serce wosp2016

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy okazał się rekordowy pod względem środków zebranych na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz godną opiekę seniorów. Na konto fundacji z różnych stron świata trafiło dokładnie 62 418 767 zł. Powiat olkuski zasilił akcję w kwocie ponad 173 tysięcy zł, a w samym Olkuszu suma pieniędzy, jaka trafiła do puszek wolontariuszy okazała się większa, niż początkowo zakładano.

Pierwotne wyliczenia sztabu zlokalizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury mówiły o tym, że najlepszy w historii wynik wyniósł 61 368 zł. Teraz wiadomo jednak, że kwota ta jest wyższa o 241 zł, co wynika z przewalutowania obcych bilonów i banknotów. Tym sposobem sztab MOK może się pochwalić rezultatem 61 609 zł, co jest wynikiem lepszym o prawie 22% w porównaniu z ubiegłoroczną kwestą.

Cała deklarowana kwota 25. finału, czyli ponad 62 miliony złotych przelana została już przez wszystkie sztaby na konto WOŚP. Do tej pory fundacja przez przez prawie ćwierć wieku wielkiego grania na całym świecie, wsparła polską medycynę na grubo ponad 700 milionów złotych. Kolejne duże pieniądze w niezbędnym sprzęcie trafią do krajowych lecznic w najbliższych miesiącach.

Ostatni raz WOŚP zaopatrzył olkuski szpital w specjalistyczne urządzenia w 2014 roku. Wtedy na oddział niemowlęcy trafiła lampa do fototerapii, używana do leczenia żółtaczki u najmłodszych pacjentów. Szpital otrzymał dodatkowo bilirubinometr, przeznaczony do badania poziomu bilirubiny bez konieczności pobierania krwi od noworodka. Do tego doszły również: kardiomonitor i nowy inkubator. Jest to sprzęt niezbędny w przypadku wcześniaków lub dzieci znajdujących się zaraz po urodzeniu w słabszej kondycji.

– Urządzenia pomagają monitorować najważniejsze funkcje życiowe dziecka podczas leczenia lub do czasu przetransportowania go do jednostki o wyższym stopniu referencyjności – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Nowego Szpitala w Olkuszu.

Zgodnie z zapewnieniami również w i w tym roku olkuski Nowy Szpital zwróci się z prośbą do fundacji o nowy sprzęt. Urządzenia medyczne WOŚP przekazuje szpitalom w darze, zastrzega jednak, że sprzęt podarowany przez Orkiestrę między innymi nie może być używany do celów komercyjnych i musi być wykorzystywany w sposób ciągły w leczeniu osób, dla których został przeznaczony.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Młody Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

„… sprzęt podarowany przez Orkiestrę między innymi nie może być używany do celów komercyjnych … ”

– nie ma chyba nic bardziej komercyjnego jak Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a w tym przypadku Olkuszanie pierwszy raz płacą za usługi medyczne poprzez podatki które NFZ przekazuje Spółce Nowy Szpital, drugi raz poprzez dotacje Gminy, trzeci raz poprzez dotacje Powiatu, czwarty raz poprzez datki dla WOŚP, nie mówiąc już o wyrazach wdzięczności – no a zyski w Spółce trafiają do kieszeni wspólników …