Międzynarodowy Dzień Seniora był okazją do uroczystego spotkania członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z powiatu olkuskiego. Jest to najliczniejsza organizacja pozarządowa na naszym terenie, do której należy 781 seniorów. Spotkanie w miłym towarzystwie jest dobrą okazją do podsumowania minionego roku i rozmów na temat roli osób starszych w społeczeństwie. Pod tym względem jako kraj mamy dosyć wiele do zrobienia.

 

– Celem naszych corocznych spotkań jest nie tylko celebrowanie tego dnia, ale zwrócenie uwagi na problemy ludzi starszych – zdrowotne, materialne, odrzucenie społeczne. Jeśli przyjąć, że seniorem jest każdy, kto skończył 60 lat, to w Polsce żyje około 5 milionów seniorów. A jak żyją? Nie najlepiej – uważa Teresa Jasińska, przewodnicząca olkuskiego koła rejonowego PZERiI. Według badań nad jakością życia seniorów przeprowadzonych przez ONZ, Polska zajmuje 84 miejsce (7 od końca) wśród krajów objętych badaniami. Skąd tak niska lokata? – Niestety jesień życia dla większości Polaków niesie za sobą bardzo dużo problemów. Począwszy od niedostatecznej opieki medycznej, drogich leków, uposażenia nieadekwatnego do realiów cenowych, po problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie w okresie poprodukcyjnym – uważa Wanda Szelągowska, przewodnicząca okręgu PZEEiI w Krakowie.

Jej zdaniem osoby na emeryturze mają bardzo dużo do zaoferowania reszcie społeczności, ale ich zapał nie jest zauważany. Wśród seniorów jest wiele osób, które bardzo chętnie udzielają się społecznie, a ich wiedza i doświadczenie życiowe są bezcenne. Wielu chciałoby zaangażować się w pracę na rzecz innych, ale nierzadko spotykają się z odrzuceniem. Tak we własnych rodzinach, jak w społeczności lokalnej. – Mam jeszcze dużo energii i czuję się na siłach, żeby dalej aktywnie uczestniczyć w różnych pomysłach. Pomagam wnukom w opiece nad ich dziećmi i w prowadzeniu domu. Od kilku lat uczestniczę w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie jest wiele osób w podobnej sytuacji. Mimo wszystko wydaje mi się, że niektórych seniorów trzeba zachęcić do tego, żeby nie zamykali się w domach i mimo przeciwności zdrowotnych, ciągle byli aktywni – uważa pani Maria, emerytka z Olkusza.

Działacze PZERiI bardzo starają się, żeby jesień życia członków ich organizacji była czasem dobrze wykorzystanym. Seniorzy chętnie jeżdżą na wycieczki, wspólne wczasy, biorą udział w spotkaniach z tańcami. – Ruch i taniec to najlepsza terapia dla seniorów – śmieje się Teresa Jasińska.  

Do związku może zapisać się każdy chętny senior. Wystarczy skontaktować się z przewodniczącym swojego terenu. Po ostatnich wyborach przewodniczącą koła terenowego w Bukowanie została Alina Skorus, koła w Bolesławiu – Tadeusz Rodasik, w Kluczach – Halina Makarewicz, koła nr 1 w Olkuszu – Grażyna Maślanka. Przewodniczącą rejonu jest Teresa Jasińska, a jej zastępcą Jan Straszak.

seniorzy spotkanie2

seniorzy spotkanie1

seniorzy spotkanie3

seniorzy spotkanie6

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze