Po przeczytaniu artykułu p.t. „Szpital ma nowego dyrektora” zamieszczonego w Przeglądzie Olkuskim w dniu 7 sierpnia b.r., oraz po analizie oferty, którą spółka Nowy Szpital ze Szczecina złożyła na konkurs, ogłoszony przez Zarząd Powiatu w Olkuszu, na prowadzenie olkuskiego szpitala, pragnę zabrać głos w tej sprawie kolejny raz.
Z treści artykułu wynika, że Zarząd Powiatu w Olkuszu osiągnął ogromny sukces, gdyż wynegocjował bardzo dobre warunki umowy ze spółką, w tym czynsz miesięczny za dzierżawę majątku nieruchomego i ruchomego szpitala w wysokości 70 tys. zł. Tymczasem smutna rzeczywistość jest następująca:
– Zarząd Powiatu w Olkuszu, zdecydował się wydzierżawić ogromny majątek naszego powiatu spółce aż ze Szczecina, na 25 lat, tj. do 2034 roku włącznie, za kwotę 70 tys. zł. miesięcznie. W okresie 25 lat powiat otrzyma za dzierżawę tego majątku tylko 21 mln zł.
– Spółka zobowiązuje się zaoszczędzić na funduszu przeznaczonym na ochronę zdrowia naszych mieszkańców, co roku, co najmniej 10 % wartości kontraktu naszego szpitala, z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt ZOZ w Olkuszu z NFZ w 2000 r. wynosił ok. 27 mln zł., a w 2008 r. wyniósł już prawie 44 mln zł., czyli w tamtym okresie jego wartość rosła co roku o 6%. Zakładając, że wartość kontraktu w okresie dzierżawy, będzie rosła w każdym roku również o 6%, wówczas w roku 2034 kontrakt naszego ZOZ u może wynieść ok. 188 mln zł. Jeżeli co roku, spółka zaoszczędzi 10 % wartości kontraktu, to w ciągu 25 lat może ona osiągnąć łączny zysk w wysokości ponad 256 mln zł.
– Powiat może objąć tylko 30 % udziałów w spółce Nowy Szpital ze Szczecina, czyli będzie miał prawo do zysku w wysokości tylko 30 % , który z 256 mln zł. wynosi 77 mln zł.
– PRZY TAKIM ZAŁOŻENIU DLA SPÓŁKI NOWY SZPITAL ZE SZCZECINA POZOSTAŁBY ZYSK W WYSOKOŚCI AŻ 179 mln zł.
Dla porównania podam, że budżet całego naszego powiatu na 2009 rok wynosi niewiele ponad 80 mln zł., czyli oddajemy zysk w wysokości dwuletniego budżetu naszego powiatu.
– Spółka obiecuje, że przez pierwsze 5 lat dzierżawy cały zysk przeznaczy na inwestycje w szpitalu, ale przecież będzie to ich udział w majątku powiatu.

Szanowni Państwo.
Przedstawiłem Państwu bardzo uproszczony szacunek, celem zorientowania Państwa o co chodzi w tym całym „ PRZEKSZTAŁCANIU NASZEGO SZPITALA”.
CHODZI O DUŻE PIENIĄDZE, przeznaczone na ochronę zdrowia mieszkańców naszego powiatu, których sporą część Zarząd Powiatu w Olkuszu chce wyprowadzić z naszego, zadłużonego powiatu.
TAKIM GOSPODARZOM POWIATU NALEŻY POWIEDZIEĆ – DOSYĆ !!! Jeżeli szpital w Olkuszu musi być niepubliczny, co oczywiście jest niezgodne z obowiązującym prawem, to dlaczego Zarząd Powiatu w Olkuszu nie proponuje utworzyć spółki ze 100 % udziałem naszego powiatu, lub powiatu z udziałem pracowników ZOZ u. Wówczas, jeżeli zaoszczędzimy na leczeniu naszych mieszkańców i pracownikach ZOZ u , to zysk w całości pozostanie w naszym powiecie, a nie zostanie wyprowadzony do Szczecina. A w ogóle po co, wbrew przepisom, tworzyć pierwszy w Małopolsce powiatowy szpital niepubliczny, skoro nasz publiczny od dwóch lat przynosi zysk?. Za 2008 rok ZOZ w Olkuszu wykazał zysk netto w wysokości 4mln 690 tyś. zł. Dlaczego tym zyskiem mamy się dzielić z prywatnym podmiotem?. Dlaczego zmiany formy zarządzania szpitala nie wprowadzano w latach 2002 – 2006, wówczas, kiedy szpital co roku przynosił straty?. Łączna strata do 2006 roku sięgnęła prawie 17 mln zł.
Zachęcam Państwa do udziału w Sesji Rady Powiatu w Olkuszu, która ma się odbyć początkiem września b.r.. Na sesji tej, radni zadecydują o ewentualnej dzierżawie naszego szpitala spółce ze Szczecina. Zachęcam również do udziału w sesjach rad gmin, które do końca sierpnia b.r. mają wydać opinie w tej sprawie. Wszystkie sesje rad są otwarte, więc każdy mieszkaniec ma prawo wstępu na salę obrad z możliwością nagrywania ich przebiegu. Wszystkim Państwu dziękuję za dotychczasowe : listy, telefony, e- maile, komentarze na stronie internetowej Przeglądu Olkuskiego. Nadal jestem do Państwa dyspozycji pod telefonem nr : 0 602 532 076, lub e- mail : janorkisz@wp.pl.

Z wyrazami szacunku
Jan Orkisz
Radny Rady Powiatu w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zbulwersowany
zbulwersowany
12 lat temu

Jeżeli to jest prawdą, że tak ogromne srodki przeznaczone na ochrone zdrowia naszych mieszkańcow, zostaną wyprowadzone do prywatnej kieszeni, to dlaczego prokuratura nie wszczyna z urzedu postepowania w tej sprawie?