1

Prawie 8 mln złotych wynosi wartość umów na realizację trzech projektów realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Bukowna. Na zadania te miasto otrzymało blisko 5 mln złotych unijnych funduszy. Jakie inwestycje powstaną w Bukownie?

W Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie Grzegorz Lipiec z zarządu województwa, burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski oraz radny sejmiku Marcin Cockiewicz spotkali się, by podpisać umowy na trzy rewitalizacyjne projekty.

– Małopolska zmienia się z dnia na dzień. To nie tylko rozwój gospodarczy, inwestycje infrastrukturalne, zakup nowoczesnych pociągów i autobusów, wspieranie innowacji, badań naukowych czy ekologicznych rozwiązań. To też wiele projektów takich jak rewitalizacja przestrzeni i modernizacja obiektów publicznych, z których na co dzień korzystają mieszkańcy. Takich przykładów jest mnóstwo. Cieszę się, że do tego grona dołączyło miasto Bukowno – podkreślił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

4

– Bardzo się cieszymy z uzyskanego dofinansowania. Prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji rozpoczęły się przecież już prawie 2 lata temu, a w jego przygotowaniu aktywnie uczestniczyli nasi Mieszkańcy. Przypomnę, że podczas spotkań w osiedlach, czy podczas specjalnego spaceru studyjnego Mieszkańcy osobiście wskazywali wiele potrzeb i problemów, koniecznych do rozwiązania dzięki rewitalizacji. Realizowane obecnie projekty będą więc zarówno długo wyczekiwane, jak i niezwykle potrzebne. Nasze wnioski złożone do Urzędu Marszałkowskiego zostały wysoko ocenione przez ekspertów podczas wszystkich etapów procedury konkursowej, o czym świadczy też decyzja o dofinansowaniu trzech z nich. Ciągle też mamy nadzieję, że kolejny nasz wniosek dotyczący modernizacji filii MOK i MBP w Borze Biskupim, który obecnie znajduje się na liście rezerwowej też trafi ostatecznie na listę podstawową i również uzyska stosowne dofinansowanie. Żałuję natomiast, że nie wszystkim wnioskom składanym przez uprawnione podmioty z Bukowna udało się pomyślnie przebrnąć procedurę konkursową realizowaną przez Urząd Marszałkowski. Ale tak to już z konkursami bywa. Raz się udaje, a czasem nie. Jedno natomiast jest już pewne! Dzięki uzyskanym obecnie prawie 5 mln zł unijnego dofinansowania w latach 2018-2019 zmodernizujemy w Bukownie halę sportową MOSiR, filię MOK i Biblioteki w Podlesiu oraz na nowo zagospodarujemy przestrzeń pomiędzy blokami przy ulicach Zwycięstwa, Wojska Polskiego, Wyzwolenia i Nowej. Wiem, że Mieszkańcy nie mogą się już doczekać rozpoczęcia tych prac. Teraz należy jedynie trzymać kciuki za pomyślnie przeprowadzone przetargi i sprawną realizację tych zadań przez wyłonionych wykonawców – mówi burmistrz Bukowna, Mirosław Gajdziszewski.

3

Co zmieni się w Bukownie? Pierwsza z inwestycji dotyczy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Władze miasta chcą rozbudować istniejącą infrastrukturę tak, aby była jak najbardziej dostępna dla osób starszych i niepełnosprawnych. W piwnicach hali sportowej powstanie centrum aktywności ruchowej (siłownia) i odnowy biologicznej, gdzie mieścić się będą m. in.: sauna sucha i mokra, solaria wiszące, wanna z hydromasażem i jacuzzi. Dla osób niepełnosprawnych przewidziano montaż windy.
Budynek hali zostanie docieplony, a okna i drzwi będą wymienione. Do nowego systemu ogrzewania zostaną wykorzystane odnawialne źródła energii, zmodernizowane zostaną także trybuny, siedziska i nawierzchnia sportowej posadzki hali.
Ponadto z myślą o aktywnym wypoczynku zaplanowano zagospodarowanie terenu otaczającego MOSiR. Pojawią się tam dwie wiaty na ogniska i zwiększona zostanie liczba miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.
Koszt wszystkich prac to ponad 5,2 mln złotych, z czego 2,7 mln złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W ramach GPR-u władze miasta zakładają gruntowną modernizację i rozbudowę siedziby filii Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Podlesiu. Budynek czeka rozbudowa i gruntowna termomodernizacja. Powstanie dodatkowe pomieszczenie, gdzie będą realizowane różnego rodzaju projekty kulturalne. W ten sposób rozszerzona zostanie oferta dostępu do kultury, m. in. przez zastosowanie nowych technologii umożliwiających organizację zajęć z tworzenia i obróbki multimediów, a także wypożyczanie i udostępnianie czytelnikom książek w formie e-booków.
Teren wokół ośrodka zostanie zagospodarowany poprzez wybudowanie drewnianej altany do organizacji imprez plenerowych oraz budowę mini-siłowni zewnętrznej.
Koszt tych prac oszacowano na nieco ponad pół miliona złotych.

Kolejne rewitalizacyjne przedsięwzięcie dotyczy gruntownej modernizacji otoczenia budynków wielorodzinnych w centrum miasta przy ulicach: Zwycięstwa, Nowej, Wyzwolenia, Wojska Polskiego. W zakres zadań wejdzie m. in. poprawa infrastruktury (nawierzchni dróg i chodników), oczyszczenie terenu (w tym wycinka części chaotycznej zieleni), przeprowadzenie nowych nasadzeń, stworzenie miejsc wypoczynku poprzez lokalizację elementów małej architektury oraz przystosowanie tych terenów dla osób niepełnosprawnych.Zmieniona zostanie zieleń osiedlowa dzięki nowym nasadzeniom roślin, takich jak np. barwinek, tawuła, bluszcz pospolity, żurawka żółta czy jałowiec płożący. W ramach projektu przebudowie zostanie poddany również plac zabaw przy ulicy Zwycięstwa 5. Do końca maja 2019 roku przebudowane zostaną alejki i chodniki. Wartość inwestycji wynosi nieco ponad 2,2 mln złotych, z czego 1,4 mln złotych stanowi unijna dotacja, a prawie 225 tys. zł miasto uzyska z budżetu państwa.

Fot. UM Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Romereo
Romereo
5 lat temu

[quote name=”tom”]Jak to Bukowno robi, że ich projekty dostają dofinansowanie. Ciekawe kto im pisze wnioski. Sami czy firma zewnetrzna?
Dobrze napisany wniosek wystarczy czy coś jeszcze. Niektóre kryteria oceny wniosków to takie wróżenie z fusów, więc nie wiem jak to jest oceniane. Może trzeba zlecać firmom zewnętrznym?
Na koniec gratulacje za dobrą robotę.[/quote]
I tak Olkusz pozyskał nieporównywalnie więcej funduszy europejskich dawne starostwo, czarna góra, piece itp..

stenmark
stenmark
5 lat temu

[quote name=”obwatel”]a gdzie ta nartostrada z hałdy ?[/quote]
W gminie Bolesław, obatelu.

tom
tom
5 lat temu

Jak to Bukowno robi, że ich projekty dostają dofinansowanie. Ciekawe kto im pisze wnioski. Sami czy firma zewnetrzna?
Dobrze napisany wniosek wystarczy czy coś jeszcze. Niektóre kryteria oceny wniosków to takie wróżenie z fusów, więc nie wiem jak to jest oceniane. Może trzeba zlecać firmom zewnętrznym?
Na koniec gratulacje za dobrą robotę.

rocznicowiec
rocznicowiec
5 lat temu

[quote name=”Rotterdam”]Olkusz ma 70-letniego burmistrza..[/quote]
A ile wiosen sobie liczy Pan Prezes?
Ostatnio niedomagający na kończynę?
A nasz Śmiga,że ho ho :-* :-* :-*

Rotterdam
Rotterdam
5 lat temu

Szacunek dla mieszkańców Bukowna, że wybrali rekreację i turystykę. Olkusz ma 70-letniego burmistrza, ktory inwestuje w muzea a tytuły o przyjaznej gminie – kupuje za gruby hajs ….

Bukowno
Bukowno
5 lat temu

Brawo. Naprawdę super. Bukowno mocno stoi sportem (Orbita, MHKS, lekka atletyka itd), więc każda inwestycja w sport jest bardzo potrzebna. No i te udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Trzymam mocno kciuki !!!!

obwatel
obwatel
5 lat temu

a gdzie ta nartostrada z hałdy ?