następnie mgr Małgorzata Babiuch podziękowała uczniom i ich rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie w zorganizowaniu wystawy, będącej częścią projektu kuratoryjnego pod nazwą „Małopolskie – to my!”, realizowanego od marca tego roku.
Do otwarcia wystawy przygotowywano się ponad dwa miesiące. W dniach poprzedzających otwarcie przeprowadzono inwentaryzację. Okazało się, że zgromadzono ponad 100 eksponatów. Niektóre z nich liczą sobie więcej niż 100 lat i są przechowywane w rodzinach uczniów i nauczycieli od kilku pokoleń. Najcenniejszym z nich jest oprawiony w skórę modlitewnik z 1888 roku. Wszystkie zaś są po prostu niezwykłe. Rzadko już dziś można zobaczyć bębnową maśnicę, drewnianą maglownicę, prasę do odciskania sera, starą lutownicę (nie podłączaną do prądu), cepy czy nosidła do wody. Pierwszoklasistów zadziwiły buty „Relaksy” i kartki na mięso oraz fartuszek szkolny z czasów „Peerelu”. Każdy chciał także dotknąć sierpa i kołowrotka, a wózek dla lalek z lat sześćdziesiątych zachwycił i dziewczynki i chłopców.
Dzieci i dorośli, patrząc na zgromadzone na wystawie przedmioty, często nie mieli pojęcia, do czego służyły i jak się nimi niegdyś posługiwano. Dlatego zorganizowanie tej wystawy jest dla środowiska niezwykłą lekcją historii. Uczniowie zwiedzający ekspozycję pamiętali o tym, że zgromadzonych na niej rzeczy – dziś cennych pamiątek – dotykały spracowane ręce ich przodków. Okazywali eksponatom szacunek na równi z zainteresowaniem i ciekawością.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klas IV-VI obejrzeli prezentację multimedialną tematycznie związaną z wystawą, zaś dzieci z klas I-III, jako pierwsze, miały okazję odbyć jedyną w swoim rodzaju lekcję historii i poznać przeznaczenie niektórych „magicznych” przedmiotów.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do połowy czerwca bieżącego roku.
gratuluję pomysłu