Po przeczytaniu artykułu p.t. „Szpital ma nowego dyrektora” zamieszczonego w Przeglądzie Olkuskim w dniu 7 sierpnia b.r., oraz po analizie oferty, którą spółka Nowy Szpital ze Szczecina złożyła na konkurs, ogłoszony przez Zarząd Powiatu w Olkuszu, na prowadzenie olkuskiego szpitala, pragnę zabrać głos w tej sprawie kolejny raz.
Z treści artykułu wynika, że Zarząd Powiatu w Olkuszu osiągnął ogromny sukces, gdyż wynegocjował bardzo dobre warunki umowy ze spółką, w tym czynsz miesięczny za dzierżawę majątku nieruchomego i ruchomego szpitala w wysokości 70 tys. zł. Tymczasem smutna rzeczywistość jest następująca:
– Zarząd Powiatu w Olkuszu, zdecydował się wydzierżawić ogromny majątek naszego powiatu spółce aż ze Szczecina, na 25 lat, tj. do 2034 roku włącznie, za kwotę 70 tys. zł. miesięcznie. W okresie 25 lat powiat otrzyma za dzierżawę tego majątku tylko 21 mln zł.
– Spółka zobowiązuje się zaoszczędzić na funduszu przeznaczonym na ochronę zdrowia naszych mieszkańców, co roku, co najmniej 10 % wartości kontraktu naszego szpitala, z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt ZOZ w Olkuszu z NFZ w 2000 r. wynosił ok. 27 mln zł., a w 2008 r. wyniósł już prawie 44 mln zł., czyli w tamtym okresie jego wartość rosła co roku o 6%. Zakładając, że wartość kontraktu w okresie dzierżawy, będzie rosła w każdym roku również o 6%, wówczas w roku 2034 kontrakt naszego ZOZ u może wynieść ok. 188 mln zł. Jeżeli co roku, spółka zaoszczędzi 10 % wartości kontraktu, to w ciągu 25 lat może ona osiągnąć łączny zysk w wysokości ponad 256 mln zł.
– Powiat może objąć tylko 30 % udziałów w spółce Nowy Szpital ze Szczecina, czyli będzie miał prawo do zysku w wysokości tylko 30 % , który z 256 mln zł. wynosi 77 mln zł.
– PRZY TAKIM ZAŁOŻENIU DLA SPÓŁKI NOWY SZPITAL ZE SZCZECINA POZOSTAŁBY ZYSK W WYSOKOŚCI AŻ 179 mln zł.
Dla porównania podam, że budżet całego naszego powiatu na 2009 rok wynosi niewiele ponad 80 mln zł., czyli oddajemy zysk w wysokości dwuletniego budżetu naszego powiatu.
– Spółka obiecuje, że przez pierwsze 5 lat dzierżawy cały zysk przeznaczy na inwestycje w szpitalu, ale przecież będzie to ich udział w majątku powiatu.

Szanowni Państwo.
Przedstawiłem Państwu bardzo uproszczony szacunek, celem zorientowania Państwa o co chodzi w tym całym „ PRZEKSZTAŁCANIU NASZEGO SZPITALA”.
CHODZI O DUŻE PIENIĄDZE, przeznaczone na ochronę zdrowia mieszkańców naszego powiatu, których sporą część Zarząd Powiatu w Olkuszu chce wyprowadzić z naszego, zadłużonego powiatu.
TAKIM GOSPODARZOM POWIATU NALEŻY POWIEDZIEĆ – DOSYĆ !!! Jeżeli szpital w Olkuszu musi być niepubliczny, co oczywiście jest niezgodne z obowiązującym prawem, to dlaczego Zarząd Powiatu w Olkuszu nie proponuje utworzyć spółki ze 100 % udziałem naszego powiatu, lub powiatu z udziałem pracowników ZOZ u. Wówczas, jeżeli zaoszczędzimy na leczeniu naszych mieszkańców i pracownikach ZOZ u , to zysk w całości pozostanie w naszym powiecie, a nie zostanie wyprowadzony do Szczecina. A w ogóle po co, wbrew przepisom, tworzyć pierwszy w Małopolsce powiatowy szpital niepubliczny, skoro nasz publiczny od dwóch lat przynosi zysk?. Za 2008 rok ZOZ w Olkuszu wykazał zysk netto w wysokości 4mln 690 tyś. zł. Dlaczego tym zyskiem mamy się dzielić z prywatnym podmiotem?. Dlaczego zmiany formy zarządzania szpitala nie wprowadzano w latach 2002 – 2006, wówczas, kiedy szpital co roku przynosił straty?. Łączna strata do 2006 roku sięgnęła prawie 17 mln zł.
Zachęcam Państwa do udziału w Sesji Rady Powiatu w Olkuszu, która ma się odbyć początkiem września b.r.. Na sesji tej, radni zadecydują o ewentualnej dzierżawie naszego szpitala spółce ze Szczecina. Zachęcam również do udziału w sesjach rad gmin, które do końca sierpnia b.r. mają wydać opinie w tej sprawie. Wszystkie sesje rad są otwarte, więc każdy mieszkaniec ma prawo wstępu na salę obrad z możliwością nagrywania ich przebiegu. Wszystkim Państwu dziękuję za dotychczasowe : listy, telefony, e- maile, komentarze na stronie internetowej Przeglądu Olkuskiego. Nadal jestem do Państwa dyspozycji pod telefonem nr : 0 602 532 076, lub e- mail : janorkisz@wp.pl.

Z wyrazami szacunku
Jan Orkisz
Radny Rady Powiatu w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze