W minioną środę, 11 stycznia, w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie odbył się wernisaż poplenerowej wystawy „Srebrne Miasto” Olkusz 2016. Wystawie głównej towarzyszyła ekspozycja prac pochodzących z plenerów plastycznych „Zamek Rabsztyn”.
Jest już tradycją, że na początku każdego roku w olkuskiej Galerii BWA goszczą prace powstałe podczas Międzynarodowego Pleneru „Impresje Mikołowskie”, a w Mikołowie prezentowane są prace poplenerowe z Olkusza. Można bez wahania powiedzieć, że współpraca między BWA Olkusz a MDK w Mikołowie jest bardzo dobra. Wynika to być może stąd, że życie kulturalne Olkusza i Mikołowa jest dość podobne. W obu miastach istnieją galerie organizujące międzynarodowe plenery, w obu działają instytucje literackie (w Mikołowie Instytut Mikołowski, w Olkuszu – Galeria Literacka przy BWA), w obu miastach jest porównywalna liczba artystów malarzy, pisarzy i poetów. W związku z wystawą wśród gości mikołowskiego MDK nie mogło zabraknąć dyrektora BWA Stanisława Stacha oraz prezesa Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn Jacka Sypienia, którzy opowiadali zebranym gościom o idei odbywania się takich artystycznych imprez na olkuskiej ziemi. Wśród gospodarzy wernisażu byli obecni m.in. dyrektor mikołowskiego MDK Izabela Paździorek-Jakubowska, były prezydent Mikołowa Marek Balcer i były dyrektor Galerii MDK w Mikołowie Gerard Piszczek.
Przypomnijmy, że Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu od 2004 roku organizuje plenery malarskie. Pierwszy z nich miał zasięg ogólnopolski, a kolejne już międzynarodowy.
Tegoroczny, XII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2016, odbył się w sierpniu. Wzięli w nim udział artyści nie tylko z Polski, ale również z Białorusi, Gruzji, Niemiec, Słowenii i Ukrainy. Byli to: Adel Seyoun (Słowenia), Edward Gałustow (Białoruś), Gocha Chkaidze (Gruzja), Jana Dolenc (Słowenia), Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia), Teimuraz Kharabadze (Gruzja), Wołodymyr Czornobaj (Ukraina) oraz artyści z Polski: Aleksandra Zuba-Benn, Anita Baenisch-Juda, Anna Płachecka-Śniadach, Anna Szymanek, Dorota Waligóra, Grzegorz Skrzypek, Janusz Debis, Karol Mazuś, Małgorzata Małek, Michał Kwarciak, Mirosław Michalski, Stanisław Dziubak, Stanisław Mazuś, Stanisław Stach i Tomasz Awdziejczyk. Poplenerowa wystawa była prezentowana w Olkuszu w listopadzie i grudniu.
Drugą olkuską ekspozycją zaprezentowaną w Mikołowie była wystawa prac pochodzących z plenerów plastycznych „Zamek Rabsztyn”. Na ścianach mikołowskiej Galerii zawisło ponad 40 obrazów inspirowanych rabsztyńską warownią, które powstały podczas kolejnych edycji pleneru, jaki od 4 lat organizuje Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Znalazły się wśród nich prace uczniów liceów plastycznych z Krakowa i Dąbrowy Górniczej oraz podopiecznych sekcji plastycznych domów kultury z terenu powiatu olkuskiego.
Trzeba przyznać, że podobne wydarzenia są bardzo dobrą formą promocji olkuskiej ziemi. Obie wystawy będą prezentowane w Mikołowie przez miesiąc, a niewątpliwą zachętą do ich obejrzenia jest różnorodność tematyczna, bogactwo technik i stylów.