spotkanie z absolwentem korpusik

„Śpiewa się duszą…” M. Korpusik
Dnia 1 marca 2016 odbyło się kolejne spotkanie uczniów z absolwentem naszej szkoły. Tym razem swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Monika Korpusik z znanego w całej Polsce, a także na świecie, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół ten to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Zespół koncertował na całym świecie, na wszystkich kontynentach, począwszy od Australii poprzez Europę, Azję na Stanach Zjednoczonych skończywszy. Zespół otrzymał również wiele znaczących nagród i wyróżnień, m.in.: Honorowy dyplom uznania Prezydenta USA, Srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznany dyrektorowi artystycznemu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Jerzemu Wójcikowi, natomiast w 2007 roku uzyskał status narodowej instytucji kultury.

Nasz Gość, Pani Monika, solistka i wokalistka „Śląska” w barwny, ciekawy i wciągający sposób przedstawiła historię swojej drogi artystycznej, zaprezentowała utwory i tańce, opowiedziała o swojej życiowej, artystycznej przygodzie w tym znaczącym zespole. Mogliśmy się dowiedzieć, że Nasza Absolwentka swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała właśnie w  naszej szkole; to tutaj, jako uczennica, uczestniczyła w wielu konkursach piosenki, konkursach recytatorskich i te pierwsze pasje zrodziły w niej miłość do sztuki.

Na przełomie 1989/90 roku zaczęła pracować w zespole „Śląsk”. Jak się dowiedzieliśmy, dostanie się do tego sławnego zespołu nie było wcale takie łatwe: Pani Monika była jedną z czterystu kandydatek na stanowisko tancerki. Jednak wszystko potoczyło się dobrze i tym samym Pani Monika już 24 lata występuje na scenie.

Uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać i obejrzeć wiele pieśni wykonywanych przez zespół, m.in.: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Ondraszek”. Pieśni i tańce te pochodzą z różnych części Polski i związane są z wieloma regionami, np. Śląsk Cieszyński, Podhale, Nowy Sącz. Obejrzeliśmy także tańce kurpiowskie, kujawiaka, oberka, poloneza, mazura, tańce pochodzące z Rzeszowszczyzny.

Pani Monika przekazała uczniom również wiele ciekawostek związanych z działalnością zespołu „Śląsk”; dowiedzieliśmy się na przykład, że na jeden koncert zespołu przygotowywane jest około 8 ton samych kostiumów!

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, skłaniającej również do refleksji dotyczącej roli sztuki w życiu każdego człowieka. To dzięki niej potrafimy zapomnieć o codziennych troskach, Ona potrafi dać radość i satysfakcję z życia. Przypomina, że każdy z nas ma w sobie duszę, taką cząstkę, dzięki której może tworzyć, grać, pisać, malować, śpiewać – „Śpiewa się duszą”, jak powiedziała Pani Monika….

SP 1 w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o