19 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się gala wręczenia nagród Powiatowego Festiwalu Kultury w dziedzinie „Formy teatralne”. Festiwal odbył się w dniach 26-28 marca  2012 r. i wzięły w nim udział 22 zespoły teatralne z Powiatu. Jury w składzie: Magdalena Medyńska, Michał Skiba, Adam Radosz –  po obejrzeniu 22 prezentacji – dokonało oceny.

W kategorii szkół podstawowych najlepsze okazały się:
I. Zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej ze spektaklem „Cudowna lampa Alladyna”
II. Zespół teatralny „Arlekin” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu ze spektaklem „Zaczarowane cukierki”
III. Zespół teatralny „Bajkoludki” ze Szkoły podstawowej w Braciejówce  ze spektaklem „Sen Doroty”.
Wyróżniono zespoły teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu za spektakl „Kruszynka”, Zespół teatralny „Jeżowiaczki” ze Szkoły Podstawowej w Jeżówce za spektakl „Życie” i Koło teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu za spektakl „Nie ma tego złego”.
Nagrody autorskie otrzymali: Marcin Borowski, Marcin Gajewski, Anita Sołtysik i Jakub Salmiński.

W kategorii gimnazjów przyznano:
I  nagrodę Zespołowi Teatralnemu z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu za spektakl „Czerwony kapturek, czyli tam i z powrotem”,
II nagrodę Teatrowi  „Teatr bez nazwy” z Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu za spektakl „Wilk i 7 koźlątek”.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
III  nagrodę  Zespołowi  „Bez nazwy” z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu za spektakl „Szeroko rozumiane dziecko”.

W kategorii ośrodków kultury:
Trzy pierwsze  nagrody przyznano: Zespołowi Teatralnego z MOK w Olkuszu za spektakl „Szpak Fryderyk”, Zespołowi „Glutaminian Sodu” z MOK w Olkuszu za spektakl „Rury” oraz Zespołowi „Błękitny balonik” z  Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach za spektakl „Koza, kózka i wilk”.
Dwie drugie nagrody zdobyły:
Zespół „Raz, dwa, trzy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach za spektakl „Pod poduszką” i Zespól Teatralny z MOK w Olkuszu za spektakl „Historia pewnego przedmiotu”.

Wyróżniono Zespół  „Konopeum” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach za spektakl „Na początku było słowo”.

W części artystycznej wystąpił ze swoim przedstawieniem  Zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej  Twórcą tego  teatrzyku, który zajął pierwsze miejsce w szkolnych teatraliach już kilkakrotnie, jest tamtejsza nauczycielka języka polskiego mgr Agnieszka Maj. To był pięknie, profesjonalnie przygotowany spektak. Znakomita(!) scenografia, doskonale skomponowane muzyka, piękny tekst  na podstawie ,,Cudownej lampy Alladyna” – no i 18 aktorów z małej szkółki, liczącej 44 uczniów, starannie, poprawnie wypowiadających tekst, sprawnie i z wdziękiem spełniających swoje role. Każdy z aktorów odziany był stylowe szaty odpowiednio grające kolorystycznie. Był nawet balecik.
– Jak powstał ten teatrzyk? – pytamy jego Animatorkę
– Wspólnymi siłami rodziców. Stolarz – rodzic zrobił dekorację, mamy – krawcowe uszyły stroje, rodzice kupili materiał – a do tego doszedł zapał uczniów. Próby prowadzimy w szkole, a przedstawienia odbywamy w  Domu Kultury w Wolbromiu.Tam  nasi rodzice i goście mogą zobaczyć swoje aktorskie pociechy na prawdziwej scenie.
  
 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze