Gołaczewy
Gospodarzem tegorocznych dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych były Gołaczewy, największa wieś w gminie Wolbrom. Tradycyjne obchody święta plonów rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna odprawiona przez liczne grono kapłanów pod przewodnictwem pasterza diecezji sosnowieckiej ks. biskupa Artura Ważnego w kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny. W czasie Eucharystii, tuż przed ofiarowaniem ks. Biskup poświęcił wspaniałe wieńce, przygotowane przez członkinie 49 kół gospodyń wiejskich i grup wieńcowych z terenu powiatu olkuskiego i całej diecezji.
Po Mszy Świętej zgromadzeni licznie gospodarze wraz gośćmi dożynkowymi prowadzeni przez orkiestrę dętą ZGH Bolesław przemaszerowali w barwnym korowodzie dożynkowym spod kościoła na pobliskie boisko szkolne. Tam dokonano tradycyjnych obrzędów dożynkowych: starostowie dożynek, Anna Pasich i Mateusz Janik, rolnicy z Gołaczew przekazali na ręce ks. Biskupa Artura Ważnego, starosty olkuskiego Bogumiła Sobczyka oraz burmistrza Radosława Kusia dorodne bochny wypieczone z tegorocznych zbóż, aby sprawiedliwie podzielili je między uczestników obrzędu. Swoje dary przekazali gospodarzom dożynek także lokalni pszczelarze.
Następnie komisja konkursowa dokonała ogłoszenia wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który będzie reprezentował Diecezję Sosnowiecką na Centralnych Dożynkach w Częstochowie. Ocena arcydzieł przygotowanych przez gospodynie i gospodarzy z 49 grup wieńcowych (21 – z gminy Wolbrom, 20 – z terenu powiatu olkuskiego i 8 – z pozostałych części naszej diecezji), jak to podkreśliła przewodnicząca jury – Dominika Bugaj, wiceburmistrz MiG Wolbrom, była arcytrudna, dlatego kierowano się określonymi kryteriami. Wieniec powinien być zrobiony z czterech zbóż, zawierać elementy naturalne – zioła, kwiaty, warzywa i owoce, a także symbol religijny. Oceniano też stopień trudności przygotowania i ogólną estetykę wieńca.
Nagrodę za miejsce czwarte, ufundowaną przez duszpasterza rolników Ks. Leszka Kołczyka, przyznano grupie wieńcowej Woli Kalinowskiej (gm. Sułoszowa). Nagroda od burmistrza Radosława Kusia za miejsce trzecie przypadła gospodyniom z Zagórowej (gm. Trzyciąż). Miejsce drugie zajęła grupa wieńcowa gospodarzy dożynek, czyli KGW z Gołaczew, a nagrodę dla nich ufundował starosta Bogumił Sobczyk. Dość nietypowy wieniec zwycięski, uhonorowany pierwszą nagrodą, której fundatorem był biskup sosnowiecki wykonało KGW Zasępianki z Zasępca. Pamiątkowe nagrody i dyplomy otrzymały również pozostałe grupy wieńcowe.
Na wyjątkową dożynkową atmosferę złożyły się także występy lokalnych talentów, stragany i stoiska z regionalnymi wyrobami, wystawa sprzętu rolniczego i prezentacje instytucji związanych z rolnictwem. Nie zabrakło dobrego jedzenia i napitków, a zabawa trwała do późnej nocy. Mieszkańcy Gołaczew zadbali także o udekorowanie swojej wsi na przywitanie dożynkowych gości. Ogrodzenia wielu posesji były pięknie i oryginalnie ozdobione, wzbudzając powszechny zachwyt przechodniów. Za ten wkład w obchody święta plonów władze gminy Wolbrom doceniły zaangażowanych mieszkańców Gołaczew drobnymi upominkami.