16

5 października świętowaliśmy wyjątkowy jubileusz – 100-lecie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Przybyli liczni goście, w tym przedstawiciele władz miejskich i duchowieństwa. 

Zebranych powitała Dyrektor MOK Beata Soboń. Przypomniała historię orkiestry, która gra dla nas od stu lat, dodając splendoru uroczystościom miejskim, powiatowym czy kościelnym. Początkowo jako Orkiestra Dęta Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, a od blisko 20 lat jako Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta podlegająca organizacyjnie Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu.

2

Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, składając jubilatce gorące wyrazy wdzięczności i gratulacje, podkreślił, że nasza orkiestra ma tyle lat, co niepodległa Polska.
Na ręce znanego kapelmistrza Wiesława Drygały burmistrz przekazał pamiątkowy kryształ i podziękowanie.

3

Zabrzmiało odśpiewane na stojąco „Sto lat”, do głosu doszło wzruszenie tak duże, że Wiesław Drygała ze łzami w oczach przez chwilę nie mógł nic powiedzieć. Niejednemu zwilgotniały powieki, kiedy ten grający od 62 lat muzyk i szczerze kochany przez swoją orkiestrę dyrygent z głębi serca dziękował burmistrzowi, dyrektor MOK i swojej dużej, galowo ubranej i ściskającej instrumenty rodzinie – ludziom różnej profesji i w różnym wieku, którzy z miłości do muzyki sprawiają całej społeczności tyle radości.

4

Uroczystość uświetniły występy dwóch zaprzyjaźnionych orkiestr – Orkiestry Dętej ZGH Bolesław pod dyrekcją Jerzego Sojki i Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic pod dyrekcją Mariusza Mazura.

1

Obydwie grały pięknie na cześć olkuskiej jubilatki, choć orkiestra ZGH i jej solista w dużej części skłaniali się ku rytmom biesiadnym. W obu dało się zauważyć wielu młodych ludzi. W naszej orkiestrze trzydzieści procent muzyków to młodzież. Nie, orkiestry dęte nie przeminą. Były, są i będą. Będą nadal poszerzać repertuar i cieszyć swym niepowtarzalnym brzmieniem kolejne pokolenia.

5

Goście obejrzeli przygotowaną przez Miejski Ośrodek Kultury prezentację przypominającą historię, sukcesy i niezapomniane występy olkuskiej orkiestry.

6

Na koniec, nagrodzona rzęsistymi brawami, wystąpiła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta. Grała jak zwykle przepięknie i podobnie jak orkiestra ZGH zachwyciła nas solistą.

20

Kiedy ucichły bisy i owacje, każdy z członków orkiestry otrzymał z rąk burmistrza Romana Piaśnika dyplom pamiątkowy. Nie zapomniano też o emerytowanych muzykach.

17

Jeszcze pamiątkowe zdjęcia i wszyscy udali się do do stołu, gdzie królował ogromny, jubileuszowy tort, który zaczęli kroić burmistrz Roman Piaśnik i dyrygent Wiesław Drygała.

Kolejne sto lat i jeszcze więcej!

MOK Olkusz

7

8

9

10

11

12

13

14

15

19

18

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze