nowy szpital olkusz

W olkuskiej Prokuraturze Rejonowej zakończono postepowanie dotyczące przekształcenia olkuskiego szpitala i gospodarowania majątkiem ZOZ – u. Sprawa wszczęta na wniosek Najwyższej Izby Kontroli toczyć się będzie dalej w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie. Uchwałę poprzedniej rady powiatu w kwestii przekształcenia placówki zaskarżyli związkowcy.

-Zrealizowaliśmy pierwszy etap sprawy. Uznałem, że warto przekazać dalsze postępowanie do jednostki specjalizującej się w tego typu sprawach. Wniosek o przejęcie postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie został uwzględniony i teraz prowadzi je tamtejszy Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej – wyjaśnia olkuski prokurator rejonowy Wiesław Zięba.

Przypomnijmy, że Najwyższa Izba Kontroli w marcu tego roku skierowała do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzednie i obecne władze powiatu. Sprawa dotyczy procesu przekształcenia szpitala oraz zarządzania majątkiem ZOZ – u. Zawiadomienie to efekt kontroli, jaką NIK prowadził w ubiegłym roku w Starostwie Powiatowym w Olkuszu i w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Olkuszu. Kontrolerzy NIK-u w zawiadomieniu do prokuratury podnosili m. in., że wysokość czynszu dzierżawnego, jaki płaci spółka Nowy Szpital powiatowi, nie została rzetelnie ustalona i nie ma żadnego dokumentu uzasadniającego taką kwotę. Wątpliwości kontrolerów wzbudziły też kwestie dotyczące koszów restrukturyzacji szpitala. Chodzi o wyposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, na które z kasy powiatu w 2009 roku przeznaczono 742 tys. złotych.  Przez kilkanaście miesięcy spółka Nowy Szpital korzystała z niego nieodpłatnie, a w kwietniu 2011 roku odkupiła go za 583 tys. złotych. NIK zwrócił również uwagę na  nieodpłatnie użyczenie spółce przez zarząd powiatu w grudniu 2010 roku dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy pomieszczeń po byłym laboratorium dla potrzeb dziennego oddziału chemioterapii. Koszt wykonania projektu wyniósł 49 tys. złotych.

Tematem zmian w powiatowej służbie zdrowia od dwóch lat zajmują się szpitalni związkowcy. Bacznym obserwatorem tych spraw jest jego pracownik, radny powiatowy i związkowiec Jan Orkisz. Kwestiami dotyczącymi procesu przekształcenia placówki próbował zainteresować kilku parlamentarzystów. – Jeszcze nie tak dawno pani poseł Julia Pitera pisała między innymi: „(…) Brak jakichkolwiek przesłanek do stwierdzenia nieprawidłowości w procesie przekształcenia szpitala w Olkuszu rodzi podejrzenie do intencji leżących u podstaw licznie składanych przez pana wniosków i aktywności w internecie. Budzenie niepotwierdzonych przez żaden organ podejrzeń przynosi jedynie negatywny skutek, jakim jest podważenie zaufania do olkuskiej służby zdrowia”. W podobnym tonie pisał Starosta Olkuski. Wszystko jest w porządku. A tymczasem fakty są następujące: w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie jest zaskarżona przez związek zawodowy Uchwała Rady Powiatu w Olkuszu w sprawie przekształcenia ZOZ w Olkuszu. Ponadto Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu skierował wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie o pomoc w wyegzekwowaniu pakietu socjalnego zawartego z Prezesem Spółki Nowy Szpital w Olkuszu, między innymi w części dotyczącej waloryzacji wynagrodzenia i tworzenia funduszu socjalnego – podnosi Jan Orkisz.

13
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
13 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
G....tkopernikJan Orkisz  UPAADAMDyl_Sowizdrzał Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kopernik
kopernik

[quote name=”zwiazkowiecszpitalny”][quote name=”kopernik”]”Nowy”Szpital znowu okrada pacjentów,otóż,- Na jakiej to podstawie wprowadził nową zasadę, odnośnie kserowania dokumentów medycznych pacjenta.?(To pytanie należałoby od razu skierować do CBA).O tuż pacjent aby skserować dokumenty swojej historii choroby,musi obecnie oprócz podania, skierować się z obsługą – P.Rejestratorką(do reki nie może otrzymać dokumentacji) do szpitalnego punktu ksero -(bo tam wolno tylko zrobić) gdzie koszt 1ej kartki to cena 73 gr. Jest to najdroższe ksero,zmuszające do płacenia prawie 300% drożej niż w najlepszym profesjonalnym w Olkuszu.Czyżby Panowie poposłowie Osuch i Orkisz nie wiedzieli o tym dobrodziejstwie dla pacjenta?.[/quote]
![/quote]Ok.przepraszam !, radny w powinienem wpisać.

G....t
G....t

Do AADAM:Ślepo brniesz w jednym kierunku. Kościół też miewał ciemne karty historii tak jak doktryna komunistyczna. Oceniając ranego Orkisza nie sugeruj mu udziału w stalinowskim aparacie bo sam zostaniesz oskarżony o udział w św. inkwizycji. Został posłem i radnym bo chciała tego pewna grupa społeczeństwa ( to jest demokracja ). Ja zarzuciłbym czasem nieskuteczność ale to może wynikać z różnicy zdań i pogladów pomiędzy mną a ww , ale nie jest to grzech ciężki i trochę się boję o to kto miałby zająć jego miejsce wg twoich oczekiwań. Jakiś despota ? Próbujesz propagować kolejny model zniewolenia ? Mamy prawo osądzać… Czytaj więcej »

kopernik
kopernik

„Nowy”Szpital znowu okrada pacjentów,otóż,- Na jakiej to podstawie wprowadził nową zasadę, odnośnie kserowania dokumentów medycznych pacjenta.?(To pytanie należałoby od razu skierować do CBA).O tuż pacjent aby skserować dokumenty swojej historii choroby,musi obecnie oprócz podania, skierować się z obsługą – P.Rejestratorką(do reki nie może otrzymać dokumentacji) do szpitalnego punktu ksero -(bo tam wolno tylko zrobić) gdzie koszt 1ej kartki to cena 73 gr. Jest to najdroższe ksero,zmuszające do płacenia prawie 300% drożej niż w najlepszym profesjonalnym w Olkuszu.Czyżby Panowie poposłowie Osuch i Orkisz nie wiedzieli o tym dobrodziejstwie dla pacjenta?.

AADAM
AADAM

Jan Orkisz radny
Kościół to religia,w której njważniejszy jest każdy człowiek w przeciwieństwie do komuny, ktora uznawala tylko kolektyw.. człowiek w tym kolektywie był potrzebny do czasu kiedy popierał ten kolektyw. Wrogów kolektywu prawdziwych i urojonych likwidowano strzałem w tył głowy i chowano jak bydło w bezimiennych mogiłach.. Pan Orkisz pisze,że się tego nie wstydzi. Ja się wstydzę, żę są jeszcze w naszym kraju ludzie, co tego nie rozumieją.

AADAM
AADAM

Jan Orkisz radny
Co Pan dokonał jako pseł. Za całą kadencję miał Pan najmniejszą liczbe wystąpień z trybuny sejmowej tylko chyba 2. Jedno miałem okazje oglądać. Jąkanie i dukanie z kartki, nawet Pan nie potawił przeczytać dobrze to swoje wystąpienie. Całkiem krótkie wystąpienie, które mogby się Pan nauczyć na pamięć. Wyborcy to zapamiętali i już nigdy Pana nie wybrali na posła.

AADAM
AADAM

Jan Orkisz radny
Jak każdy socjalista czy komunista odwraca Pan kota ogonem. Tu nie chodzi o wyeliminowanie Pana z życia publicznego, tu chodzi o prawdę i uczciwość. Dlatego twierdzę, ż gdyby Pan był uczciwym człowiekiem to po 1989 roku odszdłby na polityczną emeryturę. PZPR, Unia Pracy, SLD, to parie do których Pan należał a może jeszcze do innych, to się nazywa karierowiczostwo. Jako członek PZPR popierał Pan państwo totalitarne a teraz kryje się i swoją nieuczciwość za demokracją. Nigdzie nie spodkalem się z twierdzeniem, że jest Pan politykiem niewygodnym tylko śmiesznym i nieskutecznym. Byli pracownicy OFNE.

AADAM
AADAM

Jan Orkisz Radny
Jak Pan może pisac, że nie wstydzi się Pan przynależności do PZPR. czyli całkowicie Pan popiera wszystkie zbrodnie popełnone na narodzie Polskim. Najazd 1920 roku, wbicie nam noża w plecy 17 wrzesnia 1939 roku, mord Katyński, zsyłki i wymordowanie 300 tyś Polaków, mordowanie akowców, i wiele wiele innych nieprawości. Ten co popiera zbrodnie sam jest zbrodniarzem – kim Pan jest Panie Orkisz bo według mnei chyba nie Polakiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jan Orkisz  UP
Jan Orkisz UP

„AADAM”]Jan Orkisz radny jako były członek PZPR powinien przejść po 1989 roku na polityczną emeryturę. Pani/Panie AADAM. Nic twórczego Pani / Pan nie zakomunikował. Takich którzy by chcieli mnie wyeliminować z życia publicznego jest wielu i nie tylko po prawej stronie. Ale w demokratycznym państwie o tym decydują wyborcy. Wiem jak jestem niewygodnym politykiem. Ja zgodnie ze złożonym ślubowaniem w Radzie Powiatu czynię wszystko dla pomyślności mieszkańców powiatu olkuskiego a nie Szczecina, Poznania, Lublina ,Rybnika. Wierzę w to ,że wielu mieszkańców to dostrzega , gdyż w innym przypadku nie zdobywał bym po kilka tysięcy głosów w kolejnych wyborach kandydując z… Czytaj więcej »

AADAM
AADAM

Jan Orkisz radny jako były członek PZPR powinien przejśc po 1989 roku na polityczną emeryturę.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

Naiwni, Konarskiemu można skoczyć ” …tam gdzie Pan może Pana Majstra w d. pocałować”. Efektywność polskiego wymiaru sprawiedliwości jest taka jak osiągnięcia byłego starosty w rządzeniu powiatem.

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny

Kilka dni temu wysłałem Pani poseł Julii Piterze byłej Minister ds korupcji artykuł z Przeglądu Olkuskiego zawierający podobne stwierdzenie,że brak jakichkolwiek przesłanek do stwierdzenia nieprawidłowości w procesie przekształcenia szpitala w Olkuszu, oraz artykuł z Dziennika Polskiego pt. Olkuski szpital pod lupą krakowskich śledczych zadając Pani Poseł następujące pytania :– kto udzielał Pani poseł informacji w sprawie prywatyzacji szpitala przed udzieleniem mnie odpowiedzi ?– kto przekazał prasie tę informację, która była adresowana do mnie?– komu na tym zależało aby ją upublicznić bez mojej zgody?– kogo chciano tą informacją ośmieszyć ?– jak czuje się była Minister ds korupcji w takiej sytuacji, że… Czytaj więcej »

KARON
KARON

[quote name=”ehhhh”]za chwilę zacznie się w komentarzach spam serwowany przez Orkisza…[/quote]
A twoje wypociny to co ?

ehhhh
ehhhh

za chwilę zacznie się w komentarzach spam serwowany przez Orkisza…