olkusz na starej pocztówce8

Przez najbliższe dwa miesiące na olkuskim rynku można oglądać plenerową wystawę „Olkusz na starej pocztówce”, przygotowaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Otwarcie wystawy odbyło się w czwartek 16 kwietnia.

Młodzież szkolną, która przyszła na otwarcie wystawy powitał Waldemar Czarnota, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Mówiąc o idei, jaka przyświecała organizacji tej ekspozycji wspomniał, że prezentowaną w lutym br. w Centrum Kultury MOK wystawę oryginalnych pocztówek olkuskich obejrzało przeszło tysiąc osób. Dlatego ze względu na duże zainteresowanie wystawą, postanowiono przygotować jej plenerową wersję. Podziękował obecnemu na otwarciu wystawy panu Markowi Piotrowskiemu, właścicielowi pocztówek prezentowanych na wystawie, który krótko opowiedział o swojej pasji. Następnie uczniowie olkuskiego Zespołu Szkół nr 3, którzy pod opieką pań Anny Kluczewskiej i Doroty Kyzioł uczestniczyli w otwarciu wystawy, wzięli udział w quizie o olkuskich pocztówkach. Z kolei pierwsi zwiedzający wystawę, czyli drugoklasiści z olkuskiej SP 9, którzy tego dnia zwiedzali Olkusz pod opieką pań Barbary Tondos i Jolanty Piątek, uczestniczyli w zaimprowizowanym konkursie nawiązującym do tematu wystawy.

olkusz na starej pocztówce

Wystawa „Olkusz na starej pocztówce”, przygotowana przez pracowników Działu Wystawienniczo-Muzealnego i Promocji Miasta i Gminy Olkusz MOK składa się z 20 plansz, na których zaprezentowano prawie 150 pocztówek ze zbiorów Marka Piotrowskiego oraz kilkanaście współczesnych kart pocztowych. Opatrzone komentarzem pocztówki prezentowane na wystawie zostały podzielone na działy tematyczne obejmujące poszczególne obiekty w Olkuszu (m. in. rynek, kościół św. Andrzeja, Starówka, wieża ciśnień, dworzec kolejowy, szkoły, fabryki i kopalnie, czy zamek Rabsztyn), a także przedstawiające ciekawe miejsca na terenie ówczesnego powiatu olkuskiego, np. zamki na Szlaku Orlich Gniazd.

olkusz na starej pocztówce1

Uzupełnieniem wystawy są ilustrowane archiwalnymi pocztówkami plansze, na których w ciekawej formie przedstawiono historię Olkusza w początkach XX wieku oraz historię olkuskich pocztówek. Marek Piotrowski, który udostępnił swoje zbiory na wystawę mieszka w Olkuszu, jego tworzona od 11 lat kolekcja składa się z kilkuset kart pocztowych dotyczących ziemi olkuskiej.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony internetowy konkurs fotograficzny nawiązujący do wystawy „Olkusz na starej pocztówce”. Zadaniem uczestników będzie wykonanie fotografii pokazującej współczesny wygląd miejsca uwiecznionego na dowolnie wybranej starej pocztówce prezentowanej na wystawie.

olkusz na starej pocztówce2

Plenerowa wystawa „Olkusz na starej pocztówce” jest kolejną taką ekspozycją przygotowaną przez pracowników Działu Wystawienniczo-Muzealnego i Promocji Miasta i Gminy Olkusz MOK. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na olkuskim rynku prezentowane były wystawy: „Święty Jan Paweł II na ziemi olkuskiej” oraz „Bergamo. Miasto pułkownika Francesco Nullo i włoskich partnerów Olkusza”, a także wystawa z okazji jubileuszu 85-lecia szpitala w Jaroszowcu.

Tekst i zdjęcia: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu – Dział Wystawienniczo-Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz

olkusz na starej pocztówce3

olkusz na starej pocztówce4

olkusz na starej pocztówce5

olkusz na starej pocztówce6

olkusz na starej pocztówce7

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze