Mieszkańcy Olkusza mogą się przyłączyć do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, którą po raz trzynasty organizuje Stowarzyszenie „Wiosna”. Olkuska drużyna włącza się do niej po raz czwarty. Jest to akcja ciesząca się bardzo dużym zaufaniem społecznym, a paczki przygotowały dla rodzin potrzebujących pomocy dziesiątki tysięcy osób, firm i instytucji, w tym znane w kraju autorytety. W ubiegłym roku 22 rodziny z gminy Olkusz otrzymały prezenty, o które prosiły, a olkuszanie przygotowali w ramach akcji niemal trzysta paczek o łącznej wartości około 30 tys. zł. W tym roku pomoc mogą dostać kolejni.
Akcja opiera się na idei „mądrej pomocy”, więc skierowana jest do rodzin, dla których tego typu wsparcie będzie bodźcem do działania, a nie sposobem na życie. Na czym to polega? – We wrześniu można zgłaszać rodziny i samotne osoby, które zdaniem bliskich, znajomych czy sąsiadów, potrzebują pomocy. Wymagana jest pisemna zgoda zgłoszonej rodziny. Założenie jest takie, że zainteresowani nie mogą się zgłosić sami, ale powinni być wskazani przez innych. Później rodzinę taką odwiedza wolontariusz i poznaje jej historię oraz problemy. Wspólnie określają, jaka konkretnie pomoc materialna jest potrzebna. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie rodzina jest włączana do bazy danych, oczywiście anonimowo, opisana jest jedynie jej sytuacja i konkretne prośby – opowiada Monika Jurek, liderka Szlachetnej Paczki na terenie gminy Olkusz. – Drugim ogniwem jest darczyńca. Wybiera sobie z bazy konkretną rodzinę i przygotowuje dla niej paczkę. Pomostem między nimi jest wolontariusz. Obdarowany i darczyńca nie poznają się osobiście, bo paczki trafiają do magazynu, a stamtąd wolontariusze rozwożą je do zainteresowanych. Były takie sytuacje, że rodzina chciała poznać swojego darczyńcę, a darczyńca rodzinę i jest to możliwe – dodaje Monika.
Olkuska drużyna Szlachetnej Paczki zachęca mieszkańców do spotkań z rodzinami w trudnej sytuacji materialnej i doboru tych osób, dla których pomoc materialna może być realną szansą na poprawę sytuacji, współpracy z darczyńcami przygotowującymi paczki, współpracy z innymi wolontariuszami w rejonie Olkusza i okolic w poszukiwaniu darczyńców, organizacji magazynu i transportu paczek. Jakie rodziny mają największe szanse na włączenie do projektu? Kandydaci powinni spełniać przynajmniej jedno z kryteriów:w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko lub inny domownik, rodzina jest wielodzietna, została dotknięta nieszczęśliwym wypadkiem, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby starsze, samotne, schorowane oraz rodziny znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Każdy z nas zna przynajmniej jedną taką rodzinę, która może krępuje się zwrócić o pomoc, a jej potrzebuje. – Akcja pomyślana jest w ten sposób, że każda z rodzin jest właściwie anonimowa dla ogółu biorących w niej udział. Poznaje ją tylko wolontariusz, który zapewnia dyskrecję. Zachęcamy mieszkańców do zgłaszania rodzin, dla których Szlachetna Paczka będzie szansą na poprawę życia – mówi Monika Jurek. Liderka opowiada, że w dotychczas przeprowadzone akcje włączyło się bardzo wiele osób, a każda z obdarowanych rodzin otrzymała rzeczy, o których marzyła, ale nigdy nie mogłaby sobie pozwolić na ich kupno. – Rodziny najczęściej proszą o prezenty właściwie konieczne do normalnego funkcjonowania. Wśród prezentów znalazły się kurtki zimowe, buty, dzieci proszą o zabawki, przybory szkolne. Jedna z rodzin potrzebowała łóżko i jedna z firm je dla niej kupiła – opowiada liderka.
Finał Szlechetnej Paczki w Olkuszu jest zaplanowany na 7-8 grudnia w II LO w Olkuszu, więc wszystkie rodziny otrzymają prezenty na Święta Bożego Narodzenia.
Każda osoba, która chce zostać wolontariuszem albo pomóc przy transporcie powinna zgłosić się do olkuskiej koordynatorki akcji Moniki Jurek (tel. 537 22 02 92, mona_1994@o2.p). Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie: www.szlachetnapaczka.pl i www.superw.pl.