Było ich bardzo wielu. Szacuje się, że w powojennej, antykomunistycznej konspiracji brało udział nawet 180 tysięcy osób. Z rąk NKWD i UB śmierć poniosło około 15 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Od jakiegoś czasu słyszymy o nich coraz więcej, poznając prawdę o ich tragicznych losach. To ważne, bo czarna legenda, którą roztoczyła wokół nich komunistyczna propaganda wciąż pokutuje w społeczeństwie. Ostatnio w Wolbromiu odbył się bardzo ciekawy wykład, poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i innych bojowników o wolność w czasach okupacji i powojennej Polsce, na który zaproszono lokalną młodzież szkolną.
Organizatorami drugiego już spotkania z cyklu odkrywającego wstydliwe i bolesne dzieje z polskiej historii powojennej byli pasjonaci z NSZZ Solidarność, działającego przy wolbromskim TRI Poland. – Spotkania z ciekawymi, mającym coś do powiedzenia ludźmi wydały się nam lepszym niż suchy przekaz podręcznikowy źródłem wiedzy i inspiracji dla młodzieży – tłumaczy Mariusz Buława, główny organizator spotkań z historią. – Projekt narodził się w naszych głowach już dawno. Po przejrzeniu książek do historii dla gimnazjum i szkół średnich z przykrością stwierdziliśmy, że najnowsza historia Polski zajmuje tam niewiele miejsca. Poprzez spotkanie i rozmowę ze świadkami wydarzeń czy też autorytetami w zakresie wiedzy o czasach okupacji i trudnych dziejach Polski w latach powojennych, chcemy promować historię i ideę patriotyzmu wśród młodzieży – dodaje związkowiec.
Organizatorzy zadbali, by młodzież mogła brać udział w spotkaniach za darmo, pozyskują więc na własną rękę sponsorów, którzy pokrywają koszty organizacyjne. Pierwsze tego typu spotkanie – z uznanym autorytetem z zakresu wiedzy o powojennej historii Polski Leszkiem Żebrowskim zgromadziło dość liczną publiczność. Drugie, które odbyło się w ubiegły czwartek, miało przybliżyć młodzieży losy Żołnierzy Wyklętych. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim opowiadał przybyły specjalnie z Warszawy syn prof. Tadeusza Płużańskiego (ps. Tadeusz Radwan), naukowca, więźnia stalinowskiego, członka TAP i bliskiego współpracownika rotmistrza – Tadeusz Płużański, historyk specjalizujący się w powojennej historii Polski. Po bardzo ciekawej prelekcji odbył się też pokaz filmu Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej, dzieło młodych pasjonatów historii z Klubu Historycznego im. AK z Olkusza. Wprowadzenie do przedstawionej w dokumencie historii zrobił jeden z jej bohaterów, wolbromianin Brunon Piekarski.
Prelekcja i pokaz filmu miały szansę przynieść wiele pożytku młodzieży, która mogła w ten sposób poznać ważne fakty i mniej znane autentyczne wydarzenia z historii Polski i naszej okolicy. Miały szansę… niestety niewykorzystaną. Do przeznaczonej dla ponad 300-osobowej widowni wolbromskiego DK przybyło bowiem tylko kilkunastu uczniów z Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu z nauczycielką historii Agatą Żak.
– Czy współczesna młodzież i jej wychowawcy, nauczyciele, dyrektorzy szkół zdają sobie sprawę co czeka naród, który nie pamięta o swoich bohaterach? Jak zachowają się współcześni Polacy w sytuacji, gdyby byt narodu stanął w obliczu zagrożenia? Postawy patriotyczne młodzieży, która dawniej bez namysłu oddawała krew za wolność ojczyzny kształtowane były od najmłodszych lat w rodzinach i szkole. Czy dawne ideały są już przeżytkiem? – martwili się pustą salą goście pokazu – represjonowani przez władze stalinowskie za powojenną działalność antykomunistyczną Edmund Rogalski i Brunon Piekarski.
– Oczywiście jest nam przykro, że szkoły, mimo wcześniejszych zapewnień, nie skorzystały z naszego zaproszenia. Nie mamy jednak zamiaru się poddać. Jeżeli na organizowane przez nas spotkania, prelekcje czy pokazy przyjdzie choć kilkunastu młodych ludzi, to było warto – podsumowuje Mariusz Buława, zapowiadając kolejne spotkanie z tego cyklu na sierpień, w okolicach rocznicy Postania Warszawskiego, które będzie tematem kolejnej prelekcji.
Zainteresowanym lokalną powojenna historią komunistycznych represji i dziejami Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Olkuskiej polecamy film, który dostępny jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=DjmJvCWePwI
Za kilka dni Płużański będzie wykładał dla Polonii w Toronto i Chicago… Wolbrom nie chciał słuchać