27 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się coroczny przegląd kapel rockowych – Rockowisko 2019. Dla pracowników MOK była to szczególna edycja tej ogólnopolskiej imprezy – po raz ostatni otwierała ją Dyrektor MOK Beata Soboń, która podjęła decyzję o rezygnacji ze stanowiska. Dlatego energia, jaką zawsze pulsuje Rockowisko, dla nas mieszała się ze smutkiem.
Gości powitali Beata Soboń oraz Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego. Imprezę prowadził Piotr Skrzynecki.
Zaprezentowały się zespoły znane nam już z poprzednich przeglądów, jak i zupełnie nowe.
Jako pierwszy wystąpił tarnowski Mercurius, grający od 5 lat w klimacie rocka alternatywnego. Unikalne brzmienie zespołu wynika z oryginalnego łączenia melodyjności z agresywnymi riffami. Tworzą go: Mateusz Mazanek – wokal, Adrian Kuchyt – gitara elektryczna, Mateusz Kuchyt – gitara elektryczna, Patryk Pogan – gitara basowa oraz Jakub Piotrowski – perkusja.
Po nich sceną zawładnął olkuski Acjaton, dawny Wotum, czyli: Katarzyna Wrońska – wokal, Marcin A. Szostak – gitara elektryczna, Monika Pasteczka – gitara basowa i Franciszek Dobiosz – perkusja. Muzyka zespołu to mieszanka hard rocka, rocka, metalu i gitarowych ballad. Wszystko to w oprawie kobiecego wokalu i ciekawych tekstów. Liderem zespołu od początku jest Marcin Andrzej Szostak, który jest kompozytorem muzyki autorem większości tekstów. Zespół Acjaton ma na swoim koncie koncerty w klubach muzycznych, barach, na Dniach Olkusza i Wolbromia, finałach WOŚP, Festiwalu klubu New York w Łodzi; uczestniczy w festiwalach i konkursach. Utwory studyjne zespołu są emitowane w różnych radiach w Polsce.
Little Raph ze Sławkowa w składzie: Rafał Nowak – gitara basowa, wokal, Norbert Mączyński – gitara, Adrian Czerwiński – gitara, wokal, Marcin Budziosz – klawisze, Norbert Surowiec – gitara i Patryk Rus- perkusja, wkroczył na scenę w iście rockowej oprawie. Zespół nie chce wzorować się na nikim, szuka własnych brzmień oddających emocje towarzyszące życiu. Muzycy chcą być prawdziwi, muzyka to ich sposób na bycie z ludźmi, na szukanie relacji, a nie izolacji.
Krakowski ScarCrash, czyli: Krzysztof Przywara – gitara prowadząca, Bartosz Pietrasik – perkusja, Daniel Kozioł – gitara basowa, Piotr Żebrak – gitara rytmiczna / chórki oraz Szymon Toboła – wokal, powstały w 2011 roku, po dwuletniej przerwie i zmianach personalnych pojawił się z nowym brzmieniem, celami oraz materiałem właśnie na olkuskim Rockowisku. Życzymy pełnej sukcesów realizacji nowej wizji.
Zespół QuervaMaches z Olkusza tworzą: Eryk Oramus – wokalista, Jakub Świerczek – gitara prowadząca, Szymon Czopek – gitara basowa i Jakub Bartosiewicz – perkusja. Zespół założyli w 2017 roku, jako podopieczni olkuskiego MOK-u. Dwójkę przyjaciół, Kubę Świerczka i Szymona Czopka połączyła pasja do muzyki. Po długim czasie poszukiwań i prób skompletowali odpowiedni skład. Ich muzyka jest wypadkową wielu inspiracji. Głównym motywem jest funk rock, ale zawiera też elementy blues rocka, jazzu, punku i rocka psychodelicznego.
Płocka Vataha to grupa przyjaciół grających od 4 lat melodyjnego rocka. Katarzyna Wachol – wokalistka, gitarzystka, Michał Ners – perkusja, Daniel Dzięgielewski – gitara basowa, Janusz Pankowski – gitara solowa. W ich muzyce dominują emocje. Są laureatami Festiwalu LIPA, Rockowania Wieluń, Konfrontacji Kętrzyn, Riff Master Rypin, Open Music, Jurajskich Debiutów Olsztyn 2018. Koncertowali z Farben Lehre, The Analogs, Jary, Oddziałem Zamkniętym, Dżemem, Ryszardem Wolbachem, Wandą i Bandą. W 2017 nagrali teledysk do utworu Mów do mnie, promujący debiutancki album Zmysły. W 2018 roku ukazał się ich singiel zatytułowany Dokąd, zapowiadający kolejny studyjny album zespołu oraz kolejny teledysk do kompozycji Krzesła. Utwór gościł przez 11 tygodni na 1 miejscu ALTERlisty w Radiu Victoria.
Sławkowski Styxx, grający od 6 lat, tworzą: Rafał Kania – wokal, Michał Karpiel – gitara, Łukasz Targosz – gitara, Tomasz Grabowski – bas, Radosław Smorąg – perkusja. Prezentuje brzmienia heavy metalu lat 90’. Zagrał wiele koncertów w całej Polsce u boku m.in. KSU, CETI, Cochise, Chłopy z Placu Broni i wielu innych. Obecnie promują nadchodzący album „Wilczy Głód”, nagrany z udziałem tragicznie zmarłego perkusisty Pawła Niedziółki.
I wreszcie ostatni uczestnicy – zespół z Frankfurtu – Past Reflection. Bilel Aboudi – wokal, Kiran Echt – perkusja, Mate Polunic – gitara, Elias Hartard – gitara, Kyle Kahraman – bas. Ich muzyka to najprawdopodobniej NuMetal. Grają mniejsze i większe koncerty, w ubiegłym roku wygrali Schwalbacher Rockwettbewerb, zagrali w Museumsuferfest Frankfurt w 2018, na Musikmesse 2018, Rock Gegen Rechts Festival 2018 oraz w kilku klubach we Frankfurcie i okolicach. Grają własne utwory, a ich teksty, napisane w języku angielskim, dotyczą depresji i agresji, a także zagadnień społeczno-krytycznych, takich jak religia i wolna wola. Cechuje ich niewiarygodna dynamika, niemal fruwają nad sceną. Niestety podczas ich występu dymu na scenie było tyle, że zdjęcia nie udałoby się zrobić nawet przy pomocy psa-przewodnika.
Ich koncert zakończył Rockowisko.
Wszyscy w napięciu czekali na zakończenie obrad jury w składzie: Piotr Kalicki, Piotr Południak i Krzysztof Kossowski. I wreszcie… zwycięzcą tegorocznego Rockowiska został zespół… Past Reflection! Po raz pierwszy w historii imprezy niemiecki zespół wygrał!
Muzycy otrzymali z rąk Dyrektor Beaty Soboń czek na 2000 zł.
Owacje, gratulacje, a także zadowolenie przedstawicieli Rock Club Schwalbach: Michaela Schedelik, Gabi Schedelik-Ott i Ramona Beyera, którzy co roku uczestniczą w Rockowisku jako przyjaciele z naszego miasta partnerskiego.
MOK Olkusz