22 kwietnia 2013r. I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu odwiedził niezwykły gość –  Kazimierz Sowa – ksiądz, dziennikarz, publicysta i podróżnik, mieszkający obecnie w Warszawie. Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczynał jeszcze w prasie drugiego obiegu. W latach 2001-2005 szefował Radiu Plus, a od 2006r. jest Dyrektorem telewizji Religia.TV. Jest także stałym komentatorem TVN24. Publicystyka ks. Sowy obejmuje zarówno media tradycyjne, jak prasę i telewizję, jak i opiniotwórcze portale internetowe. Na przestrzeni 20 – tu lat współpracował z Rzeczpospolitą, Dziennikiem, Życiem Warszawy oraz tygodnikami Wprost, Newsweek Polska i Polityka. W latach 90-tych publikował także na łamach Gościa Niedzielnego oraz był wykładowcą na Podyplomowych Studiach Dziennikarstwa w PAT w Krakowie.
Jego filmy dokumentalne, poświęcone rosyjskim katolikom żyjącym za Uralem, czy pracy polskich kapelanów wojskowych w Afganistanie, zostały wyróżnione na międzynarodowych festiwalach filmowych. Za stworzenie kanału religia.tv  w 2009 roku został uhonorowany nagrodą „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka, a rok później otrzymał nagrodę główną im. Władysława Grabskiego w konkursie NBP za cykl programów promujących etykę w biznesie.
Uwielbia podróże i politykę. Polityka – to rodzinne zainteresowania. Ksiądz Kazimierz jest bratem Marszałka Woj. Małopolskiego – Marka Sowy.
Pretekstem spotkania z młodzieżą stała się wydana ostatnio książka ks. Kazimierza pt. „Moje syberyjskie podróże”. Ks. Kazimierz przedstawił uczniom prezentację o Syberii. Opowiedział o tej niezwykłej krainie, różnorodności kulturowej i religijnej jej mieszkańców, o tradycjach prawosławia i starowierach oraz Polakach do dziś żyjących na Syberii.

Ks. Kazimierz napisał w swojej książce tak: „Syberię pokochałem za jej bezkres, niepowtarzalny urok krajobrazów i gościnę, której doświadczy każdy, kto lubi ludzi. Ta kraina przez Polaków bywa często nazywana „nieludzką ziemią”. Ale dla dzisiejszych mieszkańców, tej największej geograficznie i najbogatszej części Rosji, Syberia jest domem i miejscem normalnego życia. Żeby to zrozumieć, trzeba tam pojechać i trochę pobyć ze współczesnymi Sybirakami. Pójść z nimi do bani, pojechać na rybałkę, przypomnieć sobie język, pośpiewać rosyjskie pieśni.

Znana podróżniczka i dziennikarka – Martyna Wojciechowska, napisała tak o księdzu i jego książce: „Po pierwsze ksiądz Kazimierz Sowa jest najfajniejszym księdzem jakiego znam. Po drugie to mądry i przenikliwy facet, a swoją wiedzę teologiczną łączy z niezwykłą wrażliwością i umiejętnością obserwowania świata i ludzi, którzy go zamieszkują. Po trzecie nie dziwię się, że na cel swoich podróży i pisania wybrał Syberię, bo to kraina prawdziwa na wskroś. Tak, jak on sam. Ale nie każdy potrafi to dostrzec, a tym bardziej – opisać. Jemu się udało zrobić to wspaniale i wciągająco. Jest takie rosyjskie powiedzenie , że „na Syberii sto kilometrów, to nie odległość, minus 20 stopni, to nie mróz, a wódka, to nie alkohol” – pisze Kazimierz Sowa. Ksiądz niezwykle ciekawie opowiadał o swoich podróżach, wciągając, w ten daleki świat, młodych słuchaczy. Spotkanie zorganizowała mgr Bogusława Wajdzik.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze