Zederman

„Energia, uśmiech i radość to znaki rozpoznawcze naszego Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że towarzyszą one dziś także naszym gościom” – tak prezes Stowarzyszenia „Zederman” Dorota Mosurek rozpoczęła jubileuszowe spotkanie z okazji 10-lecia tej organizacji. Okrągłe urodziny były okazją do podsumowania dekady działalności stowarzyszenia oraz wspólnego biesiadowania w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zedermanie.

Stowarzyszenie „Zederman” powstało 7 stycznia 2013 roku. – Głównym naszym celem było stworzenie boiska przy szkole Podstawowej w Zedermanie. Dzięki systematycznej pracy udało się to zrealizować w 2018 roku. Wtedy właśnie w ramach programu „Małopolskie Boiska”, zgłoszona została nasza inwestycja. Kolejne lata działalności Stowarzyszenia związane były z pracami przy boisku. Dzięki wygranej w trzeciej edycji Budżetu Województwa Małopolskiego w 2019 roku reaktywowaliśmy zespół regionalny „Małe Zedermianki”. I tak od 2019 roku staramy się pozyskiwać środki na jego funkcjonowanie z różnych projektów, jak: LGD, Mecenat Małopolski, Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego oraz Budżet Obywatelski Olkusza. Bardzo dziękujemy mieszkańcom za wszystkie głosy oddawane w budżetach obywatelskich na nasze projekty – tak o działalności stowarzyszenia opowiadała stojąca na jego czele prezes Dorota Mosurek.

Podczas uroczystości gorące podziękowania skierowano do osób i instytucji współpracujących na co dzień ze stowarzyszeniem. Wielu z nich uczestniczyło w jubileuszowej biesiadzie: Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, Wicestarosta Olkuska Paulina Polak, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik, radni Rady Miejskiej w Olkuszu Małgorzata Postołek i Zbigniew Stach, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie Bożena Polakiewicz, sołtys Zedermana Sabina Gęgotek czy członkowie Rady Sołeckiej. Zarząd podziękował również za współpracę Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego Łukaszowi Smółce oraz Wojewodzie Małopolskiemu Łukaszowi Kmicie, a symboliczny dyplom wręczono Józefowi Stachowi – założycielowi i pierwszemu prezesowi stowarzyszenia.

Spotkanie było ponadto okazją do przedstawienia planów na przyszłość: – Planujemy wprowadzić do naszej tradycji obrzęd Zielonych Świątek i palenia wspólnie sobótki, a kolejną naszą inicjatywą będzie Festyn „Zederman na wesoło”, który odbędzie się 24 czerwca i na który już dzisiaj Państwa serdecznie zapraszam. Ponadto pan burmistrz Roman Piaśnik zagwarantował naszemu stowarzyszeniu dofinansowanie na bieżące utrzymanie zespołu, za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że ten rok będzie dla nas bardzo pracowity – mówiła Dorota Mosurek.

Na jubileuszowej biesiadzie swoje umiejętności zaprezentował wspomniany już zespół „Małe Zedermianki”, który działa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zedermanie pod patronatem Stowarzyszenia „Zederman”. Instruktorami zespołu są pan Zbigniew Rogóż i Pani Beata Nowak. W zespole występuje obecnie 55 uczniów. Poza tańcem i śpiewem, „Małe Zedermianki” mogą pochwalić się także sekcją instrumentalną – a że częścią biesiadnego projektu współfinansowanego ze środków Powiatu Olkuskiego były warsztaty dla dzieci, to starosta Bogumił Sobczyk i wicestarosta Paulina Polak wręczyli im podziękowania i upominki.

Zwieńczeniem biesiady był okazały tort przygotowany przez „Społem” PSS w Olkuszu oraz zabawa przy muzyce z DJ Bacą.

Jubileuszowe spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Z tradycją za pan brat – „Małe Zedermianki na 10-lecie Stowarzyszenia «Zederman», współfinansowanego ze środków Powiatu Olkuskiego. O organizację imprezy zadbał zarząd Stowarzyszenia: prezes Dorota Mosurek, wiceprezes Konrad Remberski, skarbnik Jolanta Remberska, sekretarz Wacław Chochół oraz wolontariuszki. Poczęstunek na tę okazję przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze