2011

Tradycyjnie na początku roku podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy kronikę, naszym zdaniem, najważniejszych wydarzeń dotyczących ziemi olkuskiej. Nasi dziennikarze byli zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego dla lokalnej społeczności. Przekazywaliśmy Wam tragiczne i bardzo dobre informacje. A w minionym roku działo się bardzo dużo.

STYCZEŃ

krzyzowka1Po dwóch latach zapowiedzi budowy ronda na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia, Dworskiej i M. Biema oraz trzech podejściach do projektu władze powiatu zdecydowały, że jednak powstanie tam sygnalizacja świetlna. Rondo okazało się za drogie.

W ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kluczach, Bukownie i Olkuszu zebrano łącznie 90 895 zł. Każde z tych miast pobiło swój rekord zebranych pieniędzy.

LUTY

Już po raz dziesiąty w ręce ludzi szczególnie zasłużonych dla kultury powędrowały statuetki Olkuskiej Nagrody Artystycznej. W tym roku za całokształt twórczości nagrodę otrzymał metaloplastyk Edward Frączek. Za upowszechnianie kultury i ochronę zabytków nagrodzony został kustosz olkuskiego Muzeum Regionalnego – Jerzy Roś. W kategorii młody twórca nagrodzono aktora Przemysława Kanię.

Gimnazjaliści, rodzice i nauczyciele protestowali przeciw planowanej reorganizacji szkół w Wolbromiu. Temat do dziś jest omawiany na sesjach Rady Miejskiej.

MARZECprotest_w3

Nowy Szpital w Olkuszu ma oddział kardiologiczny. Kardiologia została wyodrębniona z funkcjonującego dotychczas oddziału wewnętrznego.

20 – te urodziny IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu obchodzili nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły.

KWIECIEŃ

Najzdrowszy Powiat Europy – taką nazwę nosi innowacyjny program profilaktyczny, wdrażany w powiecie olkuskim przez Starostwo Powiatowe oraz krakowską (wojewódzką) i olkuską (powiatową) Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Specjaliści od profilaktyki przygotowali 12 programów skierowanych do wszystkich grup wiekowych.

Niepełnosprawni mieszkańcy powiatu olkuskiego, którzy korzystają z transportu publicznego, mają prawo do ustawowych zniżek. Dotyczy to także liniowych minibusów. Większość przewoźników nie stosowała się do przepisów. Niepełnosprawni przerwali milczenie i zaczęli walczyć o swoje prawa.

Zespół Szkół w Bukownie, zwany potocznie Skałką, rozpoczął jubileusz 90 – lecia istnienia.

ido1MAJ

Dwie osoby zginęły w tragicznym wypadku, do jakiego doszło w Michałówce (gmina Trzyciąż). Pięcioro nastolatków z Michałówki jechało toyotą yaris w stronę Olkusza. Auto wpadło w poślizg i uderzyło w przydrożny betonowy zbiornik.

25 maja zmarł Marek Nawara – pierwszy Marszałek Województwa Małopolskiego i jeden z najaktywniejszych polskich samorządowców.

W olkuskim szpitalu po raz kolejny zmienił się dyrektor. Został nim Krzysztof Bestwina, który pełni tę funkcję do dzisiaj.

Hip hop, break dance i electric boogie królowały w hali MOSiR w Olkuszu. Przez dwa dni, niemal bez przerwy można było tam oglądać na żywo czołówkę polskich, a nawet europejskich formacji tanecznych. Były to krajowe eliminacje Mistrzostw Europy i Świata International Dance Organization.

CZERWIEC

Redakcja „Przeglądu Olkuskiego” świętowała swoje 20 –te urodziny.konkurs_20-lat_logo

Prawie kilometr długości liczą trakty dla pieszych, jakie powstały w podolkuskim Rabsztynie. Mieszkańcy wioski zabiegali o ich budowę od wielu lat. Na tym odcinku trasy wojewódzkiej z Olkusza do Wolbromia często dochodziło do wypadków, również z udziałem pieszych.

Mieszkańcy bawili się na corocznych dniach miast i gmin. W Bukownie publiczność słuchała Alicji Majewskiej i Denzela, w Bolesławiu zespołu Feel, a w Wolbromiu Kombii.

LIPIEC

Zdecydowano, że  Pomnik Ofiar Wojny, który przez 50 lat stał na olkuskim rynku, po renowacji zostanie przeniesiony do miejskiego parku. Pomnik soltys3nie wpisuje się bowiem w projekt rewitalizacji starówki.

Sołtysem Roku został Piotr Szreniawa, włodarz Kwaśniowa Górnego. Na czele swojej wsi stoi już od 1999 roku.

Od 1 lipca droga krajowa nr 94 jest drogą płatną. Za każdy przejazd na trasie Dąbrowa Górnicza – Olkusz – Kraków płacą ci, którzy mają samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Zmiany zawdzięczamy Elektronicznemu Systemowi Poboru Opłat Drogowych.

SIERPIEŃ

380 kilometrów dziennie  – tyle musiałby przejechać przez pół roku jeden z dwóch służbowych samochodów Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu według faktur na zakup paliwa. Nieprawidłowości przy paliwowych zakupach latem wyszły na światło dzienne. Dwie osoby dyscyplinarnie zwolniono z pracy. Sprawę prowadzi olkuska prokuratura.

Już po raz 20. wierni z diecezji sosnowieckiej pieszo wędrowali na Jasną Górę. Pielgrzymowało około 1300 osób.

W połowie sierpnia linię 450 zastąpiła linia „M” (Olkusz Dworzec – osiedle Młodych), obsługiwana przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Olkuszu.

WRZESIEŃ

Pułkownik Zdzisław Cieślik i major Arkadiusz Protasiuk, tragicznie zmarli piloci związani z ziemią olkuską, mają swoje miejsce w Olkuszu. Przed Szkołą Podstawową nr 9 uroczyście odsłonięto obelisk z pamiątkową tablicą.pielgrzymka10

Marzec 2013 roku – to data zakończenia prac rewitalizacyjnych na olkuskim rynku. Władze miasta wystąpiły do marszałka województwa małopolskiego o przedłużenie terminu wykonania wszystkich robót.

Nowy regulamin organizacyjny oraz podwyżki dla pracowników – takie zmiany zostały wdrożone w olkuskim Starostwie Powiatowym.

PAŹDZIERNIK

Wschodnia ściana rabsztyńskiego zamku została wyremontowana i zabezpieczona. W ten sposób zakończono drugi etap prac modernizacyjnych. W pierwszym etapie renowacji uległa ściana południowa.

Od 1 października zaczął działać Ośrodek Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w Jeżówce. W tej prekursorskiej placówce pomoc znajdzie kilkunastu młodych ludzi, uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Przewidziano w niej miejsca dla 17 osób.

Starsze małżeństwo zginęło w wzamek_rabsztyn_mur_wsch_po_remoncie_fot1yniku tragicznego wypadku w okolicach ronda na Mazańcu. Policja zatrzymała pijanego sprawcę, który dodatkowo uciekł z miejsca zdarzenia.

Zaledwie kilka godzin zajęło olkuskim policjantom zatrzymanie sprawczyni fałszywego alarmu bombowego, w wyniku którego ewakuowano 1,5 tysiąca uczniów i nauczycieli ze szkół na olkuskim osiedlu Młodych. Okazała się nią 15-letnia uczennica jednej z ewakuowanych szkół.

Jacek Osuch (PiS) i Lidia Gądek (PO) będą reprezentować powiat olkuski w poselskich ławach przy Wiejskiej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w połowie 2014 roku część wschodniej obwodnicy Olkusza będzie gotowa. Radni Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego zgodzili się na dofinansowanie tego zadania, które zostało wpisane do Wykazu Przedsięwzięć Wieloletnich.

W olkuskim Muzeum Pożarnictwa przy ul. Floriańskiej swoją siedzibę ma Punkt Informacji Turystycznej. Tym samym po kilku latach starań Olkusz dołączył do 25 samorządów, w których działa Małopolski System Informacji Turystycznej.

LISTOPADkopernika_dygasinskiego_odbior_21_11_2011_fot5

W Olkuszu znacznie wzrosły podatki od nieruchomości i środków transportowych. Ostatnie podwyżki były odpowiednio w 2005 i 2003 roku.

Po ponad rocznych pracach zakończyła się budowa ulic M. Kopernika i A. Dygasińskiego. Wcześniej były to zwykłe, polne drogi. Pierwsze domy wybudowano tam 50 lat temu. Teraz mieszkańcy mają nową jezdnię, chodniki oraz energooszczędne oświetlenie.

Fundacja Dla Zwierząt „Argos” z siedzibą w Warszawie oskarżyła olkuskiego burmistrza Dariusza Rzepkę o niedopełnienie swoich obowiązków dotyczących bezdomnych zwierząt, kiedy jeszcze w mieście działało schronisko. Sprawa w chrzanowskim sądzie trwa.

Decyzją dyrekcji Nowego Szpitala w Olkuszu, w karetkach jeżdżą zespoły dwuosobowe.

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu podpisał umowę na unijne dofinansowanie w wysokości 115 mln 632 tys. złotych na realizację inwestycji „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze”. Całość prac ma kosztować 215 mln 583 tys. złotych.

W Bibliotece Pedagogicznej w Olkuszu obchodzono jubileusz 60 – lecia powstania placówki.

95_lo_010GRUDZIEŃ

150 rodzin oraz 29 placówek oświatowych i kulturalnych otrzymało sprzęt komputerowy oraz dostęp do sieci. To efekt projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy Olkusz” realizowanego przez olkuski magistrat.

Bilet na trasie z Olkusza do Krakowa podrożał do 6 zł u wszystkich prywatnych przewoźników.

Z ostatnich informacji z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że olkuski odcinek drogi krajowej 94 zostanie wyremontowany dopiero po 2020. Ministerstwo Infrastruktury stoi na stanowisku, że modernizacja będzie możliwa do 2015 roku. Zawirowania w drogowej kwestii trwają od kilku miesięcy.

95 – te urodziny szkoły świętowano w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
irma
irma
12 lat temu

a o czerwcowym „Marszu Żywych” nic nie wspomniano

olkuszanin36
olkuszanin36
12 lat temu

chciałbym wrócic do sierpnia i wydarzenia w olkuskim magistracie . 380 km dziennie na jeden samochod to rzeczywiscie nie mało , zostało dyscyplinarnie zwolnlonych dwóch pracownikow ,a ja mam pytanie jakie konsekwencje wyciągnięto wobec braku nadzoru wobec burmistrza , z artykułu wynikało ze proceder trwał kilka lat czyli wniosek nasuwa się sam : ze albo burmistrz wiedział i przymykał oko albo nie radzi sobie z urzędem. Jezeli ktos wie o co w tym wszystkim chodzi to niech się odważy i napisze . Jest wiecej wydarzen które , moim zdaniem powinny znalezc sie w powyzszym artykule ale szanuje prawo redakcji do wyboru tych które uważała za podstawowe w zyciu lokalnej społecznosci

MassMedium
MassMedium
12 lat temu

Dobór najciekawszych tematów 2011 roku jest skrajnie tendencyjny! 😆 Tylko jedna skromna wzmianka o pielgrzymce, ani słowa o proboszczach, katechetach, choince, procesji Bożego Ciała i śmigusie- dyngusie! „dr Wiedzący” będzie niepocieszony…