logo_zielone_swiatlo

Rozpoczęła się podróż po gminach powiatu olkuskiego mająca na celu promocję niezwykłej publikacji „Drzewo życia”, wydanej staraniem Klubu „Zielone Światło”. Ten szczególny tomik to zbiór poezji, opowiadań i ilustracji dotykających jednego tematu – walki z nowotworem.

Kolejne sale w gminnych centrach kultury, kolejni słuchacze. Na twarzach zebranych początkowy strach, przerażenie, ciekawość przechodziły stopniowo w zdumienie, zaskoczenie, uśmiech i spokój. Na koniec uczucie ulgi spowodowanej optymizmem i nadzieją bijącą z tomiku. Niesamowite wrażenie na słuchaczach wywołały obrazy wykorzystane w publikacji  zaprezentowane w formie prezentacji multimedialnej. Cicho snująca się wspaniała muzyka była dopełnieniem tego niezwykłego wydarzenia.

Autorzy tekstów i ilustracji, którzy uczestniczyli w objazdowej promocji to: Anna Piątek, Kazimiera Janczy, Olimpia Rychlińska, Jolanta Piwowar, Beata Bazan – Bagrowska, Jacek Majcherkiewicz i Grzegorz Ludwiczak. Odwiedzili oni m.in. gościnne progi Centrum Kultury w  Bolesławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie, Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach, Miejską Bibliotekę w Wolbromiu, Klub „Przyjaźń” w Olkuszu, Bibliotekę Publiczną w Kluczach. Oczekujemy jeszcze na ustalenie terminu spotkania w Bibliotece w Trzyciążu i Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie.

Niezbyt duża frekwencja była konsekwencją strachu wynikającego z konfrontacji z tą tematyką.  Organizatorzy tłumaczyli niską frekwencję właśnie obawą, bojaźnią przed powrotem do osobistych, przykrych wspomnień. Tylko czy można się odciąć od tych wspomnień, jeśli się z nimi nie zmierzymy?  Prym w liczebności osób przybyłych na spotkanie wiodło Centrum Kultury w Bolesławiu, gdzie obok ludzi starszych zasiadła bardzo liczna grupa młodzieży. 

Warto było poświęcić swój czas na spotkania ze słuchaczami, warto było zobaczyć całą gamę emocji na twarzach ludzkich, które pod koniec promocji promieniały uśmiechem i łzami szczęścia. Bo tomik „Drzewo życia” zawiera w sobie ogromną siłę, nadzieję, wiarę, optymizm – jest drogowskazem do godnego i pełnego życia z chorobą , jest dowodem na to, że walka z nowotworem kończy się w zdecydowanej większości zwycięstwem.

Słuchacze mieli także okazję zapoznać się z działalnością Klubu „Zielone Światło” w Olkuszu. Założyciel Klubu i inicjator wydania tomiku, Grzegorz Ludwiczak w ciekawy i ujmujący sposób przedstawił zalety spotkań w grupie wsparcia, inicjatywy i przedsięwzięcia klubu, a przede wszystkim udowodnił zebranym, że nowotwór nie zaraża, że nie jest to choroba wstydliwa, że chory może wieść aktywne życie. Im więcej takich cennych przedsięwzięć, tym większa świadomość społeczeństwa na temat choroby nowotworowej. Rak to nie wyrok!                         

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze