Ściany olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zapełniły się pracami, jakie wykonali artyści podczas VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Srebrne Miasto 2010. Do Olkusza zjechało się w sierpniu 25 artystów z Polski, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Bułgarii i Grecji. Wspólne malowanie zaowocowało kilkudziesięcioma pracami, które zaprezentowano na wystawie poplenerowej. Niewątpliwą zaletą wystaw tego typu jest różnorodność tematyczna, bogactwo technik i stylów. Nawet najbardziej wybredni miłośnicy sztuki powinni znaleźć coś w swoim guście. Na wystawie można obejrzeć prace znanych i cenionych artystów takich jak choćby Anita Baemish-Juda, Stanisław Dziubak, Roman Banaszewski, Tadeusz Błoński, Franc Golob, Małgorzata Lalek, Józef Marzec, Damian Pacha, Penio Semov Penev, Ryszard Rogala, Stanisław Stach czy Boris Zhelev.
Ściany olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zapełniły się pracami, jakie wykonali artyści podczas VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Srebrne Miasto 2010. Do Olkusza zjechało w sierpniu 25 artystów z Polski, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Bułgarii i Grecji. Wspólne malowanie zaowocowało kilkudziesięcioma pracami, które zaprezentowano na wystawie poplenerowej. Niewątpliwą zaletą wystaw tego typu jest różnorodność tematyczna, bogactwo technik i stylów. Nawet najbardziej wybredni miłośnicy sztuki powinni znaleźć coś w swoim guście. Na wystawie można obejrzeć prace znanych i cenionych artystów takich jak : Anita Baemish-Juda, Stanisław Dziubak, Roman Banaszewski, Tadeusz Błoński, Franc Golob, Małgorzata Lalek, Józef Marzec, Damian Pacha, Penio Semov Penev, Ryszard Rogala, Stanisław Stach czy Boris Zhelev.
– Zorganizowanie pleneru nie jest rzeczą łatwą, ale jego efekty są bardzo satysfakcjonujące. Przebywanie z różnymi artystami na pewno jest inspirujące i mobilizujące – komentuje Stanisław Stach, które razem z Dorotą Waligórą pełnił zaszczytną funkcję komisarza pleneru.
Artyści z sześciu państw przez kilka dni poznawali piękne zakątki powiatu olkuskiego i jego najbliższej okolicy. W programie znalazły się między innymi: Pustynia Błędowska, Zamek w Rabsztynie, Ojców Pieskowa Skała i oczywiście sam Olkusz. Wiele z tych miejsc zostało przeniesionych na płótno. Spośród olkuskich pejzaży szczególną uwagę zwraca impresjonistyczne „Spojrzenie z Augustiańskiej” Oleksandra Olkhova. Romantyzm i magia tego obrazu dają odbiorcy nowe spojrzenie na miasto, do którego już zdążył przywyknąć i nie zauważać jego piękna. Bardzo ciekawą pracą jest „Z cyklu walizki: Olkusz 2010” pędzla Mirosławy Smerek-Bieleckiej, która przy pomocy symboli starała się scharakteryzować region olkuski, z dobrym zresztą efektem. Nie można przejść obojętnie obok „Olkuskich jelonków” Doroty Waligóry, które mocno wyróżniają się na tle innych prac. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na technikę wykonania obrazu, którą jest malowanie na jedwabiu. Zastosowanie wyraźnego kontrastu i jaskrawych kolorów powoduje, że obraz może się podobać lub nie, ale na pewno nie zostanie niezauważony.
Artyści, którzy gościli w olkuskich progach, podkreślają niezwykłe umiejętności organizacyjne pracowników BWA, którzy program pleneru wypełnili po brzegi. Goście mówią, że ten czas był bardzo pracowity, bo dzień zaczynał się o 6 rano a kończył o 6 … rano. Bowiem plenery to nie tylko malowanie, ale też rozmowy do świtu, opowieści, wspomnienia.
VI Międzynarodowy Plener Malarski był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. W jego ramach odbył się również plener malarski dla dzieci i młodzieży, podczas którego młodzi adepci tej dziedziny mieli okazję na spróbowanie własnych sił. Dzięki współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Galerii BWA młodzi mogli wziąć udział w warsztatach lepienia rzeźb w glinie prowadzonych przez artystkę Annę Płachecką. Olga Śladowska zapoznała uczestników z technikami malowania i rysowania. Fotograf Jacek Dziubdziela prowadził zajęcia z fotografii, a witrażysta Beniamin Maciej Bujas nauczył dzieci trudnej sztuki witrażu. Najlepsze prace zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie i w specjalnym katalogu. – Dla dzieci była to na pewno bardzo dobra zabawa i nauka. To niesamowite, jaki potencjał w nich drzemie – zachwyca się Beniamin Maciej Bujas, specjalista od witrażu.
Plener i wystawa odbyły się dzięki: Galerii BWA w Olkuszu, Starostwu Powiatowemu oraz Urzędowi Miasta i Gminy w Olkuszu, Marszałkowi Małopolskiemu oraz prywatnym sponsorom: PKO Bank Polski, ZGH Bolesław, Bolsped, Boloil, Kimberly-Clark, Akcept oraz Sokół.