Olkusz
We wtorek (30.01. br.) policjanci Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odnotowali 9 prób wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” żądali przekazania pieniędzy od mieszkańców powiatu olkuskiego. Tym razem świadomi zagrożenia seniorzy wykazali się czujnością i nie dali się zwieźć pozorom.
Wczoraj w godzinach od 12 do 20 oszuści podszywający się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy policji, dzwonili do mieszkańców Olkusza i tłumaczyli, że członkowie ich rodzin spowodowali wypadki, w których zostały ranne inne osoby. Najczęściej ofiarami wypadków miały być ciężarne. Prosili o przekazywanie pieniędzy na leczenie i „załatwienie” sprawy. Żądali 150 tysięcy złotych. Na szczęście wszystkie niedoszłe ofiary fałszywych wnuczków czy policjantów zachowały czujność i rozwagę, nie dając się nabrać.
Przypomnijmy metodę „Na wnuczka”
Oszuści dzwonią do osób postronnych i wymyślają historie. W ten sposób grają na emocjach ludzkich. Ich działania są bardzo dynamiczne. Rozmówca nie ma czasu na skontaktowanie się z rodziną i sprawdzenie takiej informacji. Głos w słuchawce jest celowo zniekształcony, nacechowany emocjami. Dzwoniący udają, że są bardzo zdenerwowani, przestraszeni, że płaczą. Zdenerwowanie ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. W trakcie rozmowy telefonicznej oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, kuzyna i informuje, że spowodował wypadek i musi zapłacić pieniądze, aby uniknąć kary. Następnie naciągacz udziela instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informuje, że po pieniądze zgłosi się jakiś znajomy.
Metoda „Na policjanta”
Schemat działania oszustów w metodzie na „policjanta” jest zwykle podobny. Oszust dzwoni do przypadkowych osób, które wybiera często z książki telefonicznej, informuje o tym, że krewny spowodował wypadek, w którym są osoby ranne. Prosił o przekazywanie pieniędzy na leczenie i „załatwienie” sprawy. Może być i tak, że fałszywy policjant namawia do udziału w policyjnej akcji i zachęca do współpracy oraz przekazania pieniędzy.
Dlatego, bardzo ważne jest zachowanie rozsądku i ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego…
Seniorze jeżeli dzwoni do Ciebie krewny lub inna osoba która informuje Cię, że:
jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy; uczestniczył w wypadku drogowym; prosi o pomoc finansową.
Rozłącz się – to może być oszust.
Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:
nie działaj w pośpiechu! upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny – zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim; poinformuj Policję o takiej sytuacji.
Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością uchroni cię od utraty oszczędności.
KPP w Olkuszu
Można wiedzieć co w związku z tymi sprawami dalej?