akcja burza w olkuszu 1

20 i 21 maja 2018 r. Muzeum Armii Krajowej gościć będzie w Olkuszu. Na Rynku stanie mobilna wystawa prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez AK. Wydarzenie objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Podczas dwudniowego pikniku historycznego jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej i podziwiać pokazy grup rekonstruktorskich. Zainteresowanym historią II wojny światowej obejrzą repliki broni i unikatowe zdjęcia. 

Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać mieszkańców do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Akcja „Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 r. w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza. Działania polskiego podziemia zaangażowały dziesiątki tysięcy osób i objęły swym zasięgiem znaczny obszar wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej.

Olkusz i okolice odegrały znaczącą rolę podczas tych wydarzeń. Do historii przeszły ataki Gerarda Woźnicy na Wolbrom. Pod koniec stycznia 1944 r. oddział „Hardego” wykonał atak na miasto zdobywając m.in. mąkę. Akcję powtórzono 23 marca, gdy „Hardy” wraz z kilkoma żołnierzami z oddziału w biały dzień zdobył spore ilości żywności dla partyzantów. Natomiast w nocy z 25 na 26 lipca 1944 r. Gerard Woźnica zajął miasto. Mimo, iż w Wolbromiu stacjonowało ok. 800 niemieckich żołnierzy, po konsultacjach z Inspektoratem miechowskim AK, oddział 160 partyzantów ruszył do ataku. Zdobyto kilkanaście wozów obuwia i ubrań, a także kilkadziesiąt wozów wypełnionych żywnością. W sierpniu zorganizowano wyprawę na koszary niemieckie w Kluczach, podczas której zdobyto duże ilości broni i zaopatrzenia.

Bohaterowie wielu z tych wydarzeń pozostali zapomniani przez historię, lecz często pamięć o nich przetrwała w przekazach rodzinnych utrwalonych materialnymi pamiątkami. Muzeum Armii Krajowej, podążając szlakiem żołnierzy AK, szuka wszelkich świadectw o wydarzeniach związanych z Akcją „Burza”.

Mobilna wystawa „Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce w Olkuszu pozostanie przez dwa dni. W niedzielę, 20 maja 2018 r. od 11.00 do 16.00 zaplanowano pokazy grup rekonstruktorskich, spotkania z historykami z Muzeum AK, zbiórkę pamiątek po żołnierzach AK, miniwystawę multimedialną i konkursy z nagrodami. W poniedziałek, 21 maja, od 10 do 15.00 odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK”, odbędą się także spotkania z historykami i edukatorami z Muzeum AK. Udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: akcjaburza@muzeum-ak.pl.

Szczegóły akcji na www.muzeum-ak.pl. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

UMiG Olkusz

akcja burza w olkuszu 2

13
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
13 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
koloTomek81mementoDruid Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Druid
Druid

[quote name=”Druid”][quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK którego ludzie mordowali kobiety i dzieciTak mówili funkcjonariusze UB i propaganda stalinowska.[/quote] Ja w przeciwieństwie do Ciebie nie miałem takich kontaktów z UB i z propagandą stalinowską a o łupaszce wiem z książki napisanej teraz przez pracownika IPN Pana Pawła Rokickiego tytuł Glinciszki i Dubinki wydana 2015 . Jak umiesz czytać w co wątpie to się dokształć i wtedy się wypowiadaj bo tak plotąc bzdury to się tylko ośmieszasz.[/quote]To odpowiedz jest do tego majowego historyka memento który uważ też że po 19 stycznia ak przestała istnieć a marsze… Czytaj więcej »

Druid
Druid

[quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK którego ludzie mordowali kobiety i dzieci
Tak mówili funkcjonariusze UB i propaganda stalinowska.[/quote]

Ja w przeciwieństwie do Ciebie nie miałem takich kontaktów z UB i z propagandą stalinowską a o łupaszce wiem z książki napisanej teraz przez pracownika IPN Pana Pawła Rokickiego tytuł Glinciszki i Dubinki wydana 2015 . Jak umiesz czytać w co wątpie to się dokształć i wtedy się wypowiadaj bo tak plotąc bzdury to się tylko ośmieszasz.

kolo
kolo

Jak zwykle komuchom i ubolom AK nie na rękę, ale niech wam to się w końcu w tych pustych makówkach uprzytomni, że komuny już nie ma.

Tomek81
Tomek81

Podczas wojny wszyscy liczyliśmy na sojuszników w postaci Francji oraz Wielkiej Brytanii którzy nie kiwneli nawet palcem. żeby pomóc oblężonym polakom, za to polacy musieli walczyć w sojuszniczych armiach nie tylko o swoją wolność oraz swój kraj, ale też wyzwalać inne kraje i co nas spotkało za to?, Churchill wraz z Rosveltem sprzedali nas Stalinowi, Bohaterscy żołnierze którzy wrócili do kraju doastali karę śmierci lub ewentualnie dożywocie. Polskie zasoby złota zniknęły w niejasnych okolicznościach w skarbcach w Wielkiej Brytanii, Nie uczestniczyliśmy nawet w paradzie z okazji zakończenia 2 wojny światowej. Szkoda , że zachód nie pamięta kto powstrzymał Turków pod… Czytaj więcej »

memento
memento

[quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK który mordował cywili kobiety i dzieci.[/quote][quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK który mordował cywili kobiety i dzieci.[/quote][quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK który mordował cywili kobiety i dzieci.[/quote][quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK który mordował cywili kobiety i dzieci.[/quote][quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK który mordował cywili kobiety i dzieci.[/quote][quote name=”Druid”]A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK który mordował cywili kobiety i dzieci.[/quote] [quote name=”Druid”]A będzie… Czytaj więcej »

memento
memento

[quote name=”Druid”][quote name=”memento”][quote name=”Druid”][quote name=”memento”]Więźniowie w Auschwitz przygotowywali powstanie, miała pomóc Armia Krajowa.Zobacz: http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ludzie/artykuly/481318,wiezniowie-kl-auschwitz-przygotowywali-powstanie-rotmistrz-pilecki-podporucznik-jasienski-historyk-dr-adam-cyra-dla-dziennik-pl.html%5B/quote%5DNie mówimy o roku 42 czy 43 kiedy w obozie był Pilecki ale o akcji Burza czyli lata 44 i 45 wtedy bowiem taka akcje pomocy więznią i ich uwolnienia miały sens bowiem niemcy byli w odwrocie.[/quote]Proszę zapoznać się dokładnie z tekstem w linku i przeczytać o przygotowaniach Okręgu Śląskiego AK do niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz w 1944 roku.[/quote W mojej opinii takie przygotowania to żadne przygotowania, to samo powiedzieli by Ci którzy zgineli w marszach śmierci po likwidacji obozów bo nie miał im kto pomóc,… Czytaj więcej »

Druid
Druid

[quote name=”memento”][quote name=”Druid”][quote name=”memento”]Więźniowie w Auschwitz przygotowywali powstanie, miała pomóc Armia Krajowa.Zobacz: http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ludzie/artykuly/481318,wiezniowie-kl-auschwitz-przygotowywali-powstanie-rotmistrz-pilecki-podporucznik-jasienski-historyk-dr-adam-cyra-dla-dziennik-pl.html%5B/quote%5DNie mówimy o roku 42 czy 43 kiedy w obozie był Pilecki ale o akcji Burza czyli lata 44 i 45 wtedy bowiem taka akcje pomocy więznią i ich uwolnienia miały sens bowiem niemcy byli w odwrocie.[/quote]Proszę zapoznać się dokładnie z tekstem w linku i przeczytać o przygotowaniach Okręgu Śląskiego AK do niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz w 1944 roku.[/quote W mojej opinii takie przygotowania to żadne przygotowania, to samo powiedzieli by Ci którzy zgineli w marszach śmierci po likwidacji obozów bo nie miał im kto pomóc, gdyż… Czytaj więcej »

memento
memento

Latem 1944 r. Komendant Główny AK, gen. Bór-Komorowski, wysłał cichociemnego ppor. Stefana Jasieńskiego ps. „Urban” w okolice Oświęcimia. Prowadzone przez „Urbana” niego nad planem uwolnienia skazanych przez SS na zagładę wielu tysięcy więźniów przerwało tragiczne wydarzenie w Malcu we wrześniu 1944 r., kiedy został postrzelony przez Niemców.Rany „Urbana” były poważne i po przewiezieniu go do KL Auschwitz trafił najpierw do szpitala obozowego, a następnie został przeniesiony do celi nr 21 w podziemiach Bloku Śmierci (blok nr 11). Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w obozie na początku 1945 r.Na drzwiach celi nr 21 w Bloku Śmierci za pomocą rysunków ppor. Stefan Jasieński… Czytaj więcej »

memento
memento

[quote name=”Druid”][quote name=”memento”]Więźniowie w Auschwitz przygotowywali powstanie, miała pomóc Armia Krajowa.
Zobacz:
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ludzie/artykuly/481318,wiezniowie-kl-auschwitz-przygotowywali-powstanie-rotmistrz-pilecki-podporucznik-jasienski-historyk-dr-adam-cyra-dla-dziennik-pl.html%5B/quote%5D
Nie mówimy o roku 42 czy 43 kiedy w obozie był Pilecki ale o akcji Burza czyli lata 44 i 45 wtedy bowiem taka akcje pomocy więznią i ich uwolnienia miały sens bowiem niemcy byli w odwrocie.[/quote]
Proszę zapoznać się dokładnie z tekstem w linku i przeczytać o przygotowaniach Okręgu Śląskiego AK do niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz w 1944 roku.

Druid
Druid

[quote name=”memento”]Więźniowie w Auschwitz przygotowywali powstanie, miała pomóc Armia Krajowa.
Zobacz:
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ludzie/artykuly/481318,wiezniowie-kl-auschwitz-przygotowywali-powstanie-rotmistrz-pilecki-podporucznik-jasienski-historyk-dr-adam-cyra-dla-dziennik-pl.html%5B/quote%5D
Nie mówimy o roku 42 czy 43 kiedy w obozie był Pilecki ale o akcji Burza czyli lata 44 i 45 wtedy bowiem taka akcje pomocy więznią i ich uwolnienia miały sens bowiem niemcy byli w odwrocie.

memento
memento
Druid
Druid

Pytanie drugie dlaczego ważniejsza była akcja Burza która nic nie dała. W tym czasie niemcy dokonywali likwidacji obozów koncentracyjnych dlaczego AK nie przeszkodziła w tym i nie ratowała mordowanych więzniów.

Druid
Druid

A będzie o zbrodniarzu szendzielorzu vel. łupaszko też z AK który mordował cywili kobiety i dzieci.