sor1

Do końca 2017 roku przy olkuskiej lecznicy ma powstać nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Inwestycja kosztować będzie ponad 6,2 miliona złotych. Większość tej kwoty zostanie pokryta z funduszów europejskich.

Olkuski SOR już od dawna jest na celowniku pacjentów. Ci narzekają na długi czas oczekiwania na przyjęcie w gabinecie lekarskim oraz na warunki, w jakich przychodzi im czekać w kolejce po pomoc medyczną. W najbliższych miesiącach – zdaniem dyrekcji placówki – ma się to zmienić. Szpital właśnie otrzymał dotację na budowę nowego oddziału. Kwota przyznanego dofinansowania z UE opiewa na 4 832 791, 83 zł. – Bardzo cieszymy się z tej dotacji. Przede wszystkim zyskają pacjenci, ponieważ nowy budynek będzie przestronniejszy i bardziej komfortowy niż obecny oddział. Zwiększą się również możliwości diagnostyki i leczenia, ponieważ w ramach dotacji, SOR zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny – mówi dr Norbert Kubański, prezes Nowego Szpitala w Olkuszu.

Obecnie Oddział Ratunkowy funkcjonuje w zaadoptowanych pomieszczeniach po dawnej Izbie Przyjęć. Analizy architektoniczne pomieszczeń SOR-u wykazały, że nie uda się dostosować oddziału ani do oczekiwań pacjentów, ani do obowiązujących standardów, czy wymogów prawnych. Dlatego Spółka prowadząca szpital zdecydowała się na budowę całkiem nowego budynku. Jego powstanie generuje ogromne koszty, więc złożony został stosowny wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych. Udało się. Duże pieniądze trafią na budowę oddziału w Olkuszu z pieniędzy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej.

SOR powstanie na wolnej działce na terenie szpitala. Dokładnie chodzi o teren starego lądowiska dla helikopterów. – Projekt budowy oraz wyposażenia oddziału jest zgodny z obowiązującym prawem – zaznacza Marta Pióro. Nowy oddział zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostanie podzielony na sześć obszarów, tj.: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej oraz obserwacji i konsultacji. – W projekcie uwzględniono również budowę drogi dojazdowej do SOR-u – dodaje rzecznik prasowy Nowego Szpitala.

sor2

Nowy budynek zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt do ratowania życia i zdrowia pacjentów. W planie zakupów znajdują się m.in. aparaty do znieczulania, przenośny aparat RTG i USG, defibrylatory z teletransmisją, kardiomonitory, respiratory, analizator parametrów krytycznych, aparaty EKG, a także urządzenie do masażu serca.

– Koszt całego projektu szacowany jest na 6 221 215,03 zł, z czego 4 832 791, 83 zł. pochodzić będzie z dotacji ze środków europejskich, a 1 388 423,20 zł to wkład własny. Planowane zakończenie projektu to koniec 2017 roku – informuje Marta Pióro.

Tak więc, jeśli wierzyć zapewnieniom przedstawicieli Spółki Nowy Szpital, Olkusz do końca grudnia cieszyć się będzie z nowego oddziału, który być może mocno poprawi wizerunek miejskiej lecznicy.

A Wy, Drodzy Czytelnicy jakie macie zdanie na temat planów budowy przy alei Tysiąclecia nowego oddziału ratunkowego? Zachęcamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl.

14
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
14 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Olkuszanin666pacjentkano to jedziemyJarekkKrecik Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pracownik
Pracownik

[quote name=”pacjentka”]byłam w olkuszu w SOR bolała mnie głowa,lekarz Soru zbadał mnie i kazał czekać na neurolog która pracowała na neurologii Oczekiwanie długie kobieta lekarz jak sie odrobiła na oddziale to przyszła dopiero,.PYTAM czy powinna w dwóch miejscach pracowac jednocześnie,Czy szpital wykazuje na papierze do NFZ KRAK ,,że w tym dniu pracuje na Sor specjalista czy na oddziale.Czy lekarz pOwinien pracowac w tych samych gdzinach ,tu i tam czyli w jednym czasie pracy wykonywać dwie prace i pobiera pensje za pracę na SORZE I ODDZIALE.[/quote]W którym momencie Pani badania lekarz powiedział, że jest zatrudniony na SORze? Skąd Pani wyciąga takie… Czytaj więcej »

Młody
Młody

[quote name=”Olkuszanin666″]Dziwne że po nagłośnieniu w telewizji afery Nowego Szpitala rusza inwestycja w Olkuszu. Może ktoś czegoś się boi? Może ktoś chce coś zatuszować poprzez tak nagłośnioną inwestycję? Najwyższy czas rozliczyć osoby które podpisały umowę z szczecińską ma….. na wydzierżawienie naszego szpitala przez mieszkańców powiatu olkuskiego i organy ścigania.[/quote]

A może chodzi o to aby za wstawiennictwem powiatu tak podwyższyć majątek spółki (zainwestowane 35 tysięcy zł), pieniędzmi z dotacji, aby potem już jako bogata z wielomilionowym majątkiem spółka, mogła przejąć cały szpital …

pracownik
pracownik

Kierownik SOR to lekarz medycyny …bez specjalizacji, Pan Ordynator oczywiście …

Olkuszanin666
Olkuszanin666

Dziwne że po nagłośnieniu w telewizji afery Nowego Szpitala rusza inwestycja w Olkuszu. Może ktoś czegoś się boi? Może ktoś chce coś zatuszować poprzez tak nagłośnioną inwestycję? Najwyższy czas rozliczyć osoby które podpisały umowę z szczecińską ma….. na wydzierżawienie naszego szpitala przez mieszkańców powiatu olkuskiego i organy ścigania.

pacjentka
pacjentka

byłam w olkuszu w SOR bolała mnie głowa,lekarz Soru zbadał mnie i kazał czekać na neurolog która pracowała na neurologii Oczekiwanie długie kobieta lekarz jak sie odrobiła na oddziale to przyszła dopiero,.PYTAM czy powinna w dwóch miejscach pracowac jednocześnie,Czy szpital wykazuje na papierze do NFZ KRAK ,,że w tym dniu pracuje na Sor specjalista czy na oddziale.Czy lekarz pOwinien pracowac w tych samych gdzinach ,tu i tam czyli w jednym czasie pracy wykonywać dwie prace i pobiera pensje za pracę na SORZE I ODDZIALE.

no to jedziemy
no to jedziemy

zawiadomieniami skoro juz personel tu pisze jak jest zle ze nie miejsca na spozycie posiłku i pewnie brakuje stołka aby usiąśc to co sanepid olkuski robi co pisze w dokumentacji ,Pewnie na słowo przełozonej pielęgniarek wierzy,LUDZIE czemu milczycie tyle lat

Jarekk
Jarekk

Każdy NORMALNY powiat ma swój szpital! Obecny nowy szpital olkuski to fabryka nastawiona tylko na zysk. Nie liczy się pacjent i personel. Ci którzy popisali się pod wydzierżawieniem olkuskiego szpitala powinni zostać rozliczeni przez obywateli powiatu olkuskiego i przez wymiar sprawiedliwości.

Krecik
Krecik

Miasto powinno odzyskać szpital, Spółka Nowy Szpital to nieporozumienie.

pracownik
pracownik

Obowiązkowo dyżurka dla personelu średniego medycznego!, a nie jak dotychczas spożywanie posiłków za parawanem pacjenta, któremu zmieniono pampers!. Nie wspominając o przerwach, któruch zwłaszcza JEDEN lekarz nie honoruje wywierająć presję ciągłej pracy na pielęgniarkach i ratownikach!!!

Iza
Iza

Takie mam pytanie po kilkukrotnych wizytach w olkuskim SORZE ( oby nigdy więcej ): czy zatrudnionych zostanie więcej lekarzy i pozostałego personelu, w tym osoby do analizy i opisu wyniku badania tomografem? Sam sprzęt i nowe sale będą na nic, jeśli nadal będzie za mało personelu a na wyniki badań będzie się czekać „bo wynik idzie ze Swiecia netem”. Oj, ale na wynagrodzenia chyba UE nie da …

Pietrek
Pietrek

W tekście rzeczywiście wkradł się błąd. Poprosiliśmy o dokładne sprawdzenie danych uzyskanych od Nowego Szpitala. Jego rzecznik naniósł poprawki do wcześniejszej informacji. Teraz wszystko już się zgadza. Dziękujemy!

Rabin
Rabin

[quote name=”???”]Koszt całego projektu szacowany jest na 6 221 215,03 zł, z czego 5 788 926,02 zł pochodzić będzie z dotacji ze środków europejskich, a 1 388 423,20 zł to wkład własny.
Panie Redaktorze : 6 221 215,03 zł – 5 788 926,02 zł = 432 289, 01 zł a nie 1 388 423,2 zł[/quote]
Może wkład własny określono jako: dopełnienie brakującej kwoty do całej inwestycji + wartość działki. Niemniej to powinno być wyjaśnione.

???
???

Koszt całego projektu szacowany jest na 6 221 215,03 zł, z czego 5 788 926,02 zł pochodzić będzie z dotacji ze środków europejskich, a 1 388 423,20 zł to wkład własny.
Panie Redaktorze : 6 221 215,03 zł – 5 788 926,02 zł = 432 289, 01 zł a nie 1 388 423,2 zł

Młody
Młody

Kto będzie właścicielem tego SOR- u za pieniądze z dotacji wybudowanego ?