Gmina Trzyciąż

Gmina Trzyciąż obchodzi właśnie jubileusz lokacji jednej z większych miejscowości wchodzących w jej skład. 750-lecie lokacji wsi Zadroże stało się znakomitą sposobnością do spotkań wszystkich pokoleń mieszkańców, sięgnięcia po stare pamiątki, dokumenty, zdjęcia. Dzięki pozyskaniu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 lokalna społeczność w ostatnich miesiącach realizowała m. in. projekt „Czas wspomnień – spotkania międzypokoleniowe z historią w tle”. Kulminacja jubileuszu odbędzie się w niedzielę 5 czerwca br.

W ostatnich miesiącach w Zadrożu odbyły się trzy spotkania grup mieszkańców z różnych środowisk: młodzieży szkolnej, gospodyń wiejskich i seniorów, poświęcone historii i tradycjom związanymi z wsią Zadroże. Moderatorem wszystkich spotkań był znany regionalista, historyk Jacek Sypień, który nie tylko przybliżał mieszkańcom wiedze o ich przodkach i dziejach rodzinnej miejscowości, ale także – na podstawie zebranych materiałów – przygotował piękną, ponad stu stronicową monografię, w której znaleźć można znakomicie opracowane materiały dotyczące dziejów Zadroża od czasów najdawniejszych do końca II wojny światowej, na tle ważnych wydarzeń historycznych, życia codziennego i losów społeczności lokalnej. Wydawnictwo, które powstało w ramach realizacji przez OSP Zadroże projektu grantowego LGD „Nad Białą Przemszą” pn. „Czas wspomnień – spotkania międzypokoleniowe z historią w tle” będzie dostępne dla zainteresowanych na jubileuszowym festynie, który zaplanowano na 5 czerwca 2022 r.

„Jestem głęboko przekonany, że lektura książki dostarczy mieszkańcom Zadroża nie tylko wiedzy o przeszłości wsi, ale stanie się także inspiracją do szukania swych rodzinnych korzeni” – napisał we wstępie do monografii wójt Roman Żelazny, jednocześnie urodzony zadrożanin. „Na kartach książki wielu z Państwa odnajdzie swoich przodków. Publikacja daje nam także możliwość poznania osób szczególnie zasłużonych dla sołectwa. Nie tylko tych, którzy walczyli z bronią w ręku o wolną Polskę, ale także tych, którzy swoją codzienną pracą i działalnością społeczną wzbogacali obraz wsi. Zebranie rozproszonych informacji o dziejach Zadroża wymagało wiele pracy. Konieczne były zarówno poszukiwania w archiwach, lektura wielu książek, jak również rozmowy z mieszkańcami, którzy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami i rodzinnymi fotografiami. Dlatego chciałem serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wniosły swój cenny wkład w powstanie niniejszej publikacji. Jestem głęboko przekonany, że książka stanie się dla mieszkańców Zadroża ważnym świadectwem historycznym dla przyszłych pokoleń, które swoimi codziennymi losami będą pisały dalszy ciąg naszej wspólnej historii”- czytamy we wstępie do książki.

Uroczystości związane z podsumowaniem obchodów 750-lecia lokacji Zadroża, na które władze wójt Roman Żelazny oraz mieszkańcy Zadroża serdecznie zapraszają, odbędą się w najbliższą niedzielę, 5 czerwca 2022 r. Będziemy uczestnikami tego wydarzenia i z pewnością przekażemy naszym Czytelnikom relację z obchodów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze