W Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie uruchomiono pierwszą w województwie Medyczną Stację Odbiorczą. Tym samym Małopolska włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej LIFENET. Nowa technologia pomoże skuteczniej pomagać ofiarom zawału serca.Tzw. „Siecią Życia” objęci będą mieszkańcy powiatu olkuskiego, Wolbromia, Krzeszowic i Suchej Beskidzkiej.
– W przypadku tzw. „świeżego” zawału serca jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wyniki leczenia jest czas, w którym zostanie przeprowadzony zabieg udrażniania zamkniętego naczynia serca – mówi doktor nauk medycznych Aleksander Żurakowski, kierownik Małopolskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie.

– Uważa się, iż optymalnie jest, gdy taki zabieg zostanie przeprowadzony w ciągu 2-4 h od wystąpienia pierwszych objawów. Niestety, im dłuższy czas zamknięcia naczynia zaopatrującego serce w krew, tym większy zasięg martwicy narządu. Dlatego tak ważne są minuty, które teraz zaoszczędzimy dzięki uruchomionej w naszym Centrum Medycznej Stacji Odbiorczej.
W dotychczasowym modelu organizacji ratownictwa medycznego w regionie chorzy z podejrzeniem zawału serca transportowani byli przez Pogotowie Ratunkowe do najbliższych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Stamtąd, po potwierdzeniu rozpoznania zawału, kolejną karetką szpitalną, nie zawsze dostępną od razu, przewożono pacjenta do ośrodka, w którym możliwe było wykonanie zabiegu angioplastyki.
– Teraz dzięki systemowi LIFENET zespoły ratunkowe karetek wyposażonych w defibrylatory LIFEPAK 12 lub 15, umożliwiające przesył wyników badań EKG, będą mogły w każdej chwili porozumieć się z kardiologiem dyżurującym w Centrum – mówi Marek Kordasiewicz, specjalista ds. telemedycyny z firmy Physio-Control, działu Medtronic Poland, która jest odpowiedzialna za wdrożenie systemu w Polsce. – Umożliwi to błyskawiczne podjęcie optymalnej decyzji o dalszym postępowaniu z pacjentem i pozwoli zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonanie dodatkowych badań w SOR.
System telemedycyny LIFENET działa już we wszystkich województwach. W naszym kraju w trybie całodobowym pracuje ponad 50 stacji. Mogą do nich transmitować defibrylatory z ponad 41 procent karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
Arkadiusz
13 lat temu

tak Benek – nasze karetki są wyposażone w Lifepaki 12

benek
benek
13 lat temu

a czy nasze olkuskie karetki sa wyposazone w defibrylatory LIFEPAK 12 lub 15???