1

Grupa 12 uczniów naszej szkoły wraz z dwiema nauczycielkami : Agnieszką Piasny i Katarzyną Chojowską, brała udział w połowie września w polsko -niemieckiej wymianie szkolnej z Kurt Huber Gymnasium z Gräfelfing koło Monachium. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w tym projekcie i tym samym wybrani spośród setek polskich liceów przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. To właśnie w tym miejscu spotykali się w czasie wojny członkowie słynnego „Kręgu z Krzyżowej” a w 1989 roku doszło do historycznej Mszy Pojednania, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl przekazali sobie symboliczny znak pokoju rozpoczynając tym samym nową erę w stosunkach polsko – niemieckich.

2

Uczniowie z Olkusza i Gräfelfing podczas trwającej pięć dni wymiany mieli okazję do dyskusji i refleksji na temat wszechstronności zagadnienia oporu, w jakich przypadkach jest on konieczny i jak należy go umiejętnie stosować.

3

W programie spotkania nie zabrakło również stałego elementu, czyli wycieczki. Tym razem grupa młodzieży miała okazję zwiedzić Wrocław wraz z przewodnikiem w j.angielskim. Ostatniego dnia spotkania odbyły się warsztaty wokół wystawy „Odwaga i pojednanie” i znaczenia Niemców i Polaków w UE.

4

Spotkania w Krzyżowej z młodzieżą z Niemiec wchodzą więc już na stałe do kalendarza wydarzeń w naszej szkole.

I LO w Olkuszu

5

6

7

8

9

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze