autobus olkusz

Ogłoszenie UMiG Olkusz
23 nowoczesne autobusy mogą już niebawem wozić mieszkańców po olkuskich ulicach. Stanie się to dzięki staraniom o środki zewnętrzne na zakup nowego taboru dla obsługującego pasażerów z czterech gmin Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”.

Perspektywa zakupu pojazdów nabiera bardzo realnych kształtów, gdyż radni Rady Miejskiej w Olkuszu zgodzili się już z burmistrzem Romanem Piaśnikiem na to, aby przystąpić do projektu, którego efektem będzie zakup pojazdów spełniających normy EURO VI oraz wdrożenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Całość zadania kosztować ma 28 mln zł, z czego dofinansowanie na ten cel wynosi prawie 15 mln zł. Aby plany o nowych autobusach stały się rzeczywistością, podobną zgodę wyrazić muszą pozostałe gminy: Bolesław, Klucze oraz miasto Bukowno.

– To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się jedynie marzeniem, dziś jest na wyciągnięcie ręki. Dziękuję radnym za podjęcie słusznej decyzji o poparciu tego projektu. Wierzę, że pozostałe gminy postąpią podobnie, gdyż drugiej takiej szansy możemy już nigdy nie mieć. Przed nami duże wyzwanie inwestycyjne, jednak wiem, że właśnie tego oczekują mieszkańcy i pasażerowie. Odrobimy tym samym wieloletnie zaległości – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Pierwotnie wniosek na nowe autobusy złożyła Gmina Olkusz, jako zabezpieczenie transportu publicznego po planowanym wyjściu ze Związku. Jednakże po uzgodnieniu nowych zasad współpracy gmin Olkusz, Bolesław, Klucze i Bukowno w zakresie organizacji komunikacji miejskiej, realizacja wniosku została poszerzona na wszystkie gminy i powierzona do realizacji Związkowi Komunalnemu Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, który jest odpowiedzialny za organizację komunikacji zbiorowej na terenie tych czterech gmin.

– W ocenie wniosków o dofinansowanie wyżej punktowane były te projekty, które nie skupiały się wyłącznie na kwestiach związanych z komunikacją miejską, a rozszerzały ten zakres np. o budowę parkingów park&ride. Jako ZKG „KM” nie mogliśmy występować z projektami budowlanymi, gdyż przepisy ograniczają naszą działalność do organizacji publicznego transportu zbiorowego. Można więc powiedzieć, że od samego początku mieliśmy nieco bardziej pod górkę niż inni wnioskodawcy, którzy mogli uzupełniać aplikacje o dodatkowo punktowane pozycje – tłumaczy Tadeusz Chwast, przewodniczący Zarządu ZKG „KM”.

Pula środków Urzędu Marszałkowskiego na ten cel okazała się mniejsza niż wartość wszystkich złożonych wniosków. Projekt ZKG „KM” został oceniony pozytywnie i znajduje się na liście rezerwowej projektów, które otrzymały dofinansowanie. Z wnioskowanych 19 mln zł dofinansowania przyznano 14,8 mln zł. W związku z tym burmistrz i radni Gminy Olkusz wyrazili zgodę na zwiększenie wkładu własnego. Jeżeli podobnie postąpią pozostałe gminy, wniosek znajdzie się na liście podstawowej.

– Część radnych Prawa i Sprawiedliwości nie może się odnaleźć w zaistniałej sytuacji, sugerując, że pomniejszenie dofinansowania jest porażką obecnych władz Olkusza. Jest to dla mnie argumentacja o tyle niezrozumiała, gdyż to właśnie władze Olkusza – z obecnym burmistrzem Romanem Piaśnikiem – były inicjatorami projektu oraz jego głównymi orędownikami. Dodatkowo, Urząd Marszałkowski wprost przyznaje, że w przypadku wystąpienia oszczędności przetargowych uzyskane dofinansowanie ulegnie zwiększeniu. Z doświadczenia wiemy, że tego typu sytuacje zdarzają się nad wyraz często, więc może się okazać, iż nie będziemy musieli wcale zwiększać wkładu własnego – mówi radny Rady Miejskiej w Olkuszu Ryszard Ryza.

Jeżeli władze Bolesławia, Klucz i Bukowna pójdą w ślady Olkusza i wyrażą zgodę na to, by ZKG „KM” podpisał umowę o dofinansowanie, pierwsze nowe autobusy na ulicach tych czterech gmin mogą pojawić się jeszcze w 2018 roku.

UMiG Olkusz

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mieszkaniec
mieszkaniec
5 lat temu

Na fb jakoś chętnie się mówi o spalonym autobusie… podobno to wina Pana Burmistrza.
Dofinansowanie na zakup nowych autobusów… też jest to wina Pana Burmistrza.
To o co w końcu chodzi „TEJ” ZMIANIE bo nie rozumiem 🙂
Nagonka?
Zazdrość?
Strategia polityczna na bardzo wysokim poziomie… zapomnieliście, że każdy szum jest pozytywny ? Nie ważne co gadają byle by gadali…
Ech… młode wilki.

Strażak
Strażak
5 lat temu

[quote name=”PIR”][quote name=”Atanazy”]Wystarczy sprawdzić, gdzie pracuje wnuczka Pana Ryzy i już wiadomo skąd to wazeliniarstwo względem burmistrza. Nadszedł czas, żeby dziadziuś odszedł na emeryturę i ustąpił miejsca młodym.[/quote].
Atanazy, źle się stało, że umieściłeś ten post. Obiecuję Ci, że to pomówienie będzie mieć ciąg dalszy. Bądź cierpliwy.[/quote]
”PIR”-at nie strasz,nie strasz,bo się zesrasz na miękko.

PIR
PIR
5 lat temu

[quote name=”Atanazy”]Wystarczy sprawdzić, gdzie pracuje wnuczka Pana Ryzy i już wiadomo skąd to wazeliniarstwo względem burmistrza. Nadszedł czas, żeby dziadziuś odszedł na emeryturę i ustąpił miejsca młodym.[/quote].
Atanazy, źle się stało, że umieściłeś ten post. Obiecuję Ci, że to pomówienie będzie mieć ciąg dalszy. Bądź cierpliwy.

Maciej
Maciej
5 lat temu

[quote name=”Atanazy”]Wystarczy sprawdzić, gdzie pracuje wnuczka Pana Ryzy i już wiadomo skąd to wazeliniarstwo względem burmistrza. Nadszedł czas, żeby dziadziuś odszedł na emeryturę i ustąpił miejsca młodym.[/quote].

Atanazy chyba nie pracuje nigdzie , i ma zbyt dużo czasu ,z którym nie wie co zrobic tylko insynuuje nie prawdziwe historie , pozdrawiam lenia , moze Cie żona utrzymuje lub babcia ? Wez sie do pracy i nie pisz głupstw a jak juz nie chcesz pracować i uświadamiać w czymś ludzi , pisz prawdę !

Ry-Mich
Ry-Mich
5 lat temu

Mnie nie interesuje gdzie pracują inni ludzie. To moja prywatna sprawa i raczej OBCYCH ludzi nie powinno to interesować. Jestem psychologiem i mogę w ten sposób opisać mechanizm Waszego zainteresowania. Klasyczni nieudacznicy, których losy można zamknąć w kilku słowach: tramwaj, autobus, fabryka, obiad, zakupy w markecie, kanapa. Ludzie nudni i znudzeni, bez żadnych osiągnięć i zainteresowań. Wtykanie nosa w nieswoje sprawy jest znacznie łatwiejsze niż podjęcie samodzielnego wysiłku, by wreszcie wydarzyło się coś bardziej emocjonującego niż promocja w Auchan. Piszecie te posty aninomowo, dlaczego? Korzystając ze SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO, przypomnę definicję słowa:
tchórz. 1. pogard. «człowiek łatwo ulegający uczuciu strachu»
Mnie Wasze życie nie interesuje..możecie pracować w UMIG, w Biedronce, zatrudnieni na czarno, generalnie mało istotne.
Decyzję, że będę pracowała poza terenem Olkusza, uznałam za stosowną, aby nie dać pożywki dla różnego rodzaju hien (takich właśnie jak Pan)

Z wyrazami szacunku
Hanna Ryza-Michalik

Ry
Ry
5 lat temu

[quote name=”Atanazy”]Wystarczy sprawdzić, gdzie pracuje wnuczka Pana Ryzy i już wiadomo skąd to wazeliniarstwo względem burmistrza. Nadszedł czas, żeby dziadziuś odszedł na emeryturę i ustąpił miejsca młodym.[/quote]

Szanowny Panie Atanazy!
Mam dwie wnuczki, jedna jest młodym psychologiem transportu i pracuję w Grupie Cargo w Jaworznie, a druga jest uczennicą 4 klasy szkoły podstawowej. Komentarz chyba zbyteczny! Dalszej korespondencji nie będzie, bo nie zniżę się do Pana poziomu intelektualnego i moralnego.

Ryszard Ryza

Andrzejek
Andrzejek
5 lat temu

Przecież wszyscy wiedzą, że Olkuszem rządzi nadburmistrz Dudkiewicz. Pan Romek to tylko figurant.

sikorka
sikorka
5 lat temu

Szkoda, że pan burmistrz nie napisał, kto uzupełni te brakujące prawie 4,7 mln wkładu własnego.
Bo tak na oko to Olkusz do tego interesu będzie musiał dołożyć (oprócz tego co do już gmina zadeklarowała) co najmniej dodatkowe 2,5 mln zł. Na drogę do Troksa i Braciejówki się nie dało dołożyć, a na autobusy nagle się da?
Całość zadania ponad 28 mln, dofinansowanie niecałe 15. Cztery gminy mają więc pokryć 13,3 mln. Najwięcej wozokilometrów jest przecież w Olkuszu, a znowu tak na oko to ok. 60% – czyli tak z 8 mln – z tej kwoty przypadnie na Olkusz.
A gdzie wkład własny do odbudowy dawnego starostwa: tam 8 mln dofinansowania, a całość chyba 18? Trasa podziemna 5 mln, a dotacja 2 mln? A czekają jeszcze grube inwestycje w ramach rewitalizacji? Czy Piaśnik chce nas zadłużyć bardziej niż Rzepka? Czy na tym ma polegać ta „najlepszość” naszego burmistrza?
Mam wrażenie, że Piaśnik i spółka tylko i wyłącznie są „ZA” dołożeniem grubej kasy do autobusów, bo pisowcy napisali u siebie, że „burmistrz Piaśnik doznał dotkliwej porażki ws autobusów”. Ambicje, ambicje i jeszcze raz ambicje.
Może wreszcie ktoś policzy w końcu te miliony? Bo panie burmistrzu i państwo radni w końcu wy wszyscy wydajecie nasze wspólne pieniądze.

Pracownicy Urzędu
Pracownicy Urzędu
5 lat temu

Gratulacje panie burmistrzu niech pan nie reaguje na tych oszołomów i działa tak dalej . Jest pan jedynym gwarantem reprezentowania mieszkańców gminy Olkusz.

Pasażer
Pasażer
5 lat temu

Burmistrz społeczeństwo informuje obiektywnie o działaniach gminy , bo do tego został zobowiazany przez mieszkanców . Was populisći to boli że tyle się dzieje w Olkuszu.

arek
arek
5 lat temu

I kolejna autolaurka naszego Omana. Jeszcze nic nie wiadomo, lista rezerwowa ale artykuł sponsorowany poszedł w świat. Czy któryś Radny zainteresuje się w końcu ile publicznych pieniędzy jest marnotrawionych na prymitywną propagandę realizowaną za pośrednictwem PO poprzez „artykuły sponsorowane”.

KSAWERY
KSAWERY
5 lat temu

Co innego p u l s ,który jest wydawany z prywatnych środków, a co innego strona urzędu i ogłoszenie umig za którego płacą wszyscy obywatele… To nadaje się do organów

martass
martass
5 lat temu

[quote name=”zniesmaczony”]skoro Radny senior atakuje część radnych PiS to odrobina przyzwoitości ze strony UMiG wymagałaby dopuszczenia do komentarza wspomnianych radnych. to nie jest tekst subiektywny dziennikarza a ogłoszenie ZAPŁACONE Z PIENIĘDZY PODATNIKÓW.[/quote]

P u l s O l k u s z a sobie przeczytaj. Tam cytuja tylko dobra zmiane.

zniesmaczony
zniesmaczony
5 lat temu

skoro Radny senior atakuje część radnych PiS to odrobina przyzwoitości ze strony UMiG wymagałaby dopuszczenia do komentarza wspomnianych radnych. to nie jest tekst subiektywny dziennikarza a ogłoszenie ZAPŁACONE Z PIENIĘDZY PODATNIKÓW.