6

25 listopada 2017 r. na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego odbył się Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla. Z wielką radością informujemy, że uczeń kl. 2a Bartłomiej Kiszka został Finalistą I edycji tej olimpiady zajmując 6. miejsce w kraju.

Uroczyste otwarcie Finału odbyło się z udziałem byłego Prezydenta RP – Laureata Pokojowej Nagrody Nobla – Lecha Wałęsy, który otrzymał nagrodę 10 grudnia 1983 roku w uznaniu działań na rzecz wolności i demokracji w Polsce.
„Na świecie jest tak dużo złego wynikającego z podziałów, że jeszcze długo taka nagroda będzie potrzebna” – powiedział były Prezydent Lech Wałęsa podczas uroczystego otwarcia tegorocznej Olimpiady.

1

Po części pisemnej 10. najlepszych uczniów zakwalifikowało się do eliminacji ustnych.W przerwie, między częścią pisemną, a ustną wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie mieli możliwość zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

2

Jury wyłoniło 3 laureatów i 7 finalistów. Laureaci otrzymali nagrody m.in. tablety i wycieczkę do Oslo, do miejsc związanych z Pokojową Nagrodą Nobla. Finaliści otrzymali także cenne nagrody. Wszyscy zaś uczestnicy Finału otrzymali indeksy na historię i politologię Uniwersytetu Gdańskiego.

3

Uczniowie i opiekunowie w przerwie zmagań mieli okazję spotkać się i porozmawiać z Lechem Wałęsą, który skierował do młodych słowa:
„Bardzo mi zależy abyście to właśnie Wy odnieśli sukces. Moje pokolenie zburzyło niedobry porządek świata – zbudowanie nowego zostawiamy Wam. Nie trzeba dużo. Trzeba się jedynie zaangażować”. Żartował, mówiąc, że nie ma na świecie drugiego takiego elektryka, który by dostał Nagrodę Nobla.
Organizatorami olimpiady byli: Uniwersytet Gdański, Gmina Czersk oraz Fundacja im. Lecha Wałęsy.

4

Naszemu uczniowi serdecznie gratulujemy sukcesu i tak dobrze rozpoczętego roku!
Ucznia przygotowała – mgr Bogusława Wajdzik.

I LO w Olkuszu 

Źródło: http://www.olimpiada-noblowska.pl/fina—-galeria.html

5

9

10

11

12

13

15

16

17

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze