mis2016

Pluszowy miś – mały, duży, z kokardką czy w kubraczku nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Dla większości dzieci pluszowe misie są niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu, najlepszym przyjacielem i powiernikiem dziecięcych sekretów. I chociaż pierwszy miś powstał aż 114 lat temu, to do dzisiaj misiowe przytulanki pozostają najpopularniejszymi zabawkami na całym świecie, wywołują uśmiech na każdej dziecięcej buzi i obchodzą swoje święto! 

Dlatego też, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia 24 i 25 listopada 2016 r. dzieci (i ich pluszowe misie) z olkuskich Przedszkoli Nr 3, 4, 7, 13, Niepublicznego Przedszkola AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA,  Niepublicznego Przedszkola „DELFIN”,  Integracyjnego Niepublicznego Przedszkola TĘCZOWA KRAINA, Językowego Przedszkola Niepublicznego „Kraina Wiewiórek” oraz z Przedszkola w Żuradzie wzięły udział w zajęciach organizowanych cyklicznie przez olkuską Bibliotekę w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

mis22016

Uczestnicy spotkań m.in. poznali historię pluszowej zabawki, ale też misie – książkowych i filmowych bohaterów. Przedszkolaki wysłuchały również fragmentów opowiadań o pluszowych misiach oraz brały udział w ciekawych zabawach i konkursach. Na zakończenie wspólnej zabawy przedszkola otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Historia pluszowego misia sięga 1902 r. kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych –  Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem wydarzenia był pewien dziennikarz, który uwiecznił sytuację na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton – właściciel sklepu z zabawkami, który wpadł na pomysł produkcji pluszowych misiów. I tak właśnie powstał uwielbiany przez wszystkich na całym świecie miś Teddy Bear – niekwestionowany król zabawek.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze