Złoty medal i sześć brązowych krążków – takie trofea zdobyli zawodnicy Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu na XVII Mistrzostwach Polski Oyama Polskiej Federacji kata. Startowało tam 205 karateków z 28 klubów z całej Polski. Naszych zawodników przygotował sensei Kaziemierz Skalniak (3 dan) oraz jego córki.
Największy sukces odniosła siedmioletnia Karolina Szwagierczak (7 kyu). Zdaniem Kazimierza Skalniaka ta młodziutka zawodniczka  jest typem zwycięzcy. Świetnie radzi sobie na treningach, a ćwiczy od czwartego roku życia. Ogromną niespodziankę sprawił Grzegorz Furgaliński (9 j) z Zadroża. Trzecie miejsce wywalczył w świetnym stylu. Warto dodać, że karate trenuje dopiero od pół roku.

Wysoką lokatę zajęła córka trenera olkuskich karateków. Kinga Skalniak (5 kyu) była trzecia w kategorii juniorek. Jej siostra Dorota Skalniak (3 kyu) odpadła w eliminacjach.  – Kinga wykazała się silną psychiką i dużą dojrzałością. Pełne uderzenia i dobry rytm przekonywały sędziów o jej wyższości nad jej rywalkami. Dorocie zabrakło trochę szczęścia. Po wyrównanych pojedynkach odpadła w eliminacjach, lecz i tak występ może zaliczyć jako udany – tak o córkach opowiada Kazimierz Skalniak.
Brązowymi krążkami mogą  pochwalić się Karolina (1 kyu) i Kacper (1 kyu) Lis. Rodzeństwo toczyło pojedynki w gronie doświadczonych karateków. Trzecie miejsca przypadły również Norbertowi Szwagierczakowi, który walczył w najliczniejszej, 30-sto osobowej grupie oraz Patrykowi Papieżowi (7 kyu).  – Norbert świetnie się spisał, marzył o medalu i ciężko pracował. Pokonał kolejne bariery, silną wolą, opanowaniem i ładnymi technikami zdobywał punkty u sędziów. Także postawa Patryka jest godna naśladowania. W krótkim czasie opanował dużo materiału. Potrafi słuchać i wprowadzać wszystkie poprawki w „kata”. O braku szczęścia może powiedzieć Mateusz Zoń (2 kyu), który o wejście do strefy medalowej przegrał decyzją sędziów 2:3 z zawodnikiem, który ostatecznie zdobył Mistrzostwo Polski. Medal umknął też utytułowanej zawodniczce Ewelinie Madejskiej (2 kyu) – mówi Kazimierz Skalniak.
W Mistrzostwach walczyli również: Kasia Śliwoń (9 s) , Miłosz Milej (7 j), Alicja Milej (8 j), Weronika Furman (8 j) i Ewa Śliwoń (7 j).
Występy karateków latem będzie można oglądać w Olkuszu. 11. czerwca Jurajski Klub Oyama Karate wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu organizuje Otwarte Mistrzostwa Jury Krakowsko – Częstochowskiej Oyama Karate w Kobudo o Puchar Burmistrza Mista i Gminy Olkusz.