kasa5

Wrzesień chyli się ku końcowi, radni miejscy głośno mówią o drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza, a część projektów z premierowej edycji ciągle nie może doczekać się rozpoczęcia realizacji. Czy do końca 2015 roku uda się wykonać wszystkie zadania jakie wybrali mieszkańcy?

Według zapewnień płynących z magistratu żaden z 11 projektów nie jest zagrożony. W UMiG-u przyznają się jednak do sporych opóźnień, choć większość z nich wynika z gromadzenia niezbędnej dokumentacji i wyboru najlepszych ofert na wykonanie poszczególnych zadań.

Opóźnienia pod kontrolą

Najwięcej emocji towarzyszyło powstaniu placu zabaw przy szkole podstawowej na Pomorzanach. Właściciel ziemi przylegającej bezpośrednio do działki, na której miały stanąć huśtawki i zjeżdżalnie dla najmłodszych mieszkańców osiedla, od początku wyrażał swój głośny sprzeciw dla inwestycji. Wyraz swojej dezaprobaty dał również w oficjalnej, 30-stronnicowej skardze na burmistrza, którą ostatecznie miejscy radni ostatnio uznali za bezzasadną i odrzucili ją. Teraz w końcu wydaje się, że na wyznaczonych działkach jeszcze w tym roku stanie nowy sprzęt. Może się jednak tak zdarzyć, że część prac przy placu zabaw zostanie wykonana dopiero w 2016 roku. Najważniejsze jednak, aby inwestycja ruszyła przed styczniem, bo w innym wypadku 100 tysięcy złotych przepadnie. – Projekt już jest, teraz startujemy z przetargiem – zapewnia Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

Niepewność towarzyszy również rodzicom i dzieciom dwóch szkół – SP 10 w Olkuszu i SP w Osieku. Przy „Dziesiątce” zagospodarowany miał zostać teren zaniedbanego boiska. Ogrodzenie, słupy oświetleniowe, bramki, ławki – to wszystko powstanie, ale z małym poślizgiem spowodowanym kompletowaniem dokumentów. Podobnie ma się kwestia adaptacji poddasza szkoły w Osieku, gdzie z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na sale dydaktyczne. Okazuje się jednak, że 100 tysięcy uzyskane z puli budżetu obywatelskiego wystarczy jedynie na wykonanie połowy prac. Szkoły nie stać na dokończenie inwestycji we własnym zakresie, więc będzie się starać o kolejną pulę w drugiej edycji olkuskiego BO. Zostając przy temacie placówek oświatowych i zadaniach ciągle niewykonanych, warto także zwrócić się w stronę SP 6, gdzie miała zostać wymieniona kostka i ogrodzenie. Do dzisiaj nie widać żadnych postępów prac, ale według kolejnych zapewnień, te mają się zakończyć do listopada.

– A co ze stojakami na rowery? To przecież jedna z najprostszych inwestycji do zrealizowania. Kończy się wrzesień, rowery niedługo pójdą w odstawkę, a stojaków jak nie było, tak nie ma… – żali się jeden z Czytelników. Otóż około stu stojaków na pewno w tym roku znajdzie się zarówno w centrum miasta, jak i przy obiektach kultury, sportu, czy szkołach. Potwierdza to również pomysłodawca projektu Andrzej Wiekiera, który już kilkanaście tygodni temu mówił o opóźnieniach w kwestii realizacji jego zadania, wynikających głównie z rozmieszczenia stojaków w okolicach rynku, który jest pod stałym nadzorem konserwatora zabytków.

Niektórzy już się cieszą

Są też i dobre wieści. W SP 10 trwają już zajęcia komputerowe dla seniorów, w Osieku funkcjonuje szkółka piłkarska, w Zimnodole otwarto nowy parking, a przy ul. Kosynierów zakończył się kolejny etap remontu budynku po dawnym przedszkolu, gdzie teraz ma powstać ośrodek wsparcia dla rodzin borykających się z problemami niepełnosprawności psychicznej.

Budżet Obywatelski po raz drugi

Zgodnie z obietnicami burmistrza i urzędników, druga edycja Budżetu Obywatelskiego Olkusza odbędzie się bez zakłóceń, ale na nieco innych warunkach. Po pierwsze do dyspozycji mieszkańców będzie o 200 tysięcy złotych więcej niż ostatnio, a po drugie propozycje zadań do realizacji w 2016 roku zostaną sklasyfikowane według ich wartości w trzech kategoriach:

– 700 tys. zł na zadania o wartości w przedziale 50 – 100 tys. zł,
– 300 tys. zł na zadania o wartości w przedziale 25 – 50 tys. zł,
– 200 tys. zł na zadania o wartości do 20 tys. zł.

Tym sposobem przy puli wynoszącej 1 200 000 zł realizacji doczekają się aż 23 projekty, co przy 11 tegorocznych wygląda efektownie. Każdy głosujący nadal będzie dysponował trzema głosami, ale będzie mógł także wskazać przez siebie najlepsze zadanie, dając mu aż 3 punkty. Istotne są też daty, których przekroczyć nie można. Propozycje swoich zadań można zgłaszać już od 12 października, aż do 13 listopada. W dniach 16 listopada – 31 grudnia będzie dokonywana analiza zgłoszeń, natomiast 15 stycznia zostanie ogłoszona lista zadań ujęta w głosowaniu do BO 2016. Na samo głosowanie mieszkańcy dostaną 12 dni (18 – 29 stycznia), a ogłoszenie wyników nastąpi nie później niż 10 lutego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Raps
Raps
8 lat temu

Tak wiele Piaśnik naobiecywał, a tak niewiele z tego zrobił. To jego burmistrzowanie jest według mnie jedną wielką pomyłką zmanipulowanych mieszkańców.

wilki w owczych...
wilki w owczych...
8 lat temu

[quote name=”Olkuszek”]Pan Latos to niech na stronie Urzędu zaktualizuje rejestr umów. Była obietnica Burmistrza, że będzie to robił do połowy każdego miesiąca!!! Jak zwykle… Tylko puste gadanie…[/quote]

A czego dobrego się spodziewałeś po burmistrzu Romanie Piaśniku?

Olkuszek
Olkuszek
8 lat temu

Pan Latos to niech na stronie Urzędu zaktualizuje rejestr umów. Była obietnica Burmistrza, że będzie to robił do połowy każdego miesiąca!!! Jak zwykle… Tylko puste gadanie…

Młody
Młody
8 lat temu

I znowu będzie szybkie, byle jakie, w deszczu i śniegu, wykonanie, jeszcze szybszy „odbiór” i zapłata, żeby zdążyć a po zimie okaże się że to pieniądze w błoto wyrzucone …