kalendarz

Mijający rok 2014 zapadnie w pamięci jako czas zmian na najważniejszych szczeblach władzy samorządowej całego powiatu oraz rok, w którym wyjątkowo często dyskutowano na temat olkuskiej obwodnicy, skateparku i modernizacji lokalnych dróg. Byliśmy z Wami podczas kluczowych momentów na salach obrad, w czasie przejazdu peletonu Tour de Pologne, wspólnie walczyliśmy również o uśmiech chorej na neuropatię Julii Rogóż.  Z końcem roku przedstawiamy Wam, Drodzy Czytelnicy, nasze subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy.

STYCZEŃ

Nowy Rok powitał pasażerów prywatnych linii Olkusz – Kraków podwyżką cen biletów. Od 1 stycznia za bilet trzeba zapłacić 7 złotych. Właściciele linii tłumaczyli podwyżki stale wzrastającymi kosztami świadczenia usług. Powoływali się przy tym na opłaty związane m. in. z cenami paliw, systemem viatoll, opłatami parkingowymi i koncesyjnymi.

Na olkuskim osiedlu Młodych uaktywnili się wandale i złodzieje. Zaczęło się od uszkodzenia kilkunastu samochodów. Kilka dni później łupem chuliganów padło czternaście ławek w lasku przy ul. Biema. Zwieńczeniem „styczniowych wybryków” były włamania do szesnastu garaży.

LUTY
Niespodziewane zmiany w olkuskiej komendzie – dotychczasowy komendant insp. Andrzej Płatek został szefem Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Jego miejsce zajął mł. insp. Włodzimierz Warzecha.

Kolejny akt niekończącej się opowieści o wodociągowo – kanalizacyjnych pracach na terenie czterech gmin powiatu olkuskiego rozegrał się w Podlipiu. Użyte podczas robót materiały wybuchowe zatrzęsły murami tamtejszych domów.

2014 rok

Gmina Olkusz pozyskała kolejne dofinansowanie na prace zabezpieczające mury zamku w Rabsztynie. Piąta dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 300 tys. złotych.

Krakowski prokurator okręgowy wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Rady Powiatu z września 2009 roku w sprawie przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej.

Jubileuszowe nagrody Cordis Nobilis rozdane. Za bezinteresowną parcę dla innych wyróżniono: Stowarzyszenie Miasta Partnerskie (w kategorii „Organizacja”), Marię Piasny i Annę Hajdułę (w kategorii „Nauczyciel”), Annę i Marcina Kubiczków oraz PSS „Społem” w Olkuszu (w kategorii „Filantrop”) oraz Andrzeja Feliksika (w kategorii „Osoba”).

MARZEC

Gmina Olkusz rozstrzygnęła konkurs na zagospodarowanie terenów dworca PKS. Spośród 34 prac nie wyłoniono laureata pierwszego miejsca. Przyznano po dwie równorzędne drugie („Bartasky.com” i „Greg Architekci”) i trzecie nagrody, a także dwa wyróżnienia.

Powiatowi radni uznali, że wszyscy przewoźnicy będą płacić za korzystanie z położonych przy drogach powiatowych przystanków. Środki te zostaną przeznaczone na ich sprzątanie. Stawka za każde zatrzymanie to 5 groszy.

Po raz trzynasty wręczono Olkuskie Nagrody Artystyczne. W tym roku statuetkami uhonorowano: Jacka Majcherkiewicza, Marka Pieniążka oraz Magdalenę Mączkę.

2014 rok 7

Większość radnych powiatowych zdecydowała, że pilotażowy projekt „Najzdrowszy Powiat Europy” nie będzie realizowany. Głównym powodem był brak środków na wkład własny. Program dotyczył profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

KWIECIEŃ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie uchyliło zaskarżoną decyzję olkuskiego burmistrza o odmowie wydania środowiskowych uwarunkowań dla budowy elektrowni wiatrowej w Zimnodole.

W Nowym Szpitalu w Olkuszu otwarto nowy oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym.

MAJ
1 Maja ulicami Olkusza przeszedł pochód. W ten sposób świętowano także dziesiątą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do nieco już zapomnianej formy obchodów Święta Pracy zaprosił mieszkańców Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Pielęgniarki i położne z Nowego Szpitala w Olkuszu w tzw. Czarnym Proteście przemaszerowały ulicami miasta od lecznicy do starostwa powiatowego. W ten sposób chciały kolejny raz zwrócić uwagę na nierozwiązane od dawna problemy w swojej pracy.

2014 rok 8

Bukowno, jako pierwszy samorząd w powiecie, wprowadziło tzw. Kartę Dużej Rodziny. Dla rodzin z co najmniej trójką dzieci władze miasta zaproponowały szereg ulg dotyczących m. in. biletów na miejskie imprezy, opłat za segregację śmieci czy przedszkole.

Powiat olkuski i gmina Olkusz ostatecznie rozwiązały problemy z dwiema nieruchomościami. Dawne starostwo na rynku ponownie stało się wyłączną własnością gminy. Podjęto również decyzję o bezpłatnym użyczeniu powiatowi na trzynaście lat segmentu szkolnego przy ul. Kochanowskiego, gdzie swoją siedzibę ma Zespół Szkół Specjalnych.

Trzech przedstawicieli powiatu olkuskiego bezskutecznie ubiegało się o mandaty europosłów.

CZERWIEC
Olkusz ma własny sztandar. Jego fundatorami są lokalni samorządowcy.

W Bukownie rozpoczęto sezon kajakowy. Spływ  Sztołą od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

 LIPIEC

Starostwo Powiatowe szuka oszczędności. Zaczęto czynić starania, aby jak najszybciej wdrożyć w życie plan naprawczy, który radni różnie zinterpretowali. Dla jednych sugerował większą dyscyplinę w podejmowaniu decyzji, dla innych natomiast oznaczał narzucenie kolejnej ekipie rządzącej określonego scenariusza do realizacji na następną kadencję.

Upadłość ogłosiła Emalia S.A., od ponad wieku będąca miejscem zatrudnienia setek mieszkańców  powiatu. W momencie likwidacji zakładu pracę w jednym momencie straciło prawie 300 osób.

Rychły koniec miał też spotkać Urząd Skarbowy i Prokuraturę Rejonową. Anonimowe zgłoszenia o podłożeniu bomb w budynkach tych instytucji państwowych okazały się jednak nieprawdziwe. Taki tam wakacyjny dowcip.

SIERPIEŃ
Do Olkusza zawitał nie byle kto, bo sam Prezydent RP Bronisław Komorowski. Głowa państwa odwiedziła nasze miasto przy okazji dwudniowej podróży ze stolicy do Małopolski. Prezydencka wizyta ściągnęła na olkuski rynek tłumy mieszkańców. Nadarzyła się okazja do rozmów i pamiątkowych zdjęć.

2014 rok 3

Już po raz drugi z rzędu przez Olkusz przejechał barwny peleton jednego z najbardziej renomowanych wyścigów kolarskich na świecie – Tour de Pologne. Premię specjalną zlokalizowaną na miejskiej starówce w ramach IV etapu 71. edycji Touru, wygrał Austriak Matthias Krizek. Trzeci był najlepszy z Polaków Mateusz Taciak. Płytę rynku szczelnie wypełnili rządni sportowych emocji kibice.

W strugach sierpniowego deszczu oficjalnie otwarto ul. Jana Pawła II. Nareszcie! – cieszyli się mieszkańcy. Modernizacja drogi trwała prawie cztery lata.

2014 rok 4

Mocne zakończenie wakacji za sprawą Dni Olkusza. Przez ostatni weekend sierpnia na olkuskim rynku sporo się działo, a oprócz występów lokalnych artystów i pasjonatów, pojawili się także muzycy z krajowego topu. Publiczność bawił choćby zespół Vavamuffin czy Gooral. Tuż przed niedzielnym pokazem sztucznych ogni, na scenie z formacją Psychodancing pojawił się Maciej Maleńczuk. Frekwencja dopisała, gorzej było z pogodą.

WRZESIEŃ
Apogeum osiągnął kanalizacyjny pat na ul. Długiej, gdzie od kilku miesięcy trwały regularne prace, a ich końca ciągle nie było widać. Mieszkańcy Pomorzan zaczęli głośno wyrażać swoją dezaprobatę dla – ich zdaniem – ślamazarnego tempa robót, natomiast PWiK uspokajało, że prace idą zgodnie z harmonogramem.

2014 rok 1

Aż 36 komitetów zostało zgłoszonych do listopadowych wyborów samorządowych: 6 z nich o zasięgu wojewódzkim, a 30 o zasięgu jednej gminy. Pojawili się też pierwsi kandydaci na burmistrzów, w tym obecny gospodarz miasta Roman Piaśnik.

Powrót do średniowiecza u podnóża rabsztyńskiego zamku za sprawą Jarmarku Rycerskiego. Na Kruczą Skałę przybyło liczne grono fanów historii oraz współczesnych wojowników. Jak zwykle nie zabrakło dobrej zabawy i niecodziennej lekcji z przeszłości.

Na zakończenie miesiąca otwarto kolejny etap olkuskiej obwodnicy. Trzy kolizje na przestrzeni zaledwie doby sprawiły, że zbawienna w pierwszym założeniu obwodnica, znowu stała się pożywką dla niezadowolonych z inwestycji.

2014 rok 6

Nie bez echa pozostał także atak mieczem samurajskim w związku z drogowym incydentem na ul. Wspólnej. Dzięki szybkiej reakcji przypadkowo przejeżdżających pracowników wodociągów, udało się zapobiec tragedii. Sprawa sądowa w tej sprawie trwa nadal.

PAŹDZIERNIK
Zaczęło się od politycznej jatki na sesji Rady Miejskiej między Januszem Dudkiewiczem, a Romanem Piaśnikiem. Czegoś takiego jeszcze na sesji nie było – mówili zgodnie miejscy włodarze. Samorządowcy w miejscu, gdzie decydują się losy mieszkańców miasta, urządzili sobie małą prywatę.

Otwiera się szansa na nowe inwestycje w Olkuszu. Miejscy radni (już w zdecydowanie mniej napiętej atmosferze) postanowili, że przedsiębiorcy chcący w przyszłości otworzyć lub kontynuować swój biznes w „Srebrnym Grodzie” zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości.

Tematu obwodnicy ciąg dalszy. Niedoróbki wypłynęły z jesiennym deszczem, a mieszkańcy Osieka wysnuli tezę, że muszą nauczyć się latać, aby bezpiecznie móc przedostać się na drugą stronę jezdni.

W Olkuszu mamy obwodnicę, a w Wolbromiu mają równie ciekawą i podatną na komentarze „schetynówkę”. Remont drogi przedłuża się w nieskończoność, na czym cierpią nie tylko mieszkańcy choćby ul. 1 Maja, ale również prywatni przedsiębiorcy. Do tego wykonawca inwestycji – spółka Eurovia odstąpiła od umowy.

Jubileusz 60-lecia istnienia olkuskiego Domu Kultury był okazją nie tylko do wspomnień, ale także do prezentacji osiągnięć i uhonorowania wieloletnich pracowników tej placówki.

LISTOPAD
Jak to w listopadzie bywa, pojawiły się nowe stawki za wodę i ścieki. Po dwukrotnej weryfikacji propozycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, cena wody utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Podwyżka stawki za ścieki jest nieunikniona, jednak różnice pomiędzy obecnymi a nowymi opłatami, pokryte zostaną z samorządowych budżetów.

2014 rok 5

Przedłuża się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie w sprawie przekształcenia olkuskiego szpitala i sprawowania nad nim nadzoru. Z ostatnim dniem października minął kolejny termin zakończenia postępowania, które znowu zostało wydłużone – tym razem do 11 lutego 2015r.

Wyborcze niespodzianki. I to właściwie w każdym zakątku powiatu olkuskiego. Mocno odmłodzona została olkuska Rada Miasta, której przewodniczyć będzie Małgorzata Bień, a po ośmiu latach rządzenia z funkcją burmistrza pożegnał się dotychczasowy gospodarz Dariusz Rzepka. Do drugiej tury wyborów przeszli Łukasz Kmita i Roman Piaśnik.

W nowo wybranej Radzie Powiatu od razu zaczęło iskrzyć. Na pierwszej sesji pojawiło się raptem 9 radnych, a 9 innych protestując przeciw sposobowi zwołania Rady postanowiło nie przychodzić. Nie dziwiła natomiast nieobecność piątki pozostałych radnych, którzy do momentu inauguracyjnego posiedzenia powiatowej rady pełnili funkcje burmistrzów i wójtów.

2014 rok 2

GRUDZIEŃ
Wyborcza dogrywka zaowocowała czterema zmianami na najważniejszych pozycjach samorządowych w Gminach Olkusz, Bolesław, Klucze i Wolbrom. W Olkuszu władzę przejął Roman Piaśnik, a prawo serii kontynuował Krzysztof Dudziński, Norbert Bień oraz Adam Zielnik. Jak pokazały wyniki drugiej tury wyborów, zgodnie z hasłami wyborczymi mieszkańcy powiatu postawili na zmiany.

Tylko do końca roku kierowcy będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie Olkusza i trzech ościennych gmin. Władze Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” ogłosiły, że od 1 stycznia darmowe przejazdy dla posiadaczy samochodów zostaną zniesione.

Dwa śmiertelne potrącenia pieszych w odstępstwie zaledwie ośmiu dni to tragiczny bilans przedświątecznego okresu na drogach powiatu. Od początku roku pod kołami samochodów i autobusów zginęło już dziesięć osób.

Olkusz potrafi pomagać. Udowodniliśmy to już nie raz, a tym razem nasza hojność była rekordowo duża. W Gwiazdkowym Turnieju Charytatywnym „Walczymy o uśmiech Julii” organizatorom udało się zebrać prawie 16 tysięcy złotych, które zasilą fundacyjne konto 16-letniej Julii Rogóż z Osieka.

14
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
14 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
P O.wyborca olkuskixlsiara1nn Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
P O.
P O.

A teraz są przeciwko.A zawsze górnicy głosowali na nas.

wyborca olkuski
wyborca olkuski

to gdzie mam kupować? na śmietniku?
ludzie muszą coś jeść, każdy żyje na różnym poziomie jak wszędzie. Jedni mają wypasione bryki inni trochę mniej, a jeszcze inni nie mają wcale, ale każdy musi jeść. Jak się ma choćby 4 osoby w rodzinie to i zakupów jest trochę. A o szczaw i mirabelki trochę ciężko w styczniu, a jeść się chce!

siara1
siara1

cyt..xl-„bogaci nie robią zakupów w biedronce czy cerrfeurze , a samochody w kredycie,albo klepane.”…

Acha, czyli tam kupuje Olkuska biedota, a samochody są klepane…
hm…ale w tych wózkach pełnych przeróżnych towarów, nie widziałem ani szczawiu, ani mirabelek…więc?

xl
xl

.[/quote]

szczaw i mirabelki? W takim razie co to za ludzie wyjeżdżają z wózkami pełnymi przeróżnych zakupów z Olkuskiego Carrefoura, czy też innych Biedronek? hę…. A parking przed nimi pełen porządnych samochodów….
Są to jacyś bogaci przyjezdni? Ciekawa sprawa…może redakcja PO się tym zajmie? :D[/quote
bogaci nie robią zakupów w biedronce czy cerrfeurze , a samochody w kredycie,albo klepane.

siara1
siara1

[quote name=”baca”]a szczaw i mirabelki to gdzie??? Coraz częściej olkuszanie tym żyją.[/quote]

szczaw i mirabelki? W takim razie co to za ludzie wyjeżdżają z wózkami pełnymi przeróżnych zakupów z Olkuskiego Carrefoura, czy też innych Biedronek? hę…. A parking przed nimi pełen porządnych samochodów….
Są to jacyś bogaci przyjezdni? Ciekawa sprawa…może redakcja PO się tym zajmie? 😀

nn
nn

[quote name=”ws. Romana Piaśnika.”]Kiedy wreszcie burmistrz Roman Piaśnik zacznie wprowadzać obiecywane mieszkańcom zmiany? Czy w końcu zajmie się układami z którymi rzekomo walczył?[/quote]
Obietnice były przed wyborami teraz czas otrzeźwieć z euforii do następnych wyborów.

Ożez ty!!
Ożez ty!!

Mogłoby to być,że tylko p Jurkowa ma 12 000 zł /mies,z puszek?Ani jedna puszka w Elblągu-mają odwagę!!

ws. Romana Piaśnika.
ws. Romana Piaśnika.

Kiedy wreszcie burmistrz Roman Piaśnik zacznie wprowadzać obiecywane mieszkańcom zmiany? Czy w końcu zajmie się układami z którymi rzekomo walczył?

baca
baca

a szczaw i mirabelki to gdzie??? Coraz częściej olkuszanie tym żyją.

słowo Piaśnika...
słowo Piaśnika...

Czy pan Roman Piaśnik zmienił zdanie ws. wprowadzenia prawa do inicjatyw uchwałodawczych dla mieszkańców Gminy Olkusz i już zapomniał co jeszcze kilka miesięcy temu obiecywał Mieszkańcom?
Pytam gdyż na ostatniej sesji olkuskiej Rady Miejskiej burmistrz Roman Piaśnik powiedział, że rozważa wprowadzenie prawa do inicjatywy uchwałodawczej dla grup co najmniej 150 lub 200 mieszkańców. Przecież będąc radnym Roman Piaśnik w pierwszej połowie roku 2014 apelował w interpelacjach i artykułach prasowych do burmistrza Rzepki o przyznanie tego prawa grupom liczącym 100 mieszkańców i pojedynczym radnym.

Czyżby punkt widzenia Romana Piaśnika zależał od punktu jego siedzenia?

Pejsbuk
Pejsbuk

Samobójcze zacietrzewienie przy urnach ,7 i 3 lata temu.Teraz zawsze nam wrogie nacje
czeszą nas równo.

iti
iti

Sojusz PO + SLD rozpada się w Olkuszu.

Miasto i powiat na granicy bankructwa.

Bezrobocie wzrasta w dramatycznym tempie

Ludzie z Olkusza uciekają.

Przegląd pisze o sukcesach i wielkich planach. Żenada

słowo Piaśnika
słowo Piaśnika

Cytat z artykułu który Roman Piaśnik opublikował w Przeglądzie Olkuskim w czerwcu 2014: „Wystąpiłem również m.in. z propozycją wprowadzenia w Olkuszu budżetu obywatelskiego, by każdy pełnoletni Mieszkaniec mógł decydować o tym, na co wydać część budżetu gminy. Zaproponowałem, by budżet obywatelski był równy co najmniej 2% wydatków gminy Olkusz tj. ok. 2,7mln zł. Ponadto apelowałem o zmianę Statutu Miasta i Gminy Olkusz przyznającą grupom 100 Mieszkańców oraz każdemu Radnemu prawo do zgłaszania projektów uchwał, a także wprowadzającą głosowanie imienne w olkuskiej Radzie Miejskiej, aby Radni w końcu przestali głosować anonimowo”. Czyżby pan Roman Piaśnik już zmienił zdanie, bo na ostatniej… Czytaj więcej »

felik100
felik100

ciekawe jakie będą plany na 2015 rok hehe.