-Po tej drodze nie da się jeździć! Najgorzej jest teraz, kiedy niemal codziennie pada. Deszcz wypłukuje kamienie i piasek, wszystko spływa na „krajówkę”. Po ulewie nie ma szans wjechać tu autem, żeby nie ugrzęznąć w błocie. O zimie lepiej nie mówić – skarżą się mieszkańcy ul. Słonecznej w Sienicznie, którzy o modernizację tej ulicy zabiegają już od kilku lat.
Doceniają jednak fakt, że niespodziewanie w tym roku znalazły się pieniądze na remont chociaż części Słonecznej. Modernizacja ta nie była zaplanowana w tegorocznym budżecie miasta i gminy Olkusz. Tymczasem niedawno zakończono remont ok. stumetrowego odcinka,  od centrum miejscowości. Na pozostałej części ulica wygląda fatalnie. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że wjazd z drogi krajowej Olkusz – Kraków jest dość stromy. Ulica ta wcześniej była już utwardzana , jednak przy trwających od kilku tygodni anomaliach pogodowych spora część materiału z drogi wypłukuje się, tworząc dziury i koleiny.  -Dobrze, że już teraz udało się zacząć remont. Interweniowaliśmy wielokrotnie w tej sprawie i wiedzieliśmy, ze w tym roku nie ma szans na jakiekolwiek prace. Okazało się jednak, że gmina zaoszczędziła pewne środki i przeznaczono je właśnie na Słoneczną. Mamy nadzieję, że władze gminy nie zapomną o nas w przyszłym roku i droga na całej długości będzie wyglądać tak, jak na świeżo wyremontowanym odcinku – mówią mieszkańcy Słonecznej.
Władze miasta uspokajają, że niewątpliwie modernizacja zostanie zakończona. Prawdopodobny termin dalszych robót to przyszły rok. -Jeśli inwestycja jest rozpoczęta, to na pewno zostanie dokończona. Trudno powiedzieć w tym momencie, kiedy, z uwagi na to, iż dochody gminy  z tytułu udziału w podatkach spadły. Kryzys dotknął także samorządy. Możliwe, że po rozstrzygnięciu przetargów pojawią się środki i wtedy będzie pewna pula do rozdysponowania. W pierwszej kolejności jednak musimy przeznaczyć pieniądze na usuwanie skutków ulewy, przede wszystkim na szkody wyrządzone w placówkach oświatowych, ale także na naprawę chodników, dróg i budynków, w których gmina ma udziały – tłumaczy rzecznik olkuskiego magistratu, Jarosław Medyński.
Mieszkańcy muszą zatem uzbroić się w cierpliwość. Na razie mają ok. 100 metrów nowej drogi o szerokości ok. 3,5 m, gdzie wykonano podbudowę i położono nakładkę asfaltową, co kosztowało gminę prawie 35 tys. złotych. – Mieszkańcy mieli dwie możliwości do wyboru: albo droga zrobiona od razu w całości przez utwardzenie tłuczniem, albo część drogi wykonana w pełnej technologii, z uwzględnieniem dalszej części modernizacji najprawdopodobniej w przyszłym roku -dodaje Jarosław Medyński.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o