gra klucze1

Lekcje historii w terenie stają się coraz bardziej popularne. Młodzież wraz z nauczycielami korzysta z zaproszeń i bierze udział w Grach Miejskich, gdzie zdobywanie wiedzy łączy się z dobrą zabawą. Tym razem Klub Historyczny im. Armii Krajowej zaproponował zespołom szkolnym akcję pod nazwą „O wolność i Niezawisłość”. Miejscem rozgrywki po raz pierwszy w historii była gmina Klucze.

Do rywalizacji przystąpiło 18 drużyn, reprezentujących zarówno gimnazja, jak i szkoły średnie. Prawie dwieście osób wyruszyło z Chechła kierując się w stronę Klucz. Zadaniem każdej z ekip, która otrzymała swoje pseudonimy, było odnalezienie punktów kontrolnych rozlokowanych w różnych miejscach, oddających klimat czasów powojennych i działalność służb radzieckich.

W rolę postaci historycznych spotykanych do drodze przez uczestników gry wcielała się zarówno młodzież IV LO w Olkuszu, jak również pozostali członkowie Klubu Historycznego. Aktorzy ucharakteryzowani zostali na żołnierzy Armii Krajowej, Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

– Jak zwykle przy okazji takich historycznych lekcji chodziło nam o jak najlepsze odtworzenie realiów lat powojennych, kiedy to po wkroczeniu Armii Czerwonej w Polsce powstawał komunistyczny rząd, który społeczeństwu na siłę starał się narzucić nowy ustrój – mówi Michał Masłowski, prezes KH im. AK w Olkuszu.

Udało się. Zarówno postacie, jak i miejsca pozwalały graczom przenieść się w czasie i ukazały namiastkę działalności bezwzględnej armii radzieckiej. – Każda drużyna przybrała pseudonim żołnierza Armii Krajowej lub innych formacji z lat okupacji i drugiej konspiracji niepodległościowej. Podczas gry mogliście poznać fragmenty losów Witolda Orczyka, Piotra Przemyskiego, Piotra Toboły, Gerarda Woźnicy, Józefa Lipy, Jana Kota i wielu innych. Uczestnicy po dotarciu do w miarę bezpiecznej kryjówki, wpadali w pułapkę zastawioną przez komunistów, co skutkowało sfingowanym procesem Wojskowego Sądu Rejonowego – dodaje Michał Masłowski.

gra klucze3

Drużyny w każdym z oznaczonych miejsc zbierały punkty. Na zakończenie rywalizacji i po dotarciu do mety rozpoczęło się wielkie liczenie. Wygrała drużyna I LO w Olkuszu patrol „Hardy”, która wyprzedziła dwie formacje z IV LO – „Łobuza” i „Haberko”. Najlepsza miejscowa drużyna reprezentująca Gimnazjum w Kluczach – patrol „Kukułka” zajęła 10. miejsce. Wszystkie ekipy po pokonaniu blisko 12 kilometrów dotarły do celu.

Nagrodami oprócz pucharów były także upominki rzeczowe ufundowane nie tylko przez instytucje, ale także prywatnych sponsorów, w tym wicemarszałka sejmu Ryszarda Terleckiego czy posłankę Agnieszkę Ścigaj. Ponadto honorowy patronat nad VII Grą Miejską objęli Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Wójcik – Radny Sejmiku Wojewódzkiego. Organizatorami akcji byli: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, Gmina Klucze oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Kolejna terenowa lekcja historii już niebawem!

gra klucze2

Fot. Klub Histroryczny im. AK w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
y
y
7 lat temu

dobra trasa…powinno się na niej też za reprezentować niejakiego Rudy …konfidenta ..który udając przemytnika ( wszak tu była granica)..wprowadzał uciekinierów w zasadzkę ..zlikwidowany pod Buczną Górą przez Niemców ..widocznie był za chciwy .
.

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”pranie mózgu za PRL”]”Pavv” przeszedł pranie mózgu za komuny i nadal chciałby, żeby tylko upowszechniano idee Lenina, stąd drażni go nauczanie
o prawdziwiej historii Polski.[/quote]

Tylko, że ta historia jest ciągle wypaczana – raz w jedną, a raz w drugą stronę. Żeby nie było tak, że lata 1945-1989 to samo zło pod każdą postacią.

pranie mózgu za PRL
pranie mózgu za PRL
7 lat temu

„Pavv” przeszedł pranie mózgu za komuny i nadal chciałby, żeby tylko upowszechniano idee Lenina, stąd drażni go nauczanie
o prawdziwiej historii Polski.

pavv
pavv
7 lat temu

Maciarowe pranie mózgu zatacza coraz szersze kręgi… tylko w tym szale przekazywania prawdy nie zapomnijcie, że kształcicie się w szkołach które powstały za czasów komunistycznych, że często mieszkacie w blokach które powstały za czasów komunistycznych itp. itd.

brawo ... brawo
brawo ... brawo
7 lat temu

Bardzo dobry pomysł na przybliżenie młodzieży w sposob atrakcyjny najnowszej historii Polski.