fajerwerki

Przed nami Sylwester, jedyna w całym roku taka noc, kiedy spać nie wypada. O północy wzniesiemy noworoczne toasty, a niebo rozświetli się fajerwerkami. Niestety często połączenie alkoholu lub młodzieńczej fantazji z materiałami pirotechnicznymi kończy się tragicznie. Jak zwykle warto kierować się zdrowym rozsądkiem.

Brak wystarczającej wiedzy i doświadczenia z fajerwerkami, każdego roku jest przyczyną wielu poparzeń i okaleczeń. W tę wyjątkową noc cierpi także nasz słuch. W wielu przypadkach rany są powodem nieodpowiedzialnego zachowania osób odpalających sztuczne ognie. Dotyczy to nie tylko nietrzeźwych, ale także dzieci i młodzieży. Zgodnie z polskim prawem, sprzedaż materiałów pirotechnicznych niepełnoletnim jest zakazana, a ci którzy mimo wiedzy na ten temat sprzedają je bez względu na wiek swoich klientów muszą się liczyć z karami grzywny, a nawet z pozbawieniem wolności do dwóch lat.

Kupujesz, sprawdź
Jeśli już decydujemy się na zakup fajerwerków powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Sprawdźmy czy:
– obudowa materiałów nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń),
– elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,
– lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,
– podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,
– instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i czy zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Używasz, pamiętaj
Sam zakup bezpiecznych materiałów pirotechnicznych to połowa sukcesu. Druga kwestia dotyczy ich użytkowania. Poniżej kilka cennych rad przy wyborze miejsca i sposobu odpalania:
– upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu bowiem miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową,
– czytaj instrukcje – bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta,
– zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem,
– wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne,
– jeśli ładunek nie wystrzelił nigdy nie próbuj go ponownie odpalić.

Ekstremalny stres dla zwierząt
Sylwester to niestety ciężki czas przede wszystkim dla czworonogów. Huku towarzyszącego wybuchowi materiałów pirotechnicznych boją się w szczególności psy. Północ to dla nich ekstremalny stres. Są jednak metody, dzięki którym zwierzęta łatwiej przechodzą przez ten okres. Podstawowym zadaniem jest przyzwyczajenie psa do tego, że hałas to nic złego. Sposobem by zastąpić złe skojarzenie dobrym, jest powiązanie bodźca z czymś pozytywnym. Może to być jedzenie lub wspólna zabawa. W trakcie tej czynności odtwarzamy dźwięki fajerwerków. Jak mówią specjaliści z branży szkolenia psów i terapii ich zachowań, ważne by odpowiednio dobrać poziom dźwięku – hałas nie może być szemraniem w tle, pies musi na niego zwracać uwagę: odwracać głowę, strzyc uszami, zerkać. Nie należy jednak przesadzić, dźwięki nie mogą wywoływać stresu. Do tej terapii można też dołączyć bodźce zapachowe i wizualne – tu dobrze sprawdzają się sypiące iskrami sztuczne ognie. Zapalamy je wraz z odgłosami, nie pozwalając się psu do nich zbliżać. Jeśli to nam się nie uda, to warto czworonogi na ten czas zamknąć w domach i przygotować im grubsze posłanie. One cierpią tak jak ludzie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze