Klucze

1650 skrzydłokwiatów otrzymali uczniowie szkół z terenu gminy Klucze. To dalszy ciąg edukacji ekologicznej prowadzonej przez gminę, a dofinansowanej z unijnych funduszy.

Skrzydłokwiaty to rośliny, które świetnie oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, więc idealnie wpisują się w zasady programu promującego dbanie o środowisko. Z ulotek dołączonych do roślin dowiadujemy się że Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA od lat prowadzi badania nad roślinami skutecznie oczyszczającymi domowe powietrze z toksyn. NASA rekomenduje, by na każde 10 metrów kwadratowych domu znalazła się jedna roślina, która skutecznie pochłania toksyny – czytamy na ulotce. – Na przykład skrzydłokwiat ma zdolność wchłaniania benzenu czy amoniaku. Dodatkowo roślina neutralizuje zarodki pleśni, dlatego polecana jest dla osób zmagających się z alergią; jednocześnie nawilża powietrze, co ma szczególne znaczenie w okresie grzewczym. Podobne właściwości do skrzydłokwiatu mają: dracena odwrócona, nefrolepis wyniosły (tzw. paprotka), sansewiera gwinejska, bluszcz pospolity, dracena wonna, rapis wyniosły, gerbera Jamesona i aloes.

Przypomnijmy, że w marcu uczniowie otrzymali sadzonki drzew owocowych oraz ekologiczne ulotki na papierze z recyklingu, dotyczące ochrony powietrza. Informacje tam zamieszczone dotyczyły przede wszystkim sposobów przyczyniania się do poprawy stanu powietrza i środowiska, negatywnego wpływu na zdrowie palenia w kotłach materiałów niedozwolonych czy zalet sadzenia drzew.

Akcja objęła też montaż przy szkolnych budynkach czujników do pomiaru jakości powietrza. Dane z czujników będą wyświetlane na tablicach LED, które zostaną zamontowane w widocznych miejscach. Dzięki temu na bieżąco będzie można sprawdzić, jakie jest aktualnie temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz stężenie pyłów zawieszonych PM 1.0, PM 2.5, PM 10.

Kolejnym elementem edukacji ekologicznej są warsztaty online dla uczniów. Dzieci i młodzież mogą na nich dowiedzieć się m. in. z czego składa się powietrze, oraz jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza, poznają również sposoby walki ze smogiem i działania na rzecz ochrony czystości powietrza, które mogą podejmować w swoich domach. Istotnym tematem będą kwestie związane z paleniem w piecach węglem niskiej jakości i śmieciami, jak również naturalnymi źródłami energii oraz metodami ich oszczędzania.

Działania prowadzone są we wszystkich placówkach oświatowych, czyli szkołach podstawowych w: Jaroszowcu, Kluczach, Rodakach oraz zespołach szkolno – przedszkolnych w: Bydlinie, Chechle, Kwaśniowie Dolnym i Ryczówku.

Ekologiczne działania realizowane są w ramach projektów: „Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na nowoczesne źródła ciepła, zasilane gazem i biomasą w gminach Bukowno, Klucze i Bolesław” oraz „Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na ekologiczne kotły zasilane paliwem stałym w gminach Bukowno, Klucze i Bolesław”. Projekty te są dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

fot. UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze