W Rabsztynie ponownie powiało historią. Tym razem miejsce średniowiecznych rycerzy zajęli sarmaci odziani w piękne kontusze, żupany i słuckie pasy. Byli także husarze na koniach i ogłuszające armaty.
Powodem spotkania było Święto Szlaku Orlich Gniazd 2018, będące festynem historycznym upamiętniającym 430. rocznicę śmierci dowódcy załogi rabsztyńskiego zamku płk. Gabriela Hołubka. Wydarzenie weszło w ramy programowe Juromanii.
– Rabsztyńskie wzgórze w sobotę odwiedziły setki osób. Świetnej zabawie towarzyszyły pożyteczne lekcje historii. Nie zabrakło barwnych strojów oraz efektownych pokazów – wspomina Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn, będący przedstawicielem jednego z głównych organizatorów imprezy.
Na początek byliśmy świadkami oficjalnego powitania gości, któremu towarzyszyła salwa honorowa z armaty czarnoprochowej. Lont odpaliła wiceburmistrz Bożena Krok. Po kilku słowach podziękowań i życzeń udanej zabawy, prezentacji Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej oraz innych grup rekonstrukcyjnych biorących udział w historycznej zabawie w Rabsztynie dokonał Alfred Pyko, prezes Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa.
Zaraz potem na rower wsiedli uczestnicy Rodzinnego Rajdu po olkuskich Szlakach Rowerowych (blisko 70 osób), którzy na dwóch kółkach wyruszyli w malowniczą trasę prowadzącą Szlakiem Orlich Gniazd.
Na tych, którzy pozostali pod zamkiem czekała etiuda teatralna pt. „Wziąć w sposobie, mocium panie” opracowana na podstawie fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry. Reżyserem i scenarzystą sztuki jest dobrze znany lokalnej społeczności Przemysław Kania – m.in. aktor Teatru Zagłębia.
Wielkie poruszenie wśród publiczności wywołał pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Była gonitwa do pierścienia, a także efektowne ścinanie w galopie. W samo południe rozpoczęła się natomiast sesja popularnonaukowa z okazji 430. rocznicy śmierci dowódcy załogi zamku Rabsztyn płk. Gabriela Hołubka. Sesję przygotował Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”. Jednak najbardziej widowiskowym elementem sobotniej imprezy była plenerowa sztuka „Walka o tron po śmierci Batorego”, której kulminacyjnym momentem okazała się bitwa oddziału płk. Gabriela Hołubka z najemnikami Maksymiliana Habsburga. Grzmiały armaty, szczękały szable walczących na moście, ale zamek ostatecznie udało się obronić. Finałem była scena koronacji Zygmunta III Wazy – króla, który panował w Polsce najdłużej ze wszystkich władców.
Wieczorem na scenie pod zamkiem rozpoczęły się warsztaty, a następnie koncert zespołu Dzikie Pola, który zaprezentował program „Ukraińska biesiada”. Nie zabrakło również opowieści z życia codziennego legendarnych kozaków. Tylko szkoda, że pogoda nie dopisała, bo frekwencja mogła być znacznie lepsza.
Dodatkowo, przez całą sobotę w szlacheckim obozowisku rozbitym za fosą, turyści i widzowie mogli podziwiać broń, uzbrojenie oraz pozować do zdjęć z rekonstruktorami. Mieli także możliwość zapoznania się z podstawami fechtunku szablami i strzelania z łuku. Atrakcji żywo związanych z historią i rozrywkami z czasów sarmackich było pod dostatkiem także dla dorosłych.
Pod zamkiem stanęły też namioty organizatorów i partnerów akcji – Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Stowarzyszeń: „Zamek Rabsztyn”, „Wszyscy dla Wszystkich” i „SIMO”. Były konkursy z nagrodami, koło fortuny, warsztaty plastyczne i rzemieślnicze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się interaktywne happeningi w wykonaniu „Glutaminianu Sodu”. Wiele osób skorzystało też z akcji „Zwiedzamy Zamek Rabsztyn z ulgą” przygotowanej przez olkuski MOK, w ramach której można było zwiedzić warownię w cenie biletu ulgowego.
Organizatorami Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2018 były: PTTK Oddział Olkusz oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Współorganizatorzy: Miasto i Gmina Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”.
Partnerzy wydarzenia: Podolski Regiment Odprzodowy i Małopolska Chorągiew Husarska z Krakowa, grupa teatralna „Glutaminian Sodu”, Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla wszystkich”, Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” oraz Małopolski System Informacji Turystycznej.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Przegląd Olkuski.
{joomplu:81418}{joomplu:81410}{joomplu:81431}