1 673 000 zł – na taką kwotę opiewa wartość projektu „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli w Gminie Olkusz”, jaki pracownicy magistratu złożyli w ostatnich dniach do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Wkład finansowy gminy w ten projekt wynosi 94 700 zł. Głównym założeniem ujętym w dokumentach jest organizacja dodatkowych zajęć i wycieczek fakultatywnych dla uczniów, ale skorzystają na nim także nauczyciele, dla których przygotowano różne formy dokształcenia. Polepszyć ma się również stan wyposażenia szkolnych pracowni lekcyjnych.
– Punktem wyjścia do opracowania projektu była „Diagnoza zapotrzebowania w zakresie kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności uczniów” przeprowadzona w 11 szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie miasta i gminy Olkusz przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – informuje Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej w UMiG Olkusz.
W oparciu o diagnozę obejmującą m.in. analizę zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i efektów kształcenia w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych opracowano rzeczowy projekt, który został zgłoszony do poddziałania 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.
Jeśli projekt złożony przez olkuskich urzędników zyska akceptację i równoznaczne z nią dofinansowanie, będzie realizowany od czerwca 2017 roku.
– W ramach projektu we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie całej gminy, zajęcia rozwijające dla uczniów z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych będą organizowane w sposób bardziej praktyczny i atrakcyjny. Pojawią się zajęcia dodatkowe dla uczniów uzdolnionych tzw. kółka zainteresowań oraz wycieczki edukacyjne. Planuje się także poszerzenie zakresu zajęć dydaktyczno-wyrównawczych o zajęcia z przedmiotów przyrodniczych – biologii, geografii i chemii oraz uruchomienie zajęć z fizyki i dodatkowych grup zajęć z matematyki – przekonuje Bożena Krok, wiceburmistrz Olkusza.
Obecnie o zajęcia dodatkowe w szkołach jest niezwykle trudno. Nauczyciele za prowadzenie nadprogramowych lekcji nie dostają wynagrodzenia. Pozostają w szkołach po godzinach z własnej woli. Do ubiegłego roku każdy z pedagogów zobowiązany był do odrobienia w każdym tygodniu tzw. godzin karcianych, wynikających z 42. artykułu Karty Nauczyciela. W roku szkolnym 2016/2017 obowiązku odbycia takich dodatkowych zajęć już nie ma, choć w większości placówek nadprogramowe lekcje wciąż się odbywają. Przykładem jest Gimnzajum nr 4 na os. Słowiki.
– Oczywiście przystąpiliśmy do projektu, który pomaga nie tylko młodzieży, ale także i nauczycielom. Teraz w naszej szkole systematycznie z własnej woli prowadzimy zajęcia dodatkowe, sama też to robię, choć nie dostajemy za to nic poza satysfakcją i podziękowaniami od uczniów. Ciężko tę wdzięczność przeliczyć na pieniądze – mówi Bożena Dłubis, dyrektor olkuskiej „Czwórki”. – Dodatkowe środki płynące z projektu byłyby nieocenioną pomocą dla całego środowiska edukacyjnego. „Żywe” lekcje w terenie, szkolenia, czy chociażby tablice multimedialne mocno ułatwiłyby nam pracę – dodaje nauczycielka fizyki z długoletnim stażem.
Ale sensacja!!! Gmina Olkusz złożyła wreszcie jakiś wniosek.
Pochwalcie się, jak rzeczywiście dostaniecie jakieś pieniądze.
Aha, zapomniałabym – wszystkie pozostałe gminy naszego powiatu i jeszcze powiat też złożyły swoje wnioski do tego naboru.
Przykro to pisać, ale Przegląd Olkuski coraz bardziej zaczyna przypominać Wiadomości TVP. Zamiast informacji, tania propaganda.
Pani Bożena Dłubis wie co mówi. To dobry i doświadczony pedagog.