Olkusz

„Koreą” zwykło się nazywać część Osieka, zlokalizowaną za budynkiem szkoły podstawowej. Miejsce to ma niebywałego pecha ze względu na stan techniczny biegnącej tamtędy drogi powiatowej. W zeszłym roku rozpoczął się jej wyczekiwany remont. Zdaniem wielu mieszkańców, przebiega on jednak w bardzo wolnym tempie. Teraz swoją cegiełkę dołożyła zima.

– Przyjedźcie zobaczyć, jaki mamy tu „Sajgon” – z takim apelem zadzwonił do nas na przełomie stycznia i lutego jeden z mieszkańców Osieka. – Każdy metr tej drogi to ból i cierpienie. Nawet czołg by tu sobie rozwalił zawieszenie, a co dopiero osobowe auto. Najgorsze jest to, że nie ma żadnej sensownej alternatywy do przejazdu. To jest dramat – komentuje nasz rozmówca. Podobnych telefonów było więcej. Wybraliśmy się do Osieka, aby samemu sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Zdjęcia mówią same za siebie.

Remont zaczął się kilka miesięcy temu, a termin jego zakończenia wyznaczony jest na lipiec bieżącego roku. Ludzie są wściekli. – Jak popada śnieg, to robią się koleiny. Pług odśnieżający ma trudności, żeby tutaj dotrzeć. Czemu nie ułożono harmonogramu pracy tak, aby wyrównać tę drogę przed zimą, żeby teraz nie było takich problemów? – pyta z rozgoryczeniem kolejna z osób dzwoniących w tej sprawie do naszej redakcji.

Poprosiliśmy o komentarz do zaistniałej sytuacji instytucję, sprawującą nadzór nad remontowanym traktem. Jak informuje Zarząd Drogowy w Olkuszu, prowadzone prace są wykonywane zgodnie z zatwierdzonym wcześniej harmonogramem. Trudne warunki atmosferyczne w grudniu przeszkodziły jednak firmie prowadzącej roboty wykonać nawierzchnię asfaltową na wcześniej przygotowanym całym odcinku drogi.

– Zgodnie z umową Wykonawca zadania jest zobowiązany do utrzymywania drogi od dnia przejęcia placu budowy do dnia odbioru końcowego, jednakże nadal panujące trudne warunki uniemożliwiają utrzymanie jej w dobrym stanie przejezdności – mówi Paweł Pacuń, dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu.

Z jego relacji wynika, że droga powiatowa 1078K jest objęta zimowym utrzymaniem przez podległe mu służby i przedmiotowy odcinek był odśnieżany dwukrotnie w dniu 1 i 2 lutego oraz jeden raz w dniu 5 lutego 2022 r. – Wykonawca w miarę potrzeb poprawia stan newralgicznego odcinka drogi, jednakże ze względu na panujące warunki atmosferyczne efekty prac są krótkotrwałe. Należy pamiętać, że w chwili obecnej jest to plac budowy i kierowcy powinni dostosować prędkość jazdy do czasowej organizacji ruchu i warunków panujących na drodze – przypomina Paweł Pacuń.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karol Mitka
2 lat temu

Nie w „Korei”, tylko na „Korei”. To tak jakby napisać, że coś jest nie tak z drogą w Osiedlu Młodych. A za budynkiem szkoły to jest boisko i altana.