kasa2

Miejscy radni znacznie obniżyli stawki za śmieci. Przygotowane przez kluby radnych PiS i SLD projekty stosownych uchwał zostały zmienione, a radni licytowali się w pomysłach na ulgi w opłatach. To nie koniec propozycji wysokości stawek za odpady. Swój projekt uchwały zapowiedziała już Wspólnota.

Niższe stawki, ulgi dla rodzin

Dwa projekty dotyczące opłat za śmieci, zostały omówione na komisjach i jak twierdzili ich autorzy, dostosowane do siebie. Projekt PiS – u zakładał, że stawka za śmieci niesegregowane od osoby wyniesie 14 zł (zamiast obowiązujących 16 zł), a za śmieci segregowane 8,50 zł (obecnie 9,50 zł). W projekcie uchwały znalazł się też zapis o możliwości wprowadzenia ulg. Te znalazły się w projekcie uchwały SLD. Pomysłodawcą był radny Roman Piaśnik. Początkowo ulgi były liczone od obecnie obowiązujących opłat, jednak w związku z propozycja PiS – u dostosowano je do stawek w wysokości 14 zł i 8,50 zł. W przypadku nieselektywnej zbiorki odpadów kwota 14 zł obowiązywałaby od każdej osoby z nieruchomości zamieszkałej przez jednego lub dwóch mieszkańców. W nieruchomościach zamieszkanych przez trzy osoby ulgowa opłata wyniosłaby 12,60 zł od mieszkańca, przez cztery osoby – 11,90 zł, przez pięć osób – 11,20 zł, przez sześc osób – 10,50 zł, a przez siedem i więcej osób – 9,80 zł.
Ulgi przewidziano również przy stawce za selektywną zbiórkę: 7,65 zł od każdej osoby dla nieruchomości zamieszkałej przez trzech mieszkańców, 7,23 zł – przez czterech mieszkańców, 6,80 zł – przez pięciu mieszkańców, 6,38 zł – przez sześciu mieszkańców i 5,95 zł – przez siedmiu i więcej mieszkańców.

Nie ma pośpiechu
Nie wszyscy radni chcieli procedować stosowne uchwały. Klubu WS „Przymierze” złożył wniosek o wykreślenie obydwu projektów  z porządku obrad. – Nie ma pośpiechu, mamy już przyjęte stawki. Pojawiły się dwa projekty, my je popieramy, aczkolwiek mamy nieco inną optykę patrzenia na formę liczenia opłat. Pomysł jest dyskryminujący, stawia w uprzywilejowanej sytuacji mieszkańców domów wielorodzinnych w stosunku do domów jednorodzinnych. Rozpatrzmy na nowo metody liczenia opłat. Mamy swoją propozycję, ale jeszcze niedopracowaną, dlatego przedstawimy ją później – mówił radny Wojciech Gleń. W podobnym tonie w imieniu klubu radnych PO wypowiadał się Józef Sarecki. – Należy procedować kwestie stawek jak najdłużej, by wypracować konsensus. Wspieramy te pomysły jako Platforma, ale uważam, że powinniśmy się nad nimi pochylić jeszcze raz – przekonywał szef klubu PO.

Szef klubu PiS przekonywał, że moment na zmianę opłat jest odpowiedni. – Mamy najwyższe stawki w powiecie. Powinniśmy promować prospołeczne zachowania. Nasze rozwiązania wychodzą naprzeciw i budżetowi miasta i mieszkańców – argumentował Łukasz Kmita.
Wniosek radnego Glenia o wycofanie z porządku obrad dwóch klubowych uchwał przepadł w głosowaniu 12 glosami sprzeciwu radnych PiS – u i SLD. – Dziwna to koalicja olkuskiego PiS – u z SLD. Gratuluje nowych rozwiązań, być może w przyszłości Platforma nie będzie rządzić – mówił Gleń.

Radni PO i WS przekonywali, że chcą niższych stawek, ale niekoniecznie liczonych w taki sposób. – U mnie mieszka sześc osób, z czego pięć pracuje. Nieopodal mieszka samotna matka z pięciorgiem dzieci. W myśl tych propozycji za śmieci zapłacimy tyle samo. Projekt nie jest dobry, bo nie pomaga najbiedniejszym. Stawka nie jest liczona od uposażenia, tylko od osób zamieszkujących dany budynek – mówiła Grażyna Żak – Pietras.

Szef lewicy postulował, by procedować zgłoszone projekty. – Może nasze wnioski nie są doskonałe, ale zostały dobrze przygotowane. Proszę się nie licytować. Składajmy swoje pomysły i ich brońmy – przekonywał Janusz Dudkiewicz.

Łukasz Kmita przypomniał, że o ulgach rozmawiano już w listopadzie, a urząd pospieszył się z wydawaniem deklaracji. – Urząd się nie pospieszył, bo termin 31 kwietnia, do którego mamy zebrać deklaracje, jest zapisany w uchwale. Deklaracji jest kilkanaście tysięcy. Po ich złożeniu będzie wiadomo, ile osób jest w systemie. Ta liczba jest nam potrzebna do rzetelnej analizy stawek  – mówił wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń.

Festiwal obniżek czas zacząć
Radny Janusz Dudkiewicz zadeklarował, że jeśli Wspólnota złoży swój wniosek dotyczący stawek, to nie wyklucza, że go poprze. Radnemu nie trzeba było dwa razy powtarzać. – Proponuję nowe stawki dla wszystkich: 10 zł za osobę za odpady niesegregowane i 7 zł za segregowane. Uważam, że to sprawiedliwe rozwiązanie – powiedział radny Gleń. Na 22 radnych obecnych na sali (w obradach nie uczestniczył Jarosław Gałka), 21 opowiedziało się za propozycją Wspólnoty, a od głosu wstrzymał się Janusz Dąbek (PiS).

W tym momencie głos zabrali obecni na sesji sołtysi. – Można się cieszyć, że przyjęto takie propozycje, ale nie zapominajcie, że macie potężną dziurę budżetową. Chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz. Zgodnie z ustawą w gminach powyżej 10 tys. mieszkańców można stworzyć sektory. Wtedy w przetargu uczestniczyłoby wiele podmiotów i nie byłoby monopolu, a tym samym narzucania ceny. Do tego powinniście zmierzać – tak do radnych zwrócił się sołtys Niesułowic Ryszard Lasoń.

– U nas część mieszkańców ma niskie emerytury, po 600 – 800 złotych. Radni chodzili do szkoły, a nie potrafią liczyć. Za śmieci niesegregowane powinno być 20 zł, a za niesegregowane 5 zł. I wtedy mogłoby to przejść,  zmusilibyśmy ludzi, żeby segregowali śmieci – mówił Adam Jurczyk, sołtys Pazurka.

-To zakrawa na kpinę. Pań radny Gleń robi sobie żarty. Śmieci segregowane powinny być promowane. W przypadku jednoosobowych gospodarstw opłaci się nie segregować. Ulgi to rzecz wtórna. W stawkach powinien być rozdział dla blokowisk i domów jednorodzinnych. W domach jednorodzinnych proponowane są kompostowniki, ale tego nie da się zrobić w blokach. Zmiana stawek jest zbyt wczesna – podnosił Kazimierz Czarnota, przewodniczący osiedla Glinianki.

Lewica posłuchała sołtysów i zmieniła swój projekt uchwały. – Skoro zmieniła się stawka za śmieci segregowane, ulgi będą liczone od kwoty 7 zł. Propozycje sołtysów, by odpady niesegregowane były dużo droższe, wzięliśmy sobie do serca i w tym przypadku ulg nie będzie – zapowiedział Janusz Dudkiewicz.

Myliłby się ten, kto sądził, że to już koniec pomysłów. Kolejną propozycję zgłosił Józef Sarecki. – Projekt jest dobry, ale widzimy, że preferuje gospodarstwa domowe. W imieniu dziesięciu radnych zgłaszam pomysł, by ulgi dotyczyły nie gospodarstw, ale rodzin. Dlatego proponujemy, by przy stawkach za selektywną zbiórkę pozostawić 7 zł za osobę i 14 zł za dwie osoby, a dalej wprowadzić ulgi. Od pierwszego dziecka w rodzinie proponuję 6,50 zł, od drugiego – 6 zł, od trzeciego – 5 zł, od czwartego – 4 zł, a od piątego i następnych 3 zł – tłumaczył Józef Sarecki. Ta propozycja nie spotkała się z uznaniem większości radnych.

– Jeśli w gospodarstwie jest więcej osób, to jest więcej rąk do roboty i segregowania śmieci. Dlatego proponuję, by stawka za odpady niesegregowane rosła w miarę liczby mieszkańców: od trzeciej osoby 12 zł, od czwartej – 14 zł, a od piątej i każdej kolejnej 15 zł – ostatni pomysł na tej sesji przedstawił Wojciech Gleń. To również nie zyskało akceptacji większości Rady.

„Ukradzione” show

Trudno oprzeć się wrażeniu, że na sali zapanowała swoista licytacja „kto da mniej”. Radnych do porządku przywołał wiceburmistrz Łysoń. – Dyskutujemy kilka godzin godzin o istotnych sprawach dla mieszkańców i budżetu. Proszę sobie przypomnieć ślubowanie radnych, głównie w kwestii odpowiedzialności za finanse miasta. Nie ma na sali ani jednej osoby, która chciałaby podjąć złą uchwałę. Wszyscy chcielibyśmy dobrze, ale może wyjść bardzo źle – mówił Włodzimierz Łysoń.

Sami radni kilkukrotnie powtarzali, ze jeszcze spotkają się w celu zmiany opłat. – Jak ktoś chciał zrobić tutaj show, ta ja mu go ukradłem – podsumował dyskusję Wojciech Gleń.

W ostatnim glosowaniu 12 rajców PiS i SLD opowiedziało się za zmienionym projektem SLD. Pozostała dziesiątka z WS i PO wstrzymała się od głosu. Zgodnie z decyzją radnych ustalono stawkę 10 złotych od osoby za śmieci niesegregowane. Opłata ta nie podlega żadnym ulgom. W przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów opłata wynosi 7 zł od każdej osoby dla nieruchomości zamieszkałej przez jednego lub dwóch mieszkańców, 6,30 zł od osoby dla nieruchomości zamieszkałej przez trzech mieszkańców, 5,95 zł – dla nieruchomości z czterema mieszkańcami, 5,60 zł – z pięcioma mieszkańcami, 5,25 zł – z sześcioma mieszkańcami oraz 4,90 zł – z siedmioma i więcej mieszkańcami.

Nie wiadomo, ile będzie kosztować obsługa całego systemu gospodarki odpadami, bo nie ogłoszono jeszcze przetargu. Nie wiadomo również, ilu mieszkańców zostanie ujętych w deklaracjach. Radni jednak zapowiadają dalsze propozycje zmiany stawek. Swój pomysł ma przedstawić WS „Przymierze”. O kolejnych propozycjach będziemy informować na bieżąco.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
41 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Odpo
Odpo
9 lat temu

odpady powinny być tańsze…

MUzEu
MUzEu
9 lat temu

W końcu radni podjęli decyzję w interesie mieszkańców.

Kolo
Kolo
9 lat temu

Dobra wiadomość na święta.

x
x
9 lat temu

Skoro ubożejemy,biedniejemy, to jak się nazywa rabuś?

Najważ
Najważ
9 lat temu

będziemy mniej płacić i to się liczy.

TO JEST SUKCES
TO JEST SUKCES
9 lat temu

PRAWDZIWY, W TYM MIEŚCIE TAKIE GŁOSOWANIA TO EWENEMENT 🙂

WARTO
WARTO
9 lat temu

[quote name=”n”]zapraszam mieszkańców/wyborców na udział w sesjach (powiatu i gminy) tam zobaczycie mądrość radnych, których sami sobie wybraliśmy. Nie ma sensu dyskutować pod blokiem, garażem czy pod sklepem. Mam propozycje do radnych aby zmienili regulamin swoich obrad i za wzorem innych rad w Polsce pozwolili zabierać głoś gościom/mieszkańcom/wyborom. A tak na marginesie w Olkuszu mamy bardzo dobrą współpracę SLD i PiS ; gratulacje dla szefów.[/quote]

WARTO ZOBACZYC TEGO SHOWMENA – PANA GLENIA. JAKI TO ELOKWENTNY, WYGADANY I CO MA DO POWIEDZENIA. PRZYJDZCIE NA SESJE WSZYSCY I ZOBACZCIE I POSLUCHAJCIE TEGO WYBRANCA SPOLECZENSTWA.

POP
POP
9 lat temu

to , show to az przeroslo Glenia. sam sie tego przestraszyl co zrobil i teraz w swieta siedzi, gadzies w kacie i sie trzesie ze strachu..

foru
foru
9 lat temu

dobrze się skończyło

marek12
marek12
9 lat temu

zwykly awanturnik, zadowolony z siebie.

oleeeee
oleeeee
9 lat temu

To co robi, pan Gleń w tej kadencji nie ma nic wspolnego z praca spoleczna na rzecz lokalnego spoleczenstwa. Bierze diete i awanturuje sie zamiast wspolpracowac i innymi radnym oraz kierownictwem urzedu. Uprawia politykierstwo, zamiast pracowac dla ludzi, ktorzy go wybrali. Tacy ludzie sa zarozumiali i nigdy sie nie zmienija. Szkoda na takiego glosu.

Micke
Micke
9 lat temu

to nie był żaden show, po prostu wreszcie coś dla ludzi zrobili i tyle

Obniżki i Ulgi
Obniżki i Ulgi
9 lat temu

Te obniżki i ulgi są po to, by życie w Olkuszu było bardziej znośne, trzeba nam więcej takich pomysłów

Obniżki i Ulgi
Obniżki i Ulgi
9 lat temu

Te obniżki i ulgi są po to, by życie w nim było bardziej znośne, trzeba więcej takich pomysłów.

Zamdsy
Zamdsy
9 lat temu

[quote name=”m”]Dla przewodniczącego wykładnią prawa jest kurs (który odbył za nasze pieniądze) a nie ustawy, regulaminy. A tak na marginesie to „łańcuch” z orłem mu ciąży bo co chwilę poprawia.[/quote]

może czas na zmiany

m
m
9 lat temu

Dla przewodniczącego wykładnią prawa jest kurs (który odbył za nasze pieniądze) a nie ustawy, regulaminy. A tak na marginesie to „łańcuch” z orłem mu ciąży bo co chwilę poprawia.

dobrze się
dobrze się
9 lat temu

stało na sesji, wszyscy skorzystają…

kopernik
kopernik
9 lat temu

CZY któryś z tych reprezentantów pomyślał o jednym że opłaty należy pobierać nie za miesiąc, a od pojemnika,CZY bezradni Pana Rzepki zastanowili się nad tym że w jednym gospodarstwie jeden pojemnik wystarczy na dwa miesiące w innym jeden pojemnik na dwa tygodnie i TO NIE zależnie od osób zamieszkujących w gospodarstwie. Okazuje się że bezradna władza (co potwierdził swoją wypowiedzią na debacie z rodzicami odnośnie szkolnictwa -Poprawić warunków nie mogą i im nie wolno ,natomiast psuć wolno im) potrafi narzucić cenę jako opłatę miesięczną a nie realną do zapotrzebowania,Cena jest ustalona od potrzeb urzędu a nie realnie.

kopernik
kopernik
9 lat temu

S L D zmienia barwy według potrzeb -głodu koryta Palikotów już nie całują ….. .Do lamusa z nimi na zawsze.

Goren..
Goren..
9 lat temu

natomiast cieszę się że PiS dogadał się z SLD i wreszcie zrobili coś dla ludzi

Goren..
Goren..
9 lat temu

ja już na Glenia nie zagłosuję

pamela
pamela
9 lat temu

jaki z niego showmen. nieprzeceniajcie go. znam go bardzo dobrze. normalny chlopek roztropek, tyko udaje wazniaka.

lakilu
lakilu
9 lat temu

Przewodniczacy klubu Wspolnoty Samorzadowej chwali sie, ze ukradl show, a jemu w nadchodzacych wyborach ukradna mandat. Dziwie sie pozostalym czlonkom klubu, ludzie na poziomie a daja sie manipulowac – przewodniczacemu – showmenowi – wodzirejowi.

Amadyu
Amadyu
9 lat temu

Tak Kucharzyk siedzi tam już entą kadencję, stanowczo za długo.

Denis
Denis
9 lat temu

[i]Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie dóbr osobistych.[/i]

Wywrotowiec
Wywrotowiec
9 lat temu

Show to był jak za przegłosowaniem porządku obrad Jan KUCHARZYK przewodniczący rady po głosowaniu ZA uznał iż porządek został przyjęty, po zwróceni uwagi przeprowadził dalszą część głosowania kto się wstrzymał kto przeciw. Ludzie ile on na tym stanowisku jest? Pierwszy raz był? Fuszera w wykonaniu, albo zamierzone przedstawienie teatralne które miało zamiar wzbudzić u widza poczucie grozy…

Kutray
Kutray
9 lat temu

[quote name=”n”]zapraszam mieszkańców/wyborców na udział w sesjach (powiatu i gminy) tam zobaczycie mądrość radnych, których sami sobie wybraliśmy. Nie ma sensu dyskutować pod blokiem, garażem czy pod sklepem. Mam propozycje do radnych aby zmienili regulamin swoich obrad i za wzorem innych rad w Polsce pozwolili zabierać głoś gościom/mieszkańcom/wyborom. A tak na marginesie w Olkuszu mamy bardzo dobrą współpracę SLD i PiS ; gratulacje dla szefów.[/quote]

Popieram w 100%.

n
n
9 lat temu

zapraszam mieszkańców/wyborców na udział w sesjach (powiatu i gminy) tam zobaczycie mądrość radnych, których sami sobie wybraliśmy. Nie ma sensu dyskutować pod blokiem, garażem czy pod sklepem. Mam propozycje do radnych aby zmienili regulamin swoich obrad i za wzorem innych rad w Polsce pozwolili zabierać głoś gościom/mieszkańcom/wyborom. A tak na marginesie w Olkuszu mamy bardzo dobrą współpracę SLD i PiS ; gratulacje dla szefów.

p---------m.
p---------m.
9 lat temu

„xyz”]Pan Gleń, to marny show-men. To co zrobił, bylo zrobione pod publiczke i zlośliwie na zlosc PiS i SLD. To jest czlowiek, ktory nie mysli o budzecie gminy i dla dobra mieszkancow. Myśli o sobie i jak tu najwiecej ugrac dla siebie pod przyszle wybory. Po tym, artykule widac, ze na temat smieci jeszcze nieraz bedzie sie dyskutowalo na sesjach. Prawdopodobnie za pare miesiecy trzeba bedzie te stawki podnosic i dopiero sie zacznie. I Glen znowu bedzie rozrabial, bo wybory beda coraz blizej. Slow kulturalnych brakuje, na takie zachowania calej Wspolnoty Samorządowej – ŻENADA.

przechwala sie, ze ukradl show, ale ten sie smieje kto sie smieje ostatni.

wirus
wirus
9 lat temu

Bezradny Gleń, nie ma realnej wladzy i wplywow na wazne spraw,y to urządza CYRK i jeszcze sie tym chwali, ze cos komus ukradl. Czy tak robi czlowiek odpowiedzialny?. Pewnie go znowu w Gorenicach wybiorą ale miasto z niego nie bedzie mialo zadnego pozytku. Bedzie dalej pobieral DIETĘ i robil swoj cyrk, ktorego nikt z nas nie chce sluhac i ogladac.

Clent
Clent
9 lat temu

[quote name=”iiirrrlllaaa”]Gleniowi, nie chodzi o dobro gminy, jemu chodzi o jego wlasne dobro. Gleń mowi, ze ukradl show. To co przyznaje sie do tego, że jest zlodziejem?. Przez niego przemawia cynizm i obłuda. Widac, ze nigdy mu nie zalezalo na dobru naszego miasta i gminy. Zachowuje sie jak petak a ma juz grubo ponad 50-tke.[/quote]

Dla mnie pan Wojciech Gleń to człowiek niewiarygodny, przecież ludzie bardzo czekali na ulgi (różnicowanie opłat za śmieci w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość) a ten żarty sobie robił z ważnych spraw…mam nadzieje, że ta kadencja będzie jego ostatnią.

iiirrrlllaaa
iiirrrlllaaa
9 lat temu

Gleniowi, nie chodzi o dobro gminy, jemu chodzi o jego wlasne dobro. Gleń mowi, ze ukradl show. To co przyznaje sie do tego, że jest zlodziejem?. Przez niego przemawia cynizm i obłuda. Widac, ze nigdy mu nie zalezalo na dobru naszego miasta i gminy. Zachowuje sie jak petak a ma juz grubo ponad 50-tke.

Miko
Miko
9 lat temu

Popieram ulgi prorodzinne, było ostro, dlatego tym bardziej cieszę się, że się udało. Pozdrawiam wszystkich tych którzy głosowali za ulgami i czekam na więcej takich inicjatyw.

Moks7
Moks7
9 lat temu

Wreszcie coś dobrego dla mieszkańców 🙂

Klaun
Klaun
9 lat temu

Owszem na sesji był niezły CYRK, ale w roli błazna wystąpił radny Kmita, a nie Gleń. Na widowni zasiedli zacni sołtysi, awszystko nagrał olkuski TV. Możecie zobaczyć niebawem. To dobry kabaret 😆 😆 😆

S-W
S-W
9 lat temu

GLEN – SHOWMEN. LUDZIE MYSLELI, ZE WYBIERAJA I GLOSUJA NA RADNEGO A WYBRALI KLAUNA. MIESZKANCY GORENIC NIE MAJA SZCZESCIA DO SWOICH RADNYCH. A SHOWMENI NIE MAJA HONORU TYLKO SIE POPISUJA SWOJA „MĄDROŚCIĄ”.

Agnes
Agnes
9 lat temu

[quote name=”Młody”]Tupet rządzących ? Obecnie płacę za siebie 7, 75 zł – po tej rzekomej obniżce będę płacił 10 zł. A decyzje te są mi tak podawane abym był wdzięczny władzy, wszystkim dziękował, zapamiętał i niedługo znowu na nich zagłosował …[/quote]
Dlaczego za winę obarczacie Państwo Radnych? czy Burmistrza?
Czy to oni wymyślili kolejnego gniota? czy rząd PO?
Proponuję spotkanie i zaprosić Panią Poseł z PO L. Gądek niech się wypowie w imieniu PO – kto ma za to zapłacić.
Dlaczego wymyślają ustawy, a koszty ponosi lokalna społeczność. Jeżeli miasto z opłat zbierze kwotę 5mln, a firma która wygra przetarg będzie miała otrzymać 6mln, to kto dopłaci? – oczywiście urząd z naszych podatków, a ustawodawca będzie miał kolejny sukces naszym kosztem. Skandal

Młody
Młody
9 lat temu

Tupet rządzących ? Obecnie płacę za siebie 7, 75 zł – po tej rzekomej obniżce będę płacił 10 zł. A decyzje te są mi tak podawane abym był wdzięczny władzy, wszystkim dziękował, zapamiętał i niedługo znowu na nich zagłosował …

mieszkaniecc
mieszkaniecc
9 lat temu

czyli zwycięzcą jest SLD:)

xyz
xyz
9 lat temu

Pan Gleń, to marny show-men. To co zrobił, bylo zrobione pod publiczke i zlośliwie na zlosc PiS i SLD. To jest czlowiek, ktory nie mysli o budzecie gminy i dla dobra mieszkancow. Myśli o sobie i jak tu najwiecej ugrac dla siebie pod przyszle wybory. Po tym, artykule widac, ze na temat smieci jeszcze nieraz bedzie sie dyskutowalo na sesjach. Prawdopodobnie za pare miesiecy trzeba bedzie te stawki podnosic i dopiero sie zacznie. I Glen znowu bedzie rozrabial, bo wybory beda coraz blizej. Slow kulturalnych brakuje, na takie zachowania calej Wspolnoty Samorządowej – ŻENADA.

mieszkańcy
mieszkańcy
9 lat temu

Dziękujemy 🙂