Ponad pół miliona złotych unijnej dotacji otrzymało olkuskie Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” na kolejne działania, których głównym celem będzie wspomaganie organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Olkusz i lepsza współpraca między nimi.

Projekt „Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych Pomost w Olkuszu”, autorstwa Marii Jędrysik i Mateusza Wysockiego, został oceniony najlepiej spośród wszystkich 119 projektów nadesłanych z całej Polski do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ten ogromny sukces w praktyce przełoży się na jeszcze lepsze funkcjonowanie 35 stowarzyszeń, jakie zostały objęte projektem. – Projekt będzie realizowany do końca października 2013 roku. Jego celem jest wzmocnienie, sprofesjonalizowanie i ukierunkowanie na wysoką skuteczność naszych lokalnych organizacji pozarządowych – tłumaczy Maria Jędrysik, prezes „Res Sacra Miser”. Pomoc otrzymają zarówno już istniejące stowarzyszenia, jak również te osoby, które noszą się z zamiarem utworzenia nowej organizacji. – Gwarantujemy pomoc przy rejestracji, porady w zakresie prowadzenia dokumentacji oraz księgowości. Będą prowadzone rozmaite szkolenia z zakresu tematyki dotyczącej funkcjonowania III sektora – mówi Mateusz Wysocki, współautor projektu. Zostanie zorganizowanych 12 Forów Olkuskich Organizacji Pozarządowych, 12 szkoleń tematycznych, wydane zostaną periodyki „Pomost” oraz przewodnik po olkuskich stowarzyszeniach. Przez cały okres trwania projektu będzie można korzystać z usług doradczych, a w punkcie wsparcia technicznego stowarzyszenia będą mogły używać komputera, drukarki, internetu, biblioteki i kserokopiarki. Zostanie także uruchomiona specjalna strona tego projektu.

Gmina Olkusz kilka miesięcy temu została uhonorowana Wektorem Współpracy, co dowodzi bardzo dobrej współpracy między jej samorządem a organizacjami pozarządowymi. Pierwsza lokata w Małopolsce nie tylko cieszy, ale też obliguje do podnoszenia standardu. NGO-sy są jednymi z najważniejszych struktur potrzebnych do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Należy zwrócić uwagę na to, że nie tylko ilość jest ważna, ale przede wszystkim jakość. – Olkuskie stowarzyszenia nadal mają kłopoty z pozyskiwaniem środków zewnętrznych i zbyt małą aktywnością członków. Nasz projekt jest po to, żeby to zmienić – mówi Marta Białowąs, koordynatorka „Pomostu”. Partnerem tego dużego przedsięwzięcia jest Miasto i Gmina Olkusz. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak się wszystko dobrze układa w zakresie III sektora. Jest to dla nas bardzo cenne, bo tego typu inicjatywy integrują lokalne środowiska  i stanowią doskonałą bazę dla społeczeństwa obywatelskiego – mówi Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza.

Centrum „Pomost” dostało wsparcie finansowe z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze