rece

Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wprowadziła wiele nowych rozwiązań dotyczących pomocy rodzinie. Innowacyjną formą pomocy dla rodzin przeżywających trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci, są rodziny wspierające, które przy współpracy z asystentem rodziny pomagają w przezwyciężeniu problemów.

– W naszym najbliższym otoczeniu na pewno znajdziemy osoby, które chcą nieść pomoc innym i wspierać potrzebujące rodziny. Obecnie taka forma pomocy została uregulowana prawnie, w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Funkcję rodziny wspierającej może pełnić rodzina z szeroko rozumianego otoczenia dziecka – informuje Anna Feliksik, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bukownie.

To właśnie tamtejszy MOPS poszukuje rodzin chętnych do bezinteresownej pomocy świadczonej innym ludziom, mającej na celu znalezienie skutecznych rozwiązań trudnych rodzinnych sytuacji. Wszyscy chętni i skorzy do pełnienia funkcji rodziny wspierającej, mogą zgłaszać swoje kandydatury do bukowieńskiego MOPS-u zlokalizowanego przy ul. Wojska Polskiego 3. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kierownika Ośrodka, otrzymanej na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pracownika socjalnego, z rodziną wspierającą podpisywane są stosowne umowy, wedle których nabywają one prawo do zwrotu kosztów poniesionych w związku z udzieleniem wsparcia.

– Problemy opiekuńczo-wychowawcze najczęściej związane są z brakiem odpowiednich wzorów do naśladowania wśród najbliższych. Dzięki współpracy z rodziną wspierającą osoby takie mają możliwość poznania innego, pozytywnego sposobu funkcjonowania i wyjścia z izolacji społecznej. Współpraca między rodzinami daje niepowtarzalną możliwość dzielenia się doświadczeniem i ukazywania praktycznych metod rozwiązywania problemów – dodaje Anna Feliksik.

Głównym zadaniem rodziny wspierającej jest aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji u wspieranych osób. W żadnym wypadku nie można jednak takiej rodziny wyręczać w odnajdywaniu rozwiązań dla często patologicznych zachowań. Dodatkowo do obowiązków wspierających będzie należało doradztwo w metodach wychowywania dzieci, organizacji czasu wolnego oraz racjonalnym gospodarowaniu posiadanych środków finansowych.

– Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może stać się źródłem satysfakcji dla osób, które zechcą poświęć swój czas i energię w celu poprawy sytuacji życiowej osób, które tego potrzebują! – podsumowuje Anna Feliksik.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze