Olkusz

W dniu 21.10. br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu realizowali działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W policyjną akcję zaangażowanych było 16 funkcjonariuszy. Mundurowi skupiali się głównie na wykroczeniach popełnianych przez kierujących w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Reagowali również na wykroczenia kierujących wobec rowerzystów, jak  również na wykroczenia popełniane przez pieszych.

Celem policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób chronieni, w przeciwieństwie do kierowców samochodów. W czwartek większym niż zwykle nadzorem objęte zostały odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. W tym dniu policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Podczas tych działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 83 wykroczenia. Były to m.in. wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych, takie jak  nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Tych przypadków było 44. Policjanci reagowali również na wykroczenia wobec rowerzystów. Uwadze mundurowych nie uszły również wykroczenia, których dopuszczali się w tym dniu piesi. Były to między innymi wykroczenia związane z przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, chodzenie niewłaściwą stroną drogi, czy brak posiadania elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Takich przypadków było 20.

W okresie jesiennym  piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Apelujemy do pieszych, by dbali o swoje bezpieczeństwo i przestrzegali przepisów ruchu drogowego, a jesienią i zimną,  kiedy widoczność na drodze jest znacznie ograniczona, korzystali z elementów odblaskowych. Do kierowców apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Kierowca, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisami, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze