Od kiedy przy olkuskim szpitalu zamknięto punkt poboru krwi, wieloletni krwiodawcy albo przenieśli się do nowo otwartej placówki w Wolbromiu, albo oddają krew w jednodniowych, terenowych akcjach. Do grona „bohaterów” dołączają strażacy ochotnicy z Gorenic.
Najbliższa zbiórka krwi w tamtejszej remizie OSP odbędzie się we wtorek 9 maja w godz. 9:00 – 14:00. Wydarzenie organizują sami druhowie w porozumieniu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. – Akcja zostanie przeprowadzona w celu uzupełnienia zapasów krwi, której przecież nie da się wyprodukować i nie da się jej też zastąpić żadną inną substancją – zaznacza Bartosz Piasny, zastępca prezesa OSP.
Każdego dnia w szpitalach krew potrzebna jest do ratowania ludzkiego życia, a jej zapasy stale maleją. Dlatego jeśli cieszysz się zdrowiem, nie jesteś krótko po przebytej chorobie, nie masz innych przeciwwskazań i najważniejsze – masz od 18 do 65 lat, już niebawem będziesz miał/a okazję oddać cząstkę siebie i zarazem ofiarować bliźniemu drugie życie.
– Każdy uczestnik akcji, bez względu na to, czy po wywiadzie lekarskim będzie w stanie oddać krew, czy też nie, otrzyma niespodziankę. Ponadto wszystkich przy wejściu do remizy witać będzie wielka maskotka – kogut strażak, który będzie także pozował do pamiątkowych zdjęć – dodaje B. Piasny, strażak ochotnik z Gorenic.
Wtorkowa akcja krwiodawstwa w Gorenicach odbędzie się przy wsparciu organizacyjnym i finansowym posłanki Lidii Gądek oraz Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika.
KTO MOŻE ODDAĆ KREW?
Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość oraz numer PESEL: dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy lub paszport, natomiast dawca wielokrotny dodatkowo legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
Każdy zgłaszający się powinien być zdrowy, wyspany, wypoczęty oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu przynajmniej 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Dobę przed oddaniem krwi nie można spożywać żadnego alkoholu w jakiejkolwiek dawce.
Kandydat na dawcę krwi, oprócz posiadania numeru PESEL, powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go.
Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Osoby wykonujące zawody pilota, maszynisty, kierowcy, operatora urządzeń, pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, nurkowanie lub podobne, mogą powrócić do swoich zajęć nie wcześniej niż 12 godzin pod oddaniu życiodajnego płynu.
Fot. OSP Gorenice