Powiat

– W telewizji mówią, że w naszym kraju zaszczepionych jest już ponad 3,4 mln osób. To ja pytam, kiedy przyjdzie kolej na mnie?! – Z takim pytaniem zadzwonił do nas niedawno 73-letni mieszkaniec Olkusza. Postanowiliśmy sprawdzić, ile osób w naszym powiecie przyjęło do tej pory choćby jedną dawkę preparatu.

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w połowie stycznia bieżącego roku. W pierwszej kolejności zarejestrować mogły się osoby powyżej 80. roku życia. Tydzień później, od 22 stycznia, mogły zrobić to też osoby, które skończyły 70 lat. Preparat rozpoczęto podawać pacjentom 25 stycznia. Wtedy też okazało się, że producenci szczepionek nie będą w stanie zapewnić dostaw na deklarowanym wcześniej poziomie.

– W połowie stycznia udałem się osobiście do mojego ośrodka zdrowia, bo rejestracja telefoniczna to jakieś nieporozumienie. Na miejscu nie otrzymałem jednak żadnego terminu na szczepienie, a tylko informację, iż jestem na liście oczekujących. Pani pielęgniarka powiedziała, że będą się ze mną kontaktować w tej sprawie telefonicznie i podadzą mi termin, kiedy mam się zgłosić. Nikt jednak nie zadzwonił. Teraz okazuje się, że wszystkie miejsca do końca marca są już zarezerwowane. Nadal trwają szczepienia osób powyżej 80. roku życia i nie wiadomo, kiedy przyjdzie kolej na nas – relacjonował w rozmowie z naszą redakcją pan Andrzej, mieszkaniec jednego z olkuskich osiedli.

Jak udało nam się ustalić, powodem zaistniałej sytuacji są małe dostawy szczepionek, jakie trafiają do okolicznych przychodni. – Szczepimy dwa razy w tygodniu, po około 30 osób – usłyszeliśmy w jednej z nich. Seniorom – zgodnie z obecnie obowiązującymi rekomendacjami – podawane są preparaty firm Pfizer i Moderna. Tych zaś brakuje w całej Unii Europejskiej, gdyż zapotrzebowanie zdecydowanie przewyższa obecne moce produkcyjne firm zajmujących się ich wytwarzaniem. Tak przynajmniej głoszą oficjalne komunikaty koncernów farmaceutycznych.

Abstrahując od wielkiej polityki, postanowiliśmy sprawdzić, ile osób do tej pory zaszczepionych zostało w naszej okolicy. W pierwszej kolejności zwróciliśmy się z tym pytaniem do krakowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazała się jednak, że instytucja ta nie dysponuje takimi danymi. Otrzymaliśmy je z Ministerstwa Zdrowia. Sprawdziliśmy, jaka jest proporcja pomiędzy liczbą wykonanych zabiegów a ogólną liczbą mieszkańców powiatu olkuskiego.

Na dzień 03 marca 2021 r. w naszym powiecie zaszczepiono ogólnie łącznie ponad 6,5 tys. osób. Przy liczbie mieszkańców na poziomie 112,5 tys.  stanowiło to koło 5,8% populacji.  Dwie dawki preparatu przyjęło w tym czasie 2,3 tys. osób, czyli nieco ponad 2% mieszkańców. To dużo, czy mało? – Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy naszym Czytelnikom.

Dla porównania publikujemy również dane dotyczące naszych sąsiadów.  Do informacji tych należy jednak podchodzić z dużą rezerwą. Część mieszkańców szczepi się bowiem w ościennych miejscowościach. Zdarzają się też przypadki, że do naszych placówek trafiają osoby z innych powiatów. Ostrożnie należy również traktować informacje dotyczące innych samorządów. Powiaty różnią się bowiem między sobą liczbą i strukturą ludności.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze