simo onz2

W piątek, 17 kwietnia 2015 r., w Sali plenarnej Starostwa Powiatowego w Olkuszu odbyła się pierwsza edycja projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO „Symulacja Rady Bezpieczeństwa ONZ”. Motywem przewodnim projektu była obecna sytuacja na Ukrainie.

Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej, wprowadzającej do tematyki Symulacji Obrad ONZ (Model United Nations) oraz praktycznej, podczas której uczestnicy prowadzili debatę na zadany temat (rezolucja w sprawie sytuacji na Ukrainie), ćwicząc swoje zdolności retoryczne i umiejętność wystąpień publicznych.

 

Model ONZ (Model United Nations – MUN) jest to symulacja obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych lub innych ciał, w których reprezentowane są państwa członkowskie. Polega na wcieleniu się przez młodych ludzi, głównie studentów lub licealistów, w rolę delegatów państw członkowskich ONZ i reprezentowania stanowiska przydzielonego lub wylosowanego kraju.

simo onz3

W trakcie symulacji obrad poszczególnych jednostek Narodów Zjednoczonych zadaniem uczestników jest wcielenie się w rolę Ambasadorów państw, aby godnie je reprezentować oraz w ich imieniu dyskutować, przemawiać i lobbować. Swe zadania delegaci będą wypełniać zarówno podczas sesji formalnych, jak i kuluarowych rozmów, które również są wzorowane na rzeczywistości obrad ONZ.

Uczestnicy szukają sojuszników w swoim gronie, celem wypracowania tekstu rezolucji  zawierającej listę sposobów rozwiązania dyskutowanego problemu. Propozycji może być kilka, zależnie od układu sojuszów. Proponowane teksty rezolucji zostają poddane pod głosowanie, celem wyłonienia ostatecznego stanowiska obradujących.

simo onz4

Podczas debaty każdemu uczestnikowi przypadła zaszczytna rola reprezentowania na szczeblu ambasadora jednego z państw członkowskich ONZ. W projekcie wzięli udział uczniowie olkuskich szkół ponadgimnazjalnych pod opieką nauczycieli. Uczniowie, podzieleni na zespoły reprezentujące poszczególne kraje wchodzące w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ mieli za zadanie wypracować rezolucję w sprawie sytuacji panującej na Ukrainie.

simo onz

Było to pierwsze z cyklu spotkań szkoleniowych organizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO we współpracy z Instytutem Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i pod patronatem olkuskiego Starosty oraz Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Celem projektu było upowszechnienie wiedzy o problemach współczesnego świata, struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz roli jaką odgrywa w rozwiązywaniu konfliktów. Równie istotnym celem konferencji jest rozwijanie umiejętności dyplomatycznych uczestników projektu.

Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lomez1
lomez1
9 lat temu

Oczywiście piszę do Licealistów.

lomez1
lomez1
9 lat temu

Ja piernicze… racja weźcie się za jakąs porządną robotę!

gddjuvc
gddjuvc
9 lat temu

Nie dla pomocy Ukrainie! Mało mamy problemów w kraju a oni chcą kozakom pomagać.

Młody
Młody
9 lat temu

Czy rezolucja będzie w wybranym kierunku, Rosjanie czy banderowcy czy pomoc biednym Ukraińcom czy ich bogatym oligarchom czy może bedzie obiektywna ze wszystkimi problemami Ukrainy ?

PLT
PLT
9 lat temu

Tak jako, że jestem członkiem rady osiedla, tym zajmuję się w weekendy. Ostatnio zbierałem śmieci, tak że i pozamiatam jak będzie trzeba. Zrozumcie w końcu każdy ma jakieś hobby po pracy, wolne popołudnia i weekend, ktoś lubi ryby, rower,tenis,pisanie krytyki na forach, projekty dla młodzieży czy imprezy. Po prostu róbmy wszyscy to co lubimy i nie krytykujmy bez powodu tylko dla tego żeby komuś zrobić na złość 🙂

anzelm
anzelm
9 lat temu

A może by tak w czynie społecznym pozamiatał ulice na osiedlu? 😀

x1000
x1000
9 lat temu

Mateuszu weź się za robotę!

PLT
PLT
9 lat temu

Ponadto jaki jest widoczny problem w Olkuszu? Wytworzyło się grono zawodowych hejterow, którzy swoje niepowodzenia przekładają na krytykę wszystkiego na forach i na łamach lokalnej prasy. Proszę mi uwierzyć, każdy ma swoje pomysły i swoje wizję, ale należy je wprowadzić w życie. Bo inaczej czym jest krytyka bez własnego działania w tym temacie? Ponadto napiszę szczerze, widać że słabo znacie temat, jakbyście poznali ile prywatnego czasu, środków i zdrowia, każdy z spolecznikow przeznacza na projekt inaczej byście pisali…(przygotowanie materiałów naukowych, biurowych, wysyłanie maili, telefony do szkol, na uniwersytet, do nauczycieli, spotkanie z młodzieżą przed projektem, projekt i druk dyplomów etc.) ja was świetnie rozumiem mi też by się nie chciało, na szczęście lubię to co robię. Miłego dnia życzę:)

PLT
PLT
9 lat temu

Projekt zrobiłem z własnych środków 100%, przygotowałem akademickie materiały, zaprosiłem pracownika naukowego… i najbardziej ambitna młodzież przybyła bo było im to ciekawe! (niektórzy uczestniczyli w podobnym projekcie w Opolu, Lublinie i znali formę debaty, wręcz byli pod wrażeniem że ktoś zrobił coś takiego w Olkuszu, a liczba 10 osób to był mój cel to nie masowka dla wszystkich a debata dla najbardziej ambitnych) to projekt dla młodzieży, nie wiem czy nastolatków interesuję już problem bezrobocia czy służby zdrowia, jednak wg mnie bardziej interesuję ich jaki kierunek wybrać na studia i miło im było spotkać osoby z środowiska akademickiego.

m8m
m8m
9 lat temu

Bardzo przykre jest to, że młodzi ludzie nie chcą uczyć się rozmawiać, dyskutować. Takie zajęcia są ok dla ludzi, którzy chcą coś zrobić, a nie mają nawyku płynnego, logicznego mówienia mają kłopoty w rozmowach z pracodawcami, czy w innych życiowych sytuacjach. W organach samorządowych uczestniczą często ludzie, których wypowiedzi są nielogiczne i niezrozumiałe, słyszy się jakiś bełkot. Gdyby mieli szansę poćwiczyć na takich szkoleniach, debatach to i posiedzenia Rady samorządowej wyglądałyby lepiej. Praktyka czyni mistrza! Gratuluję organizatorom. Należy ufać, że ten projekt rozwinie się, a młodzi chętnie będą się zgłaszali. Nie są wyrzucone pieniądze w błoto, to jest inwestycja w edukację. W przyszłości młodzież uczestnicząca w takich zajęciach sprawdzi się w polityce samorządowej a może ogólnokrajowej.

Co ja czytam
Co ja czytam
9 lat temu

Mateuszu nie unoś się tak. Jako człowiek z wyższym wykształceniem i doktorant chyba powinieneś przyjąć krytykę na klatę a nie wyzywać ludzi w Internecie. Kolega wyraził swoją opinię, ja swoją a Ty wyjeżdżasz na nas, że nic nie robimy, ba nawet nie potrafimy. Trochę niepoważnie.
Po co robić bezsensowny projekt który nikomu nie służy tylko Twojemu ego. Widocznie młodzi olkuszanie w czterech literach mają problemy Ukrainy bo w bardziej interesuje ich problem bezrobocia w Polsce, zbliżające się wybory czy kulejąca służba zdrowia. Pogódź się z tym, że ktoś kto nie podziela Twoich zainteresować niekoniecznie musi od Ciebie gorszy.

PLT
PLT
9 lat temu

ten fan wschodnich systemów to doktorant i wykładowca specjalizujący się w temacie wschodnich systemów politycznych, a zarówno organizator projekty. Ponadto fakt kasa wydana w błoto tylko, że moja prywatna! Nie wziąłem nawet złotówki z środków publicznych! Zrobiłem to w swoim wolnym czasie z swoich środków, żeby coś się w tym mieście działo. A że wy osoby które nie robią nic tylko krytykują, negatywnie się odnoszą do wszystkiego to wręcz powód do dumy że tak piszecie, może w końcu wy zaczniecie coś działać. Rozumiem że boli was, że ktoś coś robi, boli że i wy chcielibyście ale nie potraficie ,może i też nie mieści wam się w głowie, że ktoś robi coś tylko z idei właśnie chcę to podkreślić z idei nie za kasę! PS. w całej Polsce, ba na świecie robi sie tego typu projekty, a w Olkuszu? A w Olkuszu on jest bez sensu….

Cichosza
Cichosza
9 lat temu

Zamordowali 20-letnią Polkę,uczestniczkę pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Co ja czytam
Co ja czytam
9 lat temu

Kto pisał ten artykuł? Po co powtarzać kilka razy w koło te same informacje które nie wnoszą nic nowego do tematu.
Jak zawsze kasa wywalana w błoto. Czterech licealistów na krzyż, jeden doktor z Krakowa i jeden zapalony młody hmm… fan wschodnich systemów. suuuper

Mlody_Olkuszanin
Mlody_Olkuszanin
9 lat temu

Bezsensu.